728 x 90

اقتصاددان حکومتی: فقط ۲۰درصد مشکلات اقتصادی به مسائل بین‌المللی و ۸۰درصد عامل داخلی دارد

اف.ای.تی.اف
اف.ای.تی.اف

بر اساس گزارشی که در روزنامه حکومتی ستاره صبح (۱۰آبان۹۹) توسط کارشناس حکومتی مهدی پازوکی نوشته شده آمده است: «سیاست، اقتصاد ایران را گروگان گرفته است، آن‌هم در حالی‌که سیاست باید در خدمت اقتصاد باشد. این توضیح ما را به این نتیجه می‌رساند که فقط ۲۰درصد مشکلات اقتصادی به مسائل بین‌المللی ربط دارد و ۸۰درصد عامل داخلی باعث شده تا با گره‌های کوری مواجه شویم. »

این اقتصاددان حکومتی با اشاره به این‌که عمده مشکلات اقتصادی ایران به بی‌کفایتی آخوندهای حاکم مربوط است گفت: «می‌توان گفت عمده مشکل اقتصاد ایران این است که تعامل سیستم بانکی ما با جهان در حد صفر است. بخشی از چنین حالتی به عناد دشمنان ما ... ربط پیدا می‌کند و بخش دیگری هم‌ریشه در ناکارآمدی نظام تصمیم‌گیری در سطح کلان کشور دارد. نمونه رویکرد دوم هم عدم پیوستن به FATF است تا اقتصاد ایران به اقتصادی بسته تبدیل شود. برجسته‌ترین اقتصاددانان دنیا هم نمی‌توانند برای ترمیم اقتصادی که رابطه‌ای با اقتصادهای دیگر کشورها ندارد، نسخه‌ای بپیچند».

این کارشناس رژیم با اشاره به سیاست‌های ضدایرانی آخوندها درباره نپیوستن به پروتکلهای بین‌المللی گفت: «به‌عنوان مثال ما امروز با قبول FATF می‌توانیم بسیاری از موانع را از پیش رو برداریم چون اساساً مخالفت با آن خودتحریمی است و به‌عنوان یک مدرس اقتصاد اصلاً نمی‌فهمم به چه دلیل به سمت خودتحریمی می‌رویم و مثلاً نمی‌توانیم طلب‌هایمان از کره جنوبی و چین را وصول کنیم. در چنین شرایطی هیچ کاری نمی‌توانیم انجام بدهیم و باید بدانیم حق مردم ایران فقیر شدن نیست. چون خودتحریمی به‌جای اقتصاد دولتی، ما را به سمت اقتصاد دلالی می‌کشد».

این کارشناس رژیم با اشاره به مناسبات فاسد حکومتی ریشه بسیاری از مشکلات را ناشی از این روابط تعریف کرد و گفت: «عدم شفافیت، عدم رقابت سالم در حوزه اقتصاد و البته وجود انحصار در ارگانهای دولتی و خصوصی و هم‌چنین نهادهای قدرتمند اقتصادی که نه خصوصی هستند و نه دولتی باعث شده است تا گره‌های اقتصادی روزبه‌روز کورتر شوند. باید پرسید چه گروه‌هایی از تحریم سود می‌برند و چرا با وجود این‌که جایگاهشان در نظام مشخص نیست، روی مسائلی پافشاری می‌کنند و به کشور ضربه می‌زنند».

وی با اشاره به دست بالای عوامل خامنه‌ای و سپاه پاسداران و البته بدون نام بردن از آنها گفت: «در نظام مدیریتی ایران گروهی که واقعاً هدفشان معلوم نیست، دست بالا دارند و بدون این‌که ملزم به پاسخگویی برابر قانون باشند با افراطی‌گری و تکیه بر سطحی‌نگری به‌راحتی منافع ملی را حیف‌ومیل کرده و اوضاع ‌و احوال اقتصادی مردم را در تنگناهایی جدی قرار می‌دهند. »