728 x 90

افغانستان -انتقاد تند تونی بلر از «ترک تراژیک» افغانستان و مردم آن

افغانستان
افغانستان

انتقاد تند تونی بلر از «ترک تراژیک» افغانستان و مردم آن

یک مقام ناتو می‌گوید دست‌کم ۲۰نفر در هفت روز گذشته در فرودگاه کابل و محوطه اطراف آن کشته شده‌اند. شاهدان می‌گویند از این تعداد شماری در تیراندازی و بقیه حین فرار و ازدحام جمعیت کشته شده‌اند.

یک مقام رسمی طالبان روز یکشنبه گفت: «ما به‌دنبال شفافیت کامل در برنامه خروج نیروهای خارجی هستیم».

او که به شرط فاش نشدن نامش با رویترز سخن می‌گفت افزود: «مدیریت هرج و مرج ها در بیرون محوطه فردودگاه کابل وظیفه‌ای پیچیده است».

تونی بلر، نخست‌وزیر سابق بریتانیا اواخر روز شنبه با انتقاد از «ترک» افغانستان و «مردم آن» این اقدام را «تراژیک، خطرناک، و غیرلازم» توصیف کرد که به‌گفته او «نه به نفع آنها و نه به نفع ماست».

نخست وزیر سابق بریتانیا که در سال۲۰۰۱ سربازان بریتانیایی را به افغانستان فرستاد گفت تصمیم برای خروج نیروها نه بر اساس «یک استراتژی عالی بلکه نتیجه سیاست» بود. او این مطلب را در وب‌سایت مؤسسه خودش نوشت و گفت عقب‌نشینی از افغانستان باعث خوشحالی گروه‌های جهادی شده است.

تونی بلر گفت هرج و مرج در افغانستان باعث پیشرفت گروه‌های جهادی می‌شود و به چین، روسیه و ایران کمک می‌کند. او خواهان اعمال «فشار حداکثری» بر طالبان شد و گفت غرب بخش بزرگی از اهرم خود را در افغانستان از دست داده است اما نه همه آن را (منابع خارجی ۳۱مرداد).

 

عملیات خروج اتباع آمریکایی و اروپایی از افغانستان به بحران سیاسی دامن زده است.

وزارت دفاع انگلستان اعلام کرد، ۷نفر در جریان ازدحام جمعیت در نزدیکی فرودگاه کابل جان خود را از دست دادند

در همین حال، رویترز به‌نقل از شاهد عینی گزارش داد، طالبان روز یکشنبه نظم بیشتری در فرودگاه برقرار کرده و تیراندازیهای هوایی برای برقراری نظم صورت گرفته است. (خبرگزاری رویترز ۳۱مرداد)

 

خبرگزاری فرانسه گزارش داد آمریکا نسبت به تهدیدهای امنیتی در فرودگاه آشفته کابل هشدار داده و از شهروندان خود خواسته است از فرودگاه دور بمانند. دلیل خاصی برای این هشدار ارائه نشده، اما متعاقباً یک مقام کاخ‌سفید اعلام کرد که بایدن از تهدیدات "مقابله با تروریسم"، از جمله گروه داعش، مطلع شده است.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: خارج ساختن ۶۰هزار نفر تا آخر ماه اوت که رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده است غیرممکن می‌باشد. (خبرگزاری رویترز ۳۱مرداد)

 

 

آمریکا و اسپانیا موافقت کردند دو پایگاه نظامی در جنوب اسپانیا برای پذیرش افغانها مورد استفاده قرار گیرد

نخست وزیر استرالیا اعلام کرد، استرالیا شنبه شب بیش از ۳۰۰نفر را از فرودگاه با چهار پرواز خارج کرد.

اوکراین نیز از انتقال ۸۳تن از اتباع خود افغانستان خبر داد. (خبرگزاری رویترز۳۱ مرداد)

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه تونی بلر تنها گذاشتن افغانستان توسط غرب را ابلهانه، خطرناک، غم‌انگیز و غیرضروری توصیف کرد که نه به نفع افغانها و نه به سود آمریکا و اروپاست.

تاون هال خبر داد: ۲۵ سناتور جمهوریخواه با ارسال نامه‌یی به وزیر دفاع آمریکا خواهان ارائه لیستی از تسلیحات و تجهیزات ارتش آمریکا شدند که در افغانستان جا گذاشته شده است.

فاکس نیوز گزارش کرد: آمریکا به ارتش افغانستان طی ۲۵سال گذشته، معادل ۸۵میلیارد دلار تسلیحات داده است.

جو بایدن روز یکشنبه بار دیگر درباره افغانستان سخنرانی می‌کند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/2b08cd43-f132-4b97-a7ba-f22f31441ccb"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات