728 x 90

اعتراضات دانشجویی و دانش‌آموزی در دانشگاههای آمریکا برای توقف جنگ در غزه

اعتراضات ضدجنگ در دانشگاههای آمریکا
اعتراضات ضدجنگ در دانشگاههای آمریکا

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه به اعتراضات دانشجویی در آمریکا درباره جنگ در غزه پرداخت و نوشت:

پلیس کالیفرنیا برای از بین بردن کمپ اعتراضی طرفداران فلسطینی در دانشگاه کالیفرنیا وارد عمل شد.
صدها پلیس کلاهخوددار بامداد پنجشنبه وارد میدان مرکزی دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس شدند تا کمپ اعتراضی طرفداران فلسطینی که شب گذشته توسط حامیان طرفدار اسراییل مورد حمله قرار گرفته بود، را از میان بردارند.
 در جریان این درگیری، دهها صدای انفجار مهیبی از شلیک فلاش بنگ یا نارنجک‌های شوکر توسط پلیس، شنیده شد.
 ایستگاه تلویزیونی محلی KABC-TV تخمین زده است که ۳۰۰ تا ۵۰۰ معترض در داخل کمپ سرکوب شده بودند، در عین‌حال حدود ۲۰۰۰ نفر دیگر برای حمایت در خارج از خط موانع تجمع کرده بودند.
 دانشگاه کالیفرنیا کلاسهای روز چهارشنبه را لغو کرده بود.
درگیری دو یا سه ساعت تا اوایل صبح چهارشنبه ادامه داشت تا این‌که پلیس نظم را برقرار کرد. سخنگوی فرماندار کالیفرنیا، گاوین نیوسام، بعداً از واکنش محدود و تأخیری پلیس دانشگاه به ناآرامی‌ها انتقاد کرد و آن را غیرقابل قبول خواند.
 مقامات دانشگاه کالیفرنیا گفتند که این دانشگاه که نزدیک به ۵۲۰۰۰ دانشجو از جمله دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد را در آن ثبت نام می‌کند، به جز فعالیت‌های محدود در روزهای پنجشنبه و جمعه بسته خواهد ماند.
 دانش‌آموزان در روزهای اخیر در دهها مدرسه در سرتاسر آمریکا تجمع کرده یا اردوگاههای چادری برپا کرده‌اند و خواستار آتش‌بس فوری در غزه و واگذاری مدارس از شرکتهایی هستند که از دولت اسراییل حمایت می‌کنند. بسیاری از مدارس برای سرکوب تظاهرات پلیس را فراخوانده‌اند.
 شهردار اریک آدامز گفت که پلیس در مجموع حدود ۳۰۰ نفر را در کلمبیا و سیتی کالج نیویورک دستگیر کرد. بسیاری از دستگیر شدگان به تخلف و شرارت مجرمانه متهم شدند.
درگیریها در دانشگاه کالیفرنیا و نیویورک بخشی از بزرگترین موج فعالیت دانشجویی ایالات متحده از زمان تجمع‌ها و راهپیمایی‌های ضدنژادپرستی در سال ۲۰۲۰ بود.
اداره پلیس‌هانوفر اعلام کرد که ۹۰ تظاهر کننده طرفدار فلسطین - دانشجویان و افراد خارجی - روز چهارشنبه در دانشگاه دارتموث در نیوهمپشایر دستگیر شدند. آنها به تجاوز جنایی و مقاومت در برابر دستگیری متهم شدند.

 

آسوشیتدپرس نیز روز پنجشنبه نوشت: 
پلیس سنگرها ایجاد شده توسط دانشجویان در در محوطه دانشگاه UCLA کرد و شروع به برچیدن کمپ مستحکم تظاهر کنندگان طرفدار فلسطین کرد این اقدام پلیس پس از این‌که صدها معترض از دستورات پلیس برای خروج سرپیچی کردند انجام گرفت... .

پلیس تعداد زیادی از دانشجویان را در محوطه دانشگاه بازداشت کرد و آنها را دست‌بند زد. اقدام اجرای قانون پس از آن صورت گرفت که افسران ساعتها با بلندگوهای بلند تهدید کردند که در صورت پراکنده نشدن دانشجویان آنها را دستگیر خواهند شد. صدها نفر در محوطه دانشگاه هم در داخل یک چادر محصور شده و هم در خارج از آن برای حمایت از فلسطینیان تجمع کرده بودند... .

آسوشیتدپرس نیز روز پنجشنبه نوشت: تظاهر کنندگان بعدازظهر چهارشنبه در حالی که پلیس ایالتی و محوطه دانشگاه نظارت می‌کردند، موانع موقت اطراف چادرهای خود را بازسازی کردند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/2092ced1-5826-47e8-8bb7-50f5a683867d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات