728 x 90

بازداشت عامل هواپیما ربایی و گروگانگیری سال ۱۹۸۵در یونان

بوئینگ خطوط "ترنس ورلد" Trans World
بوئینگ خطوط "ترنس ورلد" Trans World

۳۴سال پس از ربودن بوئینگ خطوط "ترنس ورلد" Trans World و گروگان‌گیری ۱۸روزه، یکی از عوامل اصلی این اقدام تروریستی توسط پلیس یونان در میکونوس دستگیر شد. اینترپل سال‌ها در جستجوی این فرد ۶۵ساله بود. آلمان حکم جلب او را صادر کرده بود.

پلیس یونان گفت فرد مظنون، روز پنجشنبه ۱۹سپتامبر در حوالی جزیره میکونوس دستگیر شده است. رسانه‌ها می‌نویسند او پس از انتقال به زندان مرکزی یونان، از سوی مقامات آلمانی شناسایی شده است. این زندان در نزدیکی آتن و تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد.

دو هواپیماربای وابسته به حزب‌الله لبنان، که سلاح کمری و نارنجک دستی داشتند. ژوئن سال ۱۹۸۵، پرواز ۸۴۷خطوط هوایی ترنس ورلد متعلق به آمریکا با ۱۵۳مسافر و هشت خدمه، در مسیر آتن به رم را ربودند. آنها با گروگان‌ گرفتن مسافران، خواستار آزادی ۱۷عضو حزب‌الله و حزب‌الدعوه عراق بودند که به اتهام بمب‌گذاری در برابر سفارت آمریکا در کویت، در زندان به‌سر می‌بردند.

یکی از گروگانگیرها، محمدعلی حمدی نام داشت که در سال ۱۹۸۷در فرانکفورت دستگیر و محاکمه شد. دادگاه او را به حبس ابد محکوم کرد اما حمدی پس از ۱۹سال حبس در سال ۲۰۰۵آزاد شد و به کشورش برگشت. در زمان آزادی حمدی، این ظن وجود داشت که او را به ازای مبادله با دو گروگان آلمانی آزاد کرده باشند.