728 x 90

ترکیدن بادکنک ادعاهای اقتصادی روحانی

فساد و چپاول در رژیم ایران
فساد و چپاول در رژیم ایران

این جمله روحانی که روز هفدهم مهر گفت: «این‌که بانک مرکزی ما اعلام می‌کند که تولید صنایع بورسی ما در ماه شهریور یک و دو دهم درصد رشد مثبت داشته، معنایش این است که این فشار حداکثری در هم شکست» ‌آنقدر مهمل و بی‌پایه بود که واکنش باند خودش را هم برانگیخت و هر یک به گوشه‌یی از ورشکستگی و بحران بی‌علاج اقتصادی در نظام تبهکار و سراپا فساد آخوندها را به وی گوشزد کردند.

 

مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین اوضاع اقتصادی را «بی‌ثبات» ارزیابی کرد و در مورد ادعای روحانی و همتی مدیرکل بانک مرکزی رژیم در مورد تثبیت قیمت ارز گفت: «ثبات این روزهای بازار ارز نیز مرهون کاهش قدرت توان جامعه در خرید کالاهای جایگزین پول ملی باشد. کاهش قدرت خرید مردم از یک‌سو به کاهش فروش کالاهای ساخت داخل دامن زده و از سوی دیگر تقاضا برای خرید کالای خارجی و یا مسافرت‌های خارج از کشور و همچنین تأمین ارز برای کالای قاچاق را نیز تقلیل داده است».

 

عباس آرگون نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران از اقتصاددانان حکومتی، با اشاره به ادعای رشد یک و دودهم درصدی از سوی بانک مرکزی گفت: «حتی اگر رشد پایینی حاصل شود باید این رشد پایدار باشد.... نکته مهم این است که امسال بنگاههای اقتصادی ما به‌لحاظ تأمین مالی با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، چرا که در اوایل سال گذشته با توجه به جهش نرخ ارز نیاز آنها به سرمایه در گردش حداقل سه برابر شد. از طرفی، نرخ رشد سرمایه‌گذاری نیز طی چند سال اخیر منفی شده که این واقعاً خطرناک است».

 

محمدقلی یوسفی یک اقتصاددان دیگر حکومتی نسبت به پیآمد این دروغ‌درمانیها به سران حکومتی هشدار داد و گفت:« مشخص است دولتمردان هیچ‌گاه تورم را احساس نمی‌کنند. چرا که هرگز سفره این افراد خالی نمی‌ماند و یا با بیکاری فرزندشان دست‌و‌پنجه نرم نمی‌کنند. هیچ دولتمردی را نمی‌توان یافت که خود برای خرید مایحتاج خانواده به فروشگاه برود و یا حقوق عقب‌افتاده‌ای داشته باشد. متأسفانه مسئولان به‌جای همدردی با مردم، با این صحبت‌ها صرفاً نمک به زخم مردم می‌پاشند».

 

روزنامه حکومتی آرمان هم‌سو با باند روحانی ادعای وی را با استناد به گزارش صندوق بین‌المللی پول رد کرد و نوشت « صندوق بین‌المللی پول نیز در سال جاری، رشد حقیقی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸را منفی ۳.۹درصد برآورد کرده که با توجه به روند تحولات جهانی اقتصاد، این رقم تا پایان سال جاری میلادی به منفی شش درصد خواهد رسید» و « بانک جهانی نیز برآورد کرده است که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹معادل منفی ۴.۵درصد خواهد بود. با این وصف، نمی‌توان فعلاً روند رشد مثبت را برای ایران فرض گرفت.