728 x 90

بیانیه مشترک در مورد گفتگوی راهبردی آمریکا – عراق

حضور نیروهای آمریکایی در عراق
حضور نیروهای آمریکایی در عراق

سایت وزارت‌خارجه آمریکا در مورد گفتگوی راهبردی آمریکا – عراق نوشت: به‌دنبال برگزاری سومین دور مذاکرات موسوم به «گفتگوی استراتژیک» میان واشنگتن و بغداد گفتگوها درباره حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق روز چهارشنبه ۱۸فروردین، به پایان رسید.
به گزارش واشنگتن پست، دو کشور در بیانیه‌یی مشترک گفتند که مأموریت نیروهای آمریکایی و ائتلاف حالا روی آموزش و مشاوره تمرکز یافته است و این موضوع اجازه می‌دهد که باقیمانده نیروهای رزمی در یک زمان‌بندی که بعداً تعیین خواهد شد، به خارج از عراق منتقل شوند.

در این بیانیه آمده است: در بحث امنیت و ضدتروریسم، آمریکا و عراق بر قصد دو طرف برای ادامه هماهنگی و همکاری امنیتی دوجانبه تأکید کردند. هر دو کشور بار دیگر تأکید کردند که نیروهای آمریکایی به دعوت دولت عراق برای پشتیبانی از نیروهای امنیتی عراق (ISF) در جنگ علیه داعش در عراق حضور دارند. بر اساس ظرفیت روزافزون ISF، طرفین تأیید کردند که مأموریت نیروهای ایالات متحده و ائتلاف اکنون به وظیفه‌ای متمرکز بر آموزش و کارهای مشاوره‌ای منتقل شده است، در نتیجه اجازه می‌دهد تا نیروهای رزمی باقی مانده با زمان‌بندی مشخص شده در گفتگوهای فنی آتی از عراق تغییر آرایش داده شوند... .

دولت عراق بر تعهد خود مبنی بر حفاظت از پرسنل، ستون ها و تأسیسات دیپلماتیک ائتلاف جهانی تأکید مجدد کرد... .

دو کشور قصد دارند گفتگوها را از طریق کمیته مشترک نظامی ادامه دهند تا اطمینان حاصل شود که فعالیت‌های ائتلاف جهانی با نیازهای ISF، از جمله پیشمرگه‌ها مطابقت دارد و به‌طور مناسبی پشتیبانی می‌شود... .

قرار است در «گفتگوهای فنی» درباره زمان‌بندی اشاره شده، نتیجه‌گیری شود.

گفتگوهای استراتژیک عراق و آمریکا سال گذشته و در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ آغاز شد و گفتگوی استراتژیک روز چهارشنبه اولین مورد در دوران ریاست‌جمهوری جو بایدن بود.

به‌نوشته واشنگتن پست، دولت مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق از سوی نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت رژیم ایران تحت فشار بوده است که نیروهای رزمی آمریکایی باقیمانده در عراق را از این کشور خارج کند. شبه‌نظامیان عراقی مورد حمایت رژیم ایران بارها به پایگاه‌های میزبان نیروهای آمریکایی حمله کرده‌اند. اما مقامات امنیتی عراقی می‌گویند که حضور محدود نیروهای آمریکایی هم‌چنان برای حفظ فشار بر باقیمانده نیروهای داعش در عراق، ضروری است.