728 x 90

بلومبرگ: رژیم ایران باید به‌خاطر پرواز ماهان ایر بر فراز یک پایگاه نظامی آمریکا در سوریه مورد حسابرسی قرار بگیرد

ماهان ایر
ماهان ایر

خبرگزاری بلومبرگ روز ۳مرداد در مورد پیگرد هواپیمای ماهان ایر سپاه پاسداران توسط نیروی هوایی آمریکا نوشت: «رژیم ایران به‌خاطر این حادثه باید مورد حسابرسی قرار بگیرد».

این منبع افزود: «برخی از واقعیتها ارزش یادآوری دارد. اول این‌که ماهان ایر یک شرکت هواپیمایی غیرنظامی معمولی نیست. این شرکت در خدمت رژیم برای تحویلدهی نیرو و سلاح است آمریکا در سال ۲۰۱۱ تحریم‌هایی را بر ماهان ایر به‌خاطر تأمین مالی و حمایت مالی از سپاه پاسداران اعمال کرد بود. دولت ترامپ تحریم‌هایی را بر شرکت هواپیمایی و شرکتهایی که خدمات برای آن تأمین کنند اعمال کرد. آلمان و فرانسه آنرا به‌خاطر حمل نیروها و تسلیحات ایرانی به مناطق جنگی ممنوع کردند.

دوم این‌که پایگاه آمریکا که در التنف است جایی سری نیست. هر کسی با دانشی مختصر از تصاویر در دسترس ماهواره‌ای، می‌تواند آنرا پیدا کند. قطعاً هیچ شرکت هواپیمایی غیرنظامی که در آسمان خاورمیانه پرواز می‌کند نمی‌تواند مطلع نباشد که این پایگاه نظامی با جتهای نظامی، حفاظت می‌شود. هر خلبان حساسی که مجبور به پرواز بر فراز سوریه باشد از التنف فاصله زیادی می‌گیرد. سوم این‌که اکثر آسمان سوریه خطرناک است و مملو از پهپادها و هواپیمای نظامی سرنشین‌دار از انواع آن از آمریکایی و روسی و سوری و ترکی و اسراییلی است. در نتیجه اکثر شرکت‌های هواپیمایی مشروع از پرواز بر فراز سوریه اجتناب می‌کنند. شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی از انجام این کار توسط اداره هوانوردی فدرال منع شده‌اند.

اخیراً بولتن آژانس ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا در مورد سوریه با توجه به حضور سازمانهای تروریستی و عملیات نظامی جاری نسبت به خطر هدف قرار گرفتن عمدی و اشتباه گرفتن هواپیمای غیرنظامی با نظامی هشدار داده است.

وجود طیف گسترده‌ای از تسلیحات زمین به زمین و ضدهوایی اختصاصی خطر بالایی را بر تمامی ارتفاعات پروازی اعمال می‌کند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/75f528fa-41d6-4b40-b2b5-32f9257524ba"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات