728 x 90

بازتاب محاکمه دیپلمات تروریست رژیم آخوندی در بلژیک در رسانه‌های بلژیک، فرانسه و آلمان

محاکمه دیپلمات تروریست رژیم در بلژیک
محاکمه دیپلمات تروریست رژیم در بلژیک

تلویزیون ار.ت. ب.اف. بلژیک

شروع یک روند قضایی به‌خاطر تروریسم

تحت تدابیر شدید امنیتی در آنتورپ

به‌دنبال تحقیقات، دستگاه امنیتی بلژیک

انگشت خود را به‌سمت رژیم ایران نشانه رفت و گفت:

این پروژهٔ حمله به‌نام رژیم ایران و تحت فرماندهی آن

طراحی شده است

متهمان که به‌خاطر تلاش برای سوءقصد تروریستی تحت پیگرد هستند

با تهدید ۲۰سال زندان مواجهند

تلویزیون ار.ت. ب.اف. بلژیک:

یک روند قضایی به‌خاطر تروریسم امروز صبح تحت تدابیر شدید امنیتی در آنتورپ شروع شد. این روند ما را به ۲سال قبل بر می‌گرداند؛ در ژوئن۲۰۱۸ در نزدیکی پاریس، یک سوءقصد با بمب در لحظات آخر متوقف شد. هدف آن اعضای اپوزیسیون ایران بود. ۲تروریست مظنون در آن موقع در بروکسل دستگیر شدند. استفانی لوپاژ گزارش می‌دهد.

در ژوئن۲۰۱۸، پلیس خودرویی را در وولوو-سن-پیر خنثی می‌کند که متعلق به‌یک زوج بلژیکی-ایرانی است. در کیف آنها، محققان ۵۰۰گرم مادهٔ منفجره و یک چاشنی کنترل از راه دور پیدا می‌کنند. این زوج قصد داشتند اجلاس اپوزیسیون ایران را هدف قرار دهند که سالانه در ویلپنت در نزدیکی پاریس برگزار می‌شود. اما هماهنگ‌کنندهٔ این حمله‌این فرد است؛ یک مرد ۲چهره: رسماً دیپلمات مستقر در سفارت (رژیم) ایران در وین و به‌طور غیررسمی متهم به این‌که یک مأمور سرویس‌های مخفی (رژیم) ایران است.

به‌دنبال تحقیقات، امنیت (بلژیک)، انگشت خود را به‌سمت رژیم ایران نشانه می‌رود و می‌گوید: این پروژهٔ حمله به‌نام (رژیم) ایران و تحت فرماندهی آن طراحی شده است. این مسیری است که اپوزیسیون ایران نیز در آن اشتراک نظر دارد که از همان شروع این روند، در محل حاضر بود.

بهزاد نظیری: طبعاً ما در انتظار یک محکومیت قاطع هستیم. چون اینجا بحث بر سر تروریسم حکومتی است؛ از طریق اسدی، یک زنجیرهٔ فرماندهی وجود دارد که مد نظر است. یعنی نه فقط وزارت اطلاعات، بلکه هم‌چنین وزارت‌خارجه (رژیم) که با آن هماهنگی صورت گرفته و دولت روحانی، یعنی تمامیت رژیم ایران.

این روند قضایی با فاصله از سوی عموم و روزنامه‌نگاران دنبال می‌شود که علت آن کووید است. متهمان که به‌خاطر تلاش برای سوءقصد تروریستی تحت پیگرد هستند با تهدید ۲۰سال زندان مواجهند. (تلویزیون ار.ت. ب.اف. بلژیک: ۷آذر۹۹)

لوسوار بلژیک

محاکمه ۴ نفر در آنتورپ به‌خاطر طراحی حمله تروریستی سال۱۳۹۷

ما با تروریسم دولتی روبه‌رو هستیم

جک راس، رئیس کل امنیت داخلی بلژیک:

نقشه حمله به خواست رهبری رژیم ایران بوده است

خانم مریم رجوی:

تصمیم در مورد بمب‌گذاری

در شورای عالی امنیت به ریاست روحانی گرفته شده

و به تأیید خامنه‌ای رسیده است

لوسوار بلژیک: ۴متهم در آنتورپ به اتهام حمله تروریستی طراحی شده توسط رژیم تهران در ۳۰ژوئن ۲۰۱۸ – ۹تیر۱۳۹۷ محاکمه شدند. متهم اصلی اسدالله اسدی غایب بود. در آغاز تابستان ۲۰۱۸، یک حمله تروریستی علیه شورای ملی مقاومت ایران در بلژیک خنثی شد.

اینگرید بتانکور، سیاستمدار پیشین الجزایر غزالی، ایوبونه رئیس سابق سازمان مبارزه با تروریسم فرانسه در این گردهمایی شرکت داشتند. در آخرین لحظات از وقوع یک فاجعه جلوگیری شد. ۴متهم در برابر دادگاه آنتورپ حاضر شدند. اسدالله اسدی ۴۸ساله، سازمان دهنده این عملیات، متهم اصلی است که در سفارت رژیم ایران در وین مستقر است. او هم‌چنین مسئول اجرای عملیات‌های وزارت اطلاعات رژیم ایران است. جک راس، رئیس کل امنیت داخلی بلژیک در نامه‌یی به دادستان عمومی می‌نویسد نقشه حمله به خواست رهبری رژیم ایران اجرا شده است. این یک ابتکارعمل شخصی اسدی نبوده است.

اسدی از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرد.

امیر سعدونی ۴۰ساله و نسیمه ۳۶ساله در محل دادگاه بودند. آنها مسئول انتقال ۵۰۰ گرم ماده انفجاری و چاشنی آن از بلژیک به پاریس بودند. آنها در جاده‌ای در بروکسل متوقف شدند.

مهرداد عارفانی نفر چهارم است. سه مرد و یک زن به‌خاطر تلاش برای قتل تروریستی و شرکت درفعالیت‌های یک تشکل تروریستی محاکمه شدند.

دادگاه تحت فشار زیادی برگزار می‌شود. بر اساس گفته‌های ون روسل، رژیم ایران فیل گیر افتاده در اتاق است.پنجمین متهم غائب است. وکلا می‌خواهند نقش و دخالت رژیم ایران را به میان بکشند. این‌که یک دیپلمات در برابر دادگاه است نشانه‌ای از این موضوع است.اسدی مرتباً به تهران میرفته است. این به‌طور واضح یک تروریسم دولتی است.

شاکیان از دادگاه خواستند متهمان را به‌خاطر تلاش برای قتل تروریستی و شرکت در فعالیت‌های یک گروه تروریستی محکوم کند.

پرزیدنت شورای ملی مقاومت، خانم مریم رجوی نیز پیش از شروع دادگاه روشن کرد "ما با تروریسم دولتی روبه‌رو هستیم. تحقیقات به‌وضوح این را نشان داد علاوه بر متهمان امروز، وقت آن است که حکام ایران محاکمه شوند. همان‌طور که در شهادتم اظهار داشتم، تصمیم در مورد بمب‌گذاری در گردهمایی سالیانه مقاومت ایران در ویلپنت، در شورای عالی امنیت به ریاست حسن روحانی اتخاذ شده و توسط خامنه‌ای تأیید شده است".

یک جلسه دیگر برای پنجشنبه آینده برنامه‌ریزی شده است. " (روزنامه لوسوار بلژیک ۷آذر۹۹)

روزنامهٔ استاندارد بلژیک:

۲۰سال زندان برای دیپلمات رژیم ایران

در روز نخست دادگاه تروریسم رژیم ایران

احکام شدیدی علیه متهمان درخواست شد

دادستان عمومی گفت:

اسدی عملیات را کنترل می‌کرد

و شخصاً بمب را به امیر سعدونی تحویل داده است

برای اسدی اشد مجازات یعنی ۲۰سال زندان

به‌خاطر تلاش به‌قتل تروریستی

و عضویت در یک تشکل تروریستی درخواست شد

وکلای شاکیان خصوصی نقش رژیم ایران را

در این دادگاه برای تروریسم حکومتی برجسته کردند

آنها گفتند: چهار متهم مزدورانی در خدمت حکومت ایران هستند

این حمله یک تروریسم حکومتی بوده است

روزنامهٔ استاندارد بلژیک:

۲۰سال زندان برای دیپلمات (رژیم) ایران

در روز نخست دادگاه تروریسم (رژیم) ایران، احکام شدیدی علیه متهمان درخواست شد. شخص اصلی، اسدالله اسدی، یک دیپلمات و مأمور اطلاعاتی (در دادگاه) حاضر نشد، زیرا مدعی مصونیت شده بود.

یک زوج با یک ظاهرسازی تمیز و رابطه‌یی آرام. هیچ چیز وجود نداشت که بتوان به‌این شک کرد که امیر ۴۰ساله و نسیمه ۳۶ساله می‌خواستند یک بمب را به‌گردهمایی مقاومت ایران در ویلپنت در نزدیکی پاریس در سال۲۰۱۸ حمل کنند؛ تا این‌که با نیم کیلو مادهٔ منفجره توسط پلیس دستگیر شدند.

چگونه کار به‌اینجا رسید؟ این سؤال تا مدتها بی‌پاسخ مانده بود، اما دادستان عمومی تلاش شایسته‌یی کرد تا روز جمعه این مورد را توضیح بدهد. بسیار شگفتی‌آور بود وقتی اعلام شد «پول نقش اصلی را ایفا کرده است». زوج ایرانی-بلژیکی مبالغ هنگفتی به‌خاطر همکاری‌شان با وزارت اطلاعات طی سال‌ها دریافت کرده بودند و حتی برای دریافت بیشتر مذاکره می‌کردند.

قبل از این‌که برای حمله به ویلپنت آماده شوند آنها ۳۵۰۰۰یورو دریافت کردند. با آن توانستند پیش‌پرداخت مرسدس گرانقیمت و جدید خود را سفارش دهند و به‌دنبال خرید خانهٔ جدید بودند.

این باعث شد ادعای قبلی مبنی بر این‌که هر دو از طرف (حکومت) تهران تحت فشار بوده‌اند، در دورنما قرار گیرد. به‌ویژه در خصوص حمله بمب‌گذاری. «آنها همیشه این انتخاب را داشتند که نه بگویند». حکم ۱۸سال زندان برای آنها درخواست شده است.

در بازجویی‌های نسیمه (نعامی)، او تأکید داشت که فکر می‌کرده (آن دستگاه انفجاری، مواد) آتش‌بازی‌ست. اما دادستان عمومی (می‌گوید): «آنها و به‌خصوص این زن، به‌خوبی می‌دانستند که چه‌کار می‌کنند».

بر اساس نمودار زمانی که نشان داده شده، جاسوسی زوج (مذکور) در سال۲۰۰۷ شروع شده است. (سعدونی در آن زمان) همراه نسیمه شروع به‌جاسوسی علیه (مقاومت ایران) برای وزارت اطلاعات کرد. این زوج برای مشاوره به‌ایران رفت و آمد داشتند.

متهم دیگر، اسدالله اسدی دیپلمات ۴۸سالهٔ (رژیم) ایران است که از ۵سال پیش با این دو ارتباط برقرار کرد.

شغل او در سفارت وین یک پوش برای مسافرت آزادانه به‌عنوان یک مأمور اطلاعات بوده است و چند ماه پیش از حمله، ارتباطش با زوج (مذکور) افزایش یافت. به‌خصوص با پیام‌های کدگذاری‌شده مثل پلی‌استیشن به‌عنوان «بمب».

تحقیقات قضایی افشا می‌کند که او بمب را به امیر (سعدونی) و نسیمه (نعامی) تحویل داده است. او با یک پرواز از ایران به اتریش آمد و از آنجا به لوکزامبورگ رانندگی کرد و بمب را در یک (رستوران) پیتزاهات تحویل داد. اشد مجازات، (یعنی) ۲۰سال (زندان) برای تلاش به قتل تروریستی و عضویت در یک تشکل تروریستی برای وی درخواست شد.

دادستان عمومی (گفت): «او عملیات را کنترل می‌کرد. شخصاً بمب را به امیر (سعدونی) تحویل داده است که همه‌چیز را انکار می‌کند. او هرگز همکاری نکرد، در نقش قربانی خود غرق شده است و حتی مرجعیت این دادگاه را به‌رسمیت نمی‌شناسد».

در اوایل روز جمعه معلوم شد که او در جلسهٔ دادگاهش حاضر نخواهد شد. مقاومت ایران اعلام کرد که وزیر خارجهٔ رژیم، محمد جواد ظریف به او دستور داده است از حضور در دادگاه خودداری کند.

وکلای شاکیان خصوصی نقش رژیم ایران را در این دادگاه برای تروریسم حکومتی برجسته کردند. (آنها گفتند:) «چهار متهم مزدورانی در خدمت حکومت ایران هستند». باید گفته شود که این حمله یک « تروریسم حکومتی بوده است».

متهم چهارم، مهرداد عارفانی ۵۷ساله است که درخواست ۱۵سال زندان برای او مطرح شد. او کسی است که باید در ویلپنت بررسی می‌کرد که آیا حمله خوب پیش رفته است یا نه. تحقیقات توانسته‌اند به‌خوبی ارتباط وی با اسدالله اسدی را فاش کنند. یک تلفن شامل یک شماره از اسدی از وی کشف شد. در جستجوی خانهٔ وی، وسایل جاسوسی و چندین فیلم ضبط‌شده از مجاهدین نیز پیدا شد. او هم‌چنین مقدار زیادی پول داشت.

هفتهٔ آینده وکلای متهمین دفاع خواهند کرد. (روزنامه استاندارد بلژیک ۸آذر۹۹)

تلویزیون ار.ت. ال. بلژیک

یک روند قضایی در آنتورپ تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد

که مربوط به ۴متهم شامل یک دیپلمات رژیم ایران است

در این پرونده بسیار حساس در زمینهٔ سیاسی

دادستان فدرال خواهان ۲۰سال زندان

برای دیپلمات دست‌اندرکار شد

وکیل ویلیام بوردون:

طرفی که به‌طور سمبلیک در جایگاه متهمان است

رژیم آخوندهاست که از طریق این به‌اصطلاح دیپلمات‌ها

محاکمه خواهد شد

تلویزیون ار.ت. ال. بلژیک:

یک روند قضایی در آنتورپ تحت تدابیر شدید امنیتی آغاز شد که مربوط به ۴متهم شامل یک دیپلمات (رژیم) ایران است؛ اتهام آنها این است که قصد داشته‌اند بمبی را در فرانسه منفجر کنند، آن‌هم حین گردهمایی مخالفان رژیم تهران در سال۲۰۱۸. این سوءقصد خوشبختانه در آن زمان به‌شکست کشانده شد. یک پرونده بسیار حساس در زمینهٔ سیاسی. دادستان فدرال خواهان ۲۰سال زندان برای دیپلمات دست‌اندرکار شد. ژان-پیر مارتن گزارش می‌دهد:

در ۳۰ژوئن۲۰۱۸ یک روبات سرویس پاک‌سازی مین ارتش بلژیک، یک دستگاه انفجاری را خنثی کرد که در ماشین دو بلژیکی ایرانی‌الاصل پنهان شده بود.

هدف آنها اجلاس اپوزیسیون ایران در ویلپنت در نزدیکی پاریس بود. در میان متهمان، در کنار زوج بلژیکی-ایرانی یک هم‌دست ایرانی‌الاصل دیگر نیز و هم‌چنین یک دیپلمات مستقر در اتریش حضور دارد که در آلمان دستگیر شد و به‌خصوص سایهٔ (رژیم) ایران.

وکیل ویلیام بوردون: در واقع چه کسی در جایگاه متهمان خواهد بود؟ هر چند متهم اصلی حضور ندارد، طرفی که به‌طور سمبلیک در این جایگاه خواهد بود، خود رژیم آخوندهاست که از طریق این به‌اصطلاح دیپلماتها محاکمه خواهد شد.

(رژیم) ایران بهترین وکلا را وارد کرده است. دیپلماتی که متهم به‌سازماندهی سوءقصد علیه اپوزیسیون ایران است، خود را پشت موقعیت دیپلماتش پنهان می‌کند و قضاییهٔ بلژیک را رد می‌کند.

روند قضایی آنتورپ ابعاد تراژیک به‌خود می‌گیرد، چرا که دیپلمات (رژیم) ایران که متهم به‌سازماندهی پروژهٔ سوءقصد است، بلژیک را تهدید کرده است.

تلویزیون کانال۳ فرانسه

یک دادگاه فوق‌العاده در آنتورپ بلژیک آغاز شد که

به‌تلاش برای حملهٔ انفجاری به‌گردهمایی سالانهٔ مخالفان ایرانی

در ویلپنت مربوط است

۴نفر از جمله یک دیپلمات رژیم ایران که در دادگاه حاضر نشد

روی نیمکت متهمان هستند

برای اسدی تقاضای ۲۰سال زندان شده است

ویلیام بوردون، وکیل شورای ملی مقاومت:

کسی که امروز در جایگاه متهم نشسته، رژیم آخوندهاست

این یک جنایت حکومتی است که امروز آشکارا

مورد قضاوت قرار می‌گیرد

کانال۳ تلویزیون فرانسه:

یک دادگاه فوق‌العاده در آنتورپ بلژیک آغاز شده است. این دادگاه به‌تلاش برای یک حمله در سن سن-دنی در ۳۰ژوئن ۲۰۱۸ مربوط است. در آن روز یک حملهٔ انفجاری، گردهمایی سالانهٔ مخالفان ایرانی را در ویلپنت هدف می‌گرفت. این حمله در آخرین لحظه در بروکسل خنثی شد. ۴نفر از جمله یک دیپلمات (رژیم) ایران که در دادگاه حاضر نشد، روی نیمکت متهمان هستند. برای این آخری، تقاضای ۲۰سال زندان شده است.

گزارشگر: امروز صبح دادگاه زیر مراقبت بالای امنیتی در آنتورپ بلژیک آغاز شد. برای مجاهدین خلق، مخالفان ایرانی مستقر در والدوآز، این یک فرصت تاریخی است.

فرزین هاشمی: «بعد از ۴۰سال صدور تروریسم، برای اولین بار یک مقام رسمی رژیم ایران در برابر دادگاه قرار می‌گیرد. ما بسیار خوشحال هستیم که سرانجام عدالت می‌تواند اجرا شود».

یک یادآوری کوچک: در ۳۰ ژوئن۲۰۱۸ در مرکز نمایشگاه ویلپنت، هواداران اپوزیسیون ایران، گرداگرد (پرزیدنت) خود، مریم رجوی جمع شده بودند. ایرانیان از سراسر اروپا آمده بودند و هم‌چنین به‌ویژه افراد مشهوری مثل اینگرید بتانکور یا رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک و آنها هم می‌توانستند کشته شوند. چرا که در صبح همان روز در بروکسل، پلیس بلژیک یک زوج ایرانی را در مسیر آمدن به‌فرانسه همراه با مواد منفجره و یک چاشنی در صندوق عقب ماشینشان بازداشت کرد.

تحقیقات بسیار سریع به‌مظنون سازمانده، اسدالله اسدی دیپلمات (رژیم) ایران مأمور در اتریش رسید. برای وکلای ۲۰شاکی این دادرسی که امروز آغاز شد، مسبب این حملات نه این ۴نفر متهم، بلکه (حکومت) تهران است.

ویلیام بوردون، وکیل شورای ملی مقاومت: به طور نمادین کسی که امروز در جایگاه متهمم نشسته است، رژیم آخوندهاست. بنابراین در واقع این یک جنایت حکومتی است که امروز آشکارا مورد قضاوت قرار خواهد گرفت».

امروز عصر برای دیپلمات (رژیم) ایران ۲۰سال زندان درخواست شد. دادگاه رأی خود را ابتدای سال۲۰۲۱ صادر خواهد کرد. (تلویزیون کانال۳فرانسه ۷آذر۹۹)

فیگارو

محاکمه دیپلمات رژیم ایران در بلژیک

در ارتباط با طرح حمله تروریستی در نزدیکی پاریس

اسدالله اسدی با مجازات حبس ابد روبه‌روست

یک منبع دیپلماتیک فرانسوی

اسدالله اسدی به‌طور یقین مأمور اطلاعات رژیم ایران است

جرج هانری بوتیته و ویلیام بوردون وکلای شاکیان:

ما با تروریسم اثبات شده دولتی روبه‌رو هستیم

فیگارو: اسدالله اسدی، دیپلمات ۴۸ساله، در این پرونده که در سال۲۰۱۸ باعث ایجاد تنش بین فرانسه و ایران شده بود، با مجازات حبس ابد روبه‌رو است. این دیپلمات رژیم ایران به‌خاطر برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی با بمب به تجمع مخالفان رژیم تهران در نزدیکی پاریس در تابستان ۲۰۱۸ - ۱۳۹۷روز جمعه ۲۷نوامبر – ۷آذر در بلژیک در برابر دادگاه قرار گرفت. این پرونده باعث افزایش تنش بین فرانسه و ایران شده است.

این حمله که توسط مقامات بلژیکی خنثی گردید، قرار بود در ۳۰ژوئن ۲۰۱۸ – ۹تیر۱۳۹۷ در ویلپنت گردهمایی بزرگ سالانه شورای ملی مقاومت ایران ائتلافی از مخالفان از جمله مجاهدین خلق انجام گیرد. پاریس در اکتبر ۲۰۱۸، وزارت اطلاعات رژیم ایران را به‌عنوان دستور دهنده این حمله ناموفق متهم کرد، که تهران قاطعانه آن را تکذیب کرد. یک منبع دیپلماتیک فرانسوی تأیید کرد، اسدالله اسدی دیپلمات ۴۸ساله که با مجازات حبس ابد روبه‌رو است و اتهامات را انکار می‌کند، "به یقین به‌عنوان یک مأمور اطلاعات رژیم ایران شناسایی شده است".

صبح ۳۰ژوئن، یک زن و شوهر در آنتورپ توسط پلیس بلژیک در بروکسل با داشتن ۵۰۰ گرم ماده منفجره TATP و یک چاشنی در ماشین خود دستگیر شدند. این دستگیری در آخرین لحظه انجام گرفت و گردهمایی با حضور مدعوین از جمله شخصیتهای سیاسی آمریکا، انگلستان و فرانسه، برگزار گردید. حدود بیست نفر از آنها در کنار شورای ملی مقاومت، شاکیان خصوصی در این دادرسی هستند، از جمله اینگرید بتانکور فرانسوی-کلمبیایی و گروگان سابق فارک

روی نیمکت متهمان در برابر دادگاه جنایی آنتورپ، زوج دستگیر شده، نسیمه نعامی، ۳۶ساله و امیر سعدونی (۴۰ ساله) و اسدالله اسدی و مهرداد عارفانی (۵۷ ساله) همدست دیگرشان قرار دارند. اتهامات هر چهار نفر "تلاش برای قتل از نوع تروریستی"و"مشارکت در فعالیت‌های یک گروه تروریستی" است. آنها با مجازات حبس ابد روبه‌رو هستند. اسدالله اسدی، که توسط دادستانی به‌عنوان هماهنگ‌کننده پروژه معرفی شده، در آن زمان در سفارت رژیم ایران در وین شاغل بوده است. وی هنگام سفر به آلمان، کشوری که در آن دیگر از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نبوده، دستگیر شده است. مهرداد عارفانی، شاعر که از اوایل سال۲۰۰۰ در بلژیک در تبعید به‌سر می‌برده، در فرانسه دستگیر و با حکم بازداشت اروپائی، در سال۲۰۱۸ به دادگستری بلژیک تحویل داده شد. شاکیان خصوصی او را به‌عنوان یکی از نزدیکان اسدی معرفی می‌کنند. رد تماسهای متعدد او با اسدی در سیم کارت اتریشی تلفن وی گواه آن است. اما این دو نفر در حضور بازپرسان آشنایی با یکدیگر را انکار کرده‌اند.

جرج هانری بوتیته Me Georges-Henry Beauthier، یکی از وکلای بلژیکی مدافع شورای ملی مقاومت و حامیان آن، در کنار ویلیام بوردون فرانسوی، اعلام کردند: "ما با تروریسم اثبات شده دولتی روبه‌رو هستیم". آنها بر این باورند که ماده منفجره بسیار قوی می‌توانسته باعث کشته شدن تعدادی زیادی از حاضران شود. (سایت فیگارو۷آذر۹۹)

سایت تلویزیون کانال ۱ آلمان ARD

دیپلمات در برابر دادگاه: بمبی برای پاریس

پرونده اسدالله اسدی، پرونده تروریسم دولتی است

اسدالله اسدی افسر اطلاعات رژیم ایران بوده است

و عنوان دیپلمات تنها یک پوش بوده است

سایت تلویزیون کانال ۱ آلمان: در بلژیک دادگاه یک دیپلمات رژیم ایران برگزار شده است . وی قصد بمب‌گذاری علیه مخالفان ایرانی در فرانسه را داشته است. محققان بر این باورند که این مسأله به تروریسم دولتی ایران مربوط می‌شود.

اسدالله اسدی دو سال است که در بلژیک در بازداشت به سر می‌برد. او یک زندانی معمولی نیست، زیرا که در سفارت رژیم ایران در وین به‌عنوان دیپلمات اعتبار نامه داشته و اکنون به‌خاطر تروریسم محاکمه می‌شود. اسدی ۴۸ساله به‌عنوان دبیر سوم در سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین اعتبارنامه داشته است. اما به اعتقاد دادستانها این یک پوش بوده است. او یک افسر وزارت اطلاعات رژیم ایران، یعنی سرویس مخفی این کشور است.

دادستان احتمال می‌دهد که در اینجا تروریسم دولتی ایران عمل کرده باشد

دادستان اسدی را به برنامه‌ریزی برای حمله با بمب به اعضای مخالف ایرانی در تبعید متهم می‌کند. بمب‌گذاری در نشست سالانه شورای ملی مقاومت ایران در ژوئیه ۲۰۱۸ –تیر ۱۳۹۷ در ویلپنت نزدیک پاریس- گردهمایی توسط کسانی که می‌خواهند رژیم آخوندی را سرنگون کنند. رودی جولیانی، وزیر خارجه سابق فرانسه برنارد کوشنر و نخست‌وزیر سابق کانادا استفان هارپر در این گردهمایی شرکت داشتند.

بر اساس کیفرخواست، اسدالله اسدی یک بسته انفجاری را به یک زوج بلژیکی تحویل داده تا آنها بتوانند در گردهمایی ویلپنت سو قصد خود را انجام دهند . به همین دلیل همدستان او هم مورد اتهام قرار گرفته‌اند.

محققان تردیدی ندارند که این عملکرد تروریسم دولتی ایران است.

در یک گزارش سرویس مخفی بلژیک قید شده است که "این سوءقصد پروژه‌ای بوده که به‌نام رژیم ایران طراحی و از این رژیم هدایت شده بود. این یک ابتکار خصوصی توسط اسدی نبوده است."

مقامات امنیتی اروپا نیز با علاقه فراوان پروسه دادرسی در آنتورپ را دنبال خواهند کرد. زیرا سالهاست این نگرانی در حال افزایش است که رژیم ایران دوباره جوخه‌های قتل را به اروپا اعزام کند. تروریسم دولتی ایران سالهاست که تهدیدی واقعی در این قاره بوده است، تعدادی از مخالفان به‌قتل رسیده‌اند، حتی برخی از آنها در روز روشن در خیابان کشته شدند.

در دیدار توطئه‌آمیز در لوکزامبورگ، این دیپلمات یک بمب را که از ۵۵۰ گرم تری اکسید تری استون (TATP) شدید الانفجار درست شده، به سعدونی و نعامی تحویل داده است. این ماده در میان تروریست‌ها در سراسر جهان محبوب است زیرا تولید آن با استفاده از مواد شیمیایی که به‌راحتی به دست می‌آید نسبتاً آسان است. در این مورد، ساختار بمب آماتوری نیست. یک کارشناس پلیس بلژیک تصدیق کرد که این بمب ”بسیار حرفه‌یی“ ساخته شده و از قدرت تخریبی قابل توجهی برخوردار بوده است.

ترسناک تر اما جزئیاتی است که می‌توان در پرونده‌های تحقیق در این مورد یافت: سرویس مخفی بلژیک مفروض می‌گیرد که اسدالله اسدی ابتدا بمب را در لوکزامبورگ مونتاژ نکرده است بلکه آن را از ایران به اتریش و در هواپیمای مسافربری غیرنظامی در یک چمدان دیپلماتیک منتقل کرده است.

آنگونه که بعداً محققان دریافتند، اسدالله اسدی و همدستانش هنگام صحبت در مورد بمب و نقشه حمله از کلمات رمز استفاده می‌کردند.

گفتته می‌شود اسدالله اسدی بارها با اشاره به استاتوی دیپلماتیک خود به‌شدت نسبت به دستگیریش اعتراض کرده است. چیزیکه در آلمان برای او فایده چندانی نداشت، زیرا فقط در اتریش معتبر بود. دولت ایران اعتراض کرد، اما سرانجام دادگستری آلمان با استرداد اسدی در اکتبر ۲۰۱۸ به بلژیک موافقت کرد. (سایت تلویزیون کانال ۱آلمان ۷آذر۹۹)