728 x 90

تحولات برنامه اتمی رژیم ایران بعد از جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آژانس انرژی اتمی
آژانس انرژی اتمی

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد موارد نقض برجام توسط رژیم ایران را به اطلاع شورای حکام آژانس و شورای امنیت رسانده است.

وی پس از توزیع گزارش سه ماهه آژانس میان اعضای آژانس گفت:‌ «ما تازه‌ترین تحولات در رابطه با نصب سانتریفوژهای پیشرفته و فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی و از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در فردو را به اطلاع شورای حکام آژانس و شورای امنیت رسانده‌ایم».

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد: روز دوشنبه همزمان با انتشار لیستی از موارد نقض برجام توسط رژیم ایران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:‌ ذرات اورانیوم در مکانی در ایران کشف شده که توسط رژیم ایران به سازمان ملل اعلام نشده بود.

در گزارش آژانس هم‌چنین گفته شده:‌ رژیم ایران غنی‌سازی اورانیوم را در سایت فردو که تأسیساتی به‌شدت مستحکم در داخل یک کوه است، شروع کرده است، ذخایر اورانیوم فرآوریشده خود را افزایش داده و از سطح غنی‌سازی مجاز نیز فراتر رفته است. بر اساس توافقی که رژیم ایران با قدرتهای جهانی برای جلوگیری از ساخت بمب اتمی به‌عمل آورد، تمام این اقدامات ممنوع هستند.

 

به‌دنبال گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وزیران خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان و نماینده عالی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه مشترکی، درباره نقض برجام به رژیم آخوندی هشدار دادند و اعلام کردند: «ما از تازه‌ترین اعلام رژیم ایران مبنی بر این‌که رژیم ایران فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را در تأسیسات فردو از سر می‌گیرد، به‌شدت نگران هستیم. این امر در گزارش یازده نوامبر، بیستم آبانماهٍ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مورد تأیید قرار گرفته است.

وزیران خارجه سه کشور و نماینده عالی اتحادیه اروپا تأکید کردند: اقدامات رژیم ایران با مقررات روشن برنامه جامع اقدام مشترک، (برجام) در مورد فردو مغایرت دارد و پیامدهای بالقوه جدی تکثیر هسته‌یی دارد. این کار بیانگر شتاب دادن تأسف‌بار فاصله گرفتن رژیم ایران از تعهدات برجامی آن است.

 

در بیانیه وزیران خارجه سه کشور اروپایی و نماینده عالی اتحادیه اروپا هم‌چنین آمده است:

ما از رژیم ایران مصرانه می‌خواهیم همه اقدامات ناهمخوان با برجام، از جمله تجاوز از سقف حداکثری ذخیره مجاز اورانیوم غنیشده با غٍنای پایین و محدودیت سقف درجه غنی‌سازی و رعایت نکردن محدودیتهای مشخصشده در برجام برای فعالیت‌های تحقیق و توسعه اتمی را به‌حالت اول برگرداند.

فرانسه، آلمان، انگلستان و اتحادیه اروپا گفتند: ما به رژیم ایران فراخوان می‌دهیم که در چارچوب برجام و مطابق همه تعهدات هسته‌یی خود مشخصاً موافقتنامه پادمانی جامع و پروتکل الحاقی، با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل بکند. ما از عدم همکاری به موقع رژیم ایران و از اخراج اخیر یک بازرس آژانس از ایران، عمیقاً نگرانیم.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانسه، انگلستان و آلمان روز دوشنبه گفتند آنها مکانیزم حل اختلافات را که در توافق اتمی سال ۲۰۱۵ در نظر گرفته شده مورد بررسی قرار داده‌اند که می‌تواند راه به اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل ببرد.

 

شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا نیز در اجلاس خود در بروکسل با اشاره به موارد نقض برجام توسط رژیم آخوندی اعلام کرد: پس از این اقداماتٍ رژیم ایران، حفظ برجام به‌طور فزاینده‌ای چالش برانگیز شده است. ما از رژیم ایران می‌خواهیم پایبندی کامل خود را به برجام نشان دهد.

 

هم‌چنین جویلام دابوییس،مشاور اول هیأت نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل طی سخنانی در مجمع عمومی، گفت: رژیم‌ ایران از محدوده ذخیره‌سازی اورانیوم غنیشده بر اساس برجام تجاوز کرده است ‌ما از این رژیم می‌خواهیم فعالیت‌های اتمی خود را به‌حالت اول برگرداند و با آژانس همکاری کامل و به موقع داشته باشد.

 

رژیم آخوندی در واکنشی ترس‌آلود پس از گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: گزارش آژانس «نباید با اغراض سیاسی بزرگنمایی شود».

کاظم غریب آبادی نماینده دائم رژیم در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ترس عواقب این گزارش آژانس و موارد نقض برجام گفت: به‌رغم کاهش تعهدات ما در برجام، آژانس هم‌چنان قادر به راستی‌آزمایی در مورد اجرای تعهدات و در مورد توقف اجرای بخشی از تعهدات است.