728 x 90

بازگشت انقلابیون عراق به میدان تحریر و گسترش تظاهرات در سایر استانها

تظاهرات مردم عراق
تظاهرات مردم عراق

به‌دنبال حمله و هجوم نیروهای امنیتی دولت عراق و جمع کردن و آتش زدن چادرهای انقلابیون در میادین تظاهرات در شهرهای مختلف عراق، جوانان شورشی به میدان تحریر برگشتند و علیه رژیم ایران و دم و دنبالچه‌های آن شعار سردادند. آنها بر عزم خود بر شعله‌ورتر کردن آتش قیام تأکید کردند. تظاهرات انقلابیون و جوانان عراقی علاوه بر میدان تحریر و سایر شهرها در جنوب و مرکز شامل بصره، ناصریه، عماره، کوت، نجف، کربلا، مثنی، دیوانیه و حله از سر گرفته شد و با شعار علیه احزاب و شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران استمرار پیدا کرد.

تظاهرات در ناصریه به‌خصوص قدرتمندتر از همیشه برگزار شد. بیشترین درگیریها و جنگ و گریز در بصره بود. نیروهای امنیتی دور میدان تظاهرات در بصره را سیم خاردار کشیدند و نیروهای ضدشورش مقابل تظاهرات کنندگان را سد کردند. اما جوانان انقلابی تا پاسی از شب به تظاهرات خود ادامه داد.

خبرهای شبکه‌های اجتماعی حاکی است که حدود ۵۰تن از تظاهر کنندگان را در بصره دستگیر کردند و نیروهای ضدشورش چندتن را مجروح کردند و گفته می‌شود از گلوله جنگی استفاده کردند.

تظاهر کنندگان در میدان تحریر بغداد شعار دادند:

 • ای رژیم ایران، به سگهایت افسار بزن، مردم از شما هراسی ندارند، این انقلابی است علیه رژیم ایران و احزاب سرکوبگر.
 • ای تن به بندگی داده، بیدار شو، انقلاب از نو آغاز شد، ده بار، صدبار، جان بسپارم از آرمانم دست برنمی‌دارم.

میدان تحریر:

 • ای وطن عشق تو تا ابد در قلب ما عزیز باقی خواهد ماند. از آسمانها صدا می‌آید که سر بلند هستی. من عراقی هستم و عشق تو در وجود من ماندنی است. از تولد تا مرگم تو در روح و ضمیر من هستی. تو آرزوی من و پاک و پاکیزه ای. با خیرات تو زندگی کرده‌ام تو عشق گرانبهای من هستی . بجز تو کسی را دوست ندارم.

شعارهای تظاهر کنندگان در میدان تحریر- ۱۲آبان ۹۹:

 • گفتند شما خسته شده اید، ما هرگز خسته نمی‌شویم
 • گفتند یک یا دور روز بیشتر نمی‌مانند، ما هرگز خسته نمی‌شویم
 • گفتند یک ماه یا دو ماه بیشتر نمی‌مانند، ما هرگز خسته نمی‌شویم
 • با صدای بلند به آنها جواب بدهید، ما هرگز خسته نمی‌شویم
 • حتی اگر ما را با تابوت از اینجا ببرند، ما هرگز خسته نمی‌شویم
 • با صدای بلند به آنها جواب بدهید، ما هرگز خسته نمی‌شویم

در بصره درگیری میان جوانان شورشی با نیروهای سرکوبگر حکومتی و وحوش خامنه‌ای تا پاسی از شب ادامه داشت. آنها شعار دادند:

 • ما آزاده هستیم و دم و دنبالچه او نشدیم.
 • این انقلابی است علیه رژیم ایران. این انقلابی است علیه احزاب سرکوبگر.
 • ‌پیروزی از آن ماست و خدا یاری کننده ماست.

قیام‌کنندگان عراقی در ناصریه، نجف، واسط و المثنی سرکوب تظاهر کنندگان در بصره و میدان تحریر را محکوم کردند و نسبت به عواقب استمرار حملات به میدانهای اعتصاب هشدار دادند.

در ناصریه مردم شعار دادند:

 • آنهایی که می‌گویند انقلاب مرده است در اوهام به سر می‌برند .
 • در بغداد و بصره جوانمردانی هستند که به گلوله عادت دارند.
 • ای بصره ایستادگی کن، ذی‌قار با تو است
 • بغداد از میدان تحریر می‌خواهد انقلاب اکتبر را از سر بگیرد.

در واسط جوانان شعار دادند:

 • ما عقب‌نشینی نخواهیم کرد و از جایمان تکان نخواهیم خورد. تا خواسته‌های مشروع ما برآورده شود و در مقابل هر تلاشی برای از هم پاشیدن تحصن با بکارگیری زور تسلیم نخواهیم شد.
 • حمله به تظاهر کنندگان و میدانهای اعتصاب، ما را پایدارتر می‌کند.

یک زن شجاع عراقی در المثنی شعار می‌داد:

 • آتش زدن و برچیدن چادرهای اعتصاب، باطل . سرکوب جوانان، باطل. ربودن انقلابیون، باطل. ایستادن و تماشاچی بودن، باطل.

ترور شیخ عشیره در العماره و وکیل مسیحی توسط شبه‌نظامیان:

شبه‌نظامیان در العماره شیخ عشیره عبدالناصر الطرفی که حامی انقلابیون بود را ترور کردند. از او کلیپی در شبکه‌های اجتماعی پخش شد که علیه قاسم سلیمانی پیام می‌دهد.

شبه‌نظامیان به دفتر یک وکیل مسیحی حمله کرده و او را ترور کردند که مجروح شد.

فیس بوک انقلابیون نوشت باید به رژیم ایران شریر گفت که هیچ جایی در عراق ندارد. مرحله آینده پایان دادن به نظام فاسد و تشکیل حکومت ملی مستقل موقت است.

نیروهای دولتی راهپیمایی مهندسان را در جلوی سندیکای مهندسان سرکوب کرده و چند تن را زخمی کردند.

در دیوانیه انقلابیون استانداری را بستند.

میدل ایست نیوز نوشت: میدان التحریر بغداد امروز شاهد تظاهرات معترضان و درخواست آنها برای تحقق ۳ خواسته اصلی بود، محاکمه عاملان قتل معترضان، تبدیل نظام حکومتی عراق به سیستم ریاست‌جمهوری و انحلال پارلمان.

بغداد الیوم گزارش داد با فرا رسیدن ساعت ۱۹، نیروهای امنیتی از تظاهرات‌کنندگان خواستند تا به‌دلیل پایان یافتن مجوز تظاهرات، متفرق شوند. نیروهای امنیتی تظاهرات آتی در میدان التحریر را نیز منوط به اخذ مجوز از وزرات کشور کرده‌اند.

العربیه الحدث در مورد انفجار خط لوله گاز در جنوب عراق که با کشته شدن حداقل سه نفر کشته و بیش از ۵۰نفر زخمی همراه بود نوشت: احتمالاً این انفجار در اثر حمله شبه‌نظامیان حشد العشبی ولایی به شبه‌نظامیان طرفدار سیستانی بوده است .

میدل ایست نیوز درباره انتخابات در عراق نوشت: پس از تصویب حوزه‌های انتخابیه و آمادگی پارلمان عراق برای بررسی و تعیین‌تکلیف پیش‌نویس قانون دادگاه عالی فدرال به‌عنوان مقدمه برگزاری انتخابات پیش از موعد در ۶ژوئن سال۲۰۲۱، اکنون موضوع انحلال پارلمان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل انتخابات مطرح است که بدون آن، امکان برگزاری انتخابات میسر نیست. برخی نمایندگان از نبود هیچ‌گونه مشکلی در رابطه با انحلال پارلمان سخن می‌گویند، برخی دیگر معتقدند که در صورت تداوم مسأله سلاح بی‌ضابطه، انحلال پارلمان امری ناممکن است.