728 x 90

اسحاق جهانگیری: آمریکائیها حدود ۲۰۰نفتکش ما را دچار سانحه کردند

اسحاق جهانگیری
اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری معاون اول آخوند روحانی روز جمعه ۱۰ اردیبهشت در شبکه اجتماعی کلاب هاوس در پاسخ به سوالات کاربران این شبکه گفت: «آمریکایی‌ها به حدی جسور شده بودند که در هر جایی نفتکش ما را شناسایی می‌کردند، انفجار ایجاد می‌کردند. حدود ۲۰۰نفتکش ما را دچار سانحه کردند. چه از طریق خودشان و چه از طریق نیابتی‌هایی هم‌چون اسراییل و سعودی».

وال استریت ژورنال روز ۲۱اسفند گذشته در گزارشی نوشته بود، اسراییل از اواخر سال۲۰۱۹ تاکنون دست‌کم ۱۲ کشتی را که بیشتر آنها حامل نفت ایران به سوریه بودند، هدف قرار داده است.

اخیراً یک کشتی سپاه پاسداران با نام «ساویز» که گفته می‌شود «عملیات جاسوسی و ارسال تسلیحات به یمن» انجام می‌داده، در دریای سرخ مورد حمله قرار گرفت.

جهانگیری همچنین گفت: «درآمدهای ارزی دولت «از ۱۰۰میلیارد دلار در سال‌های گذشته به ۵میلیارد دلار در سال۹۹» رسیده است».

شرکت‌های ردیابی نفتکش‌ها، از جمله کپلر و رفینیتو به همراه برخی خبرگزاریهای بین‌المللی از جمله رویترز، صادرات روزانه نفت رژیم ایران به مقصد چین در سال گذشته میلادی را حدود ۳۲۰هزار بشکه در روز ارزیابی کرده‌اند که با احتساب قیمت نفت ایران در همان سال، حدود ۵میلیارد دلار درآمد برای ایران داشته است.

معاون آخوند روحانی در دفاع از ارز دولتی گفت: «نرخ ثابت ۴۲۰۰تومان، مصوبه سران قوا است».

وی هم‌چنین گفت: «من کرونا گرفتم ولی گفتیم سرماخوردگی بود».

جهانگیری در قسمت دیگری از این گفتگو به اختلافات درون دولت اشاره کرد و گفت: «من در دور دوم، در تغییر هیچ معاون وزیری نقش نداشتم، تماماً در دفتر رئیس‌جمهوری تصمیم‌گیری می‌شد، من فقط بعد از این‌که حکم داده می‌شد، خبردار می‌شدم.»

وی در رابطه با مطلبی که در خصوص ناتوانی اش برای امضای حکم منشی خود، مطرح کرده بود گفت: «مطلبی که راجع به منشی گفتم، اولین نفری که از من سؤال کرد، آقای رئیس‌جمهور بود؛ به آقای روحانی گفتم من از یک موضوعی ناراحتم؛ رفتم در جلسه می‌بینم فردی به نام وزیر صنعت معرفی شده، در حالی‌که خبر نداشتم اما صنعتگران از من توقع داشتند و می‌گفتند یک کسی که تحصیلاتش الهیات است، باید وزیر شود؟ من هم در پاسخ، آن حرفها را زدم».

جهانگیری درباره فایل صوتی ظریف گفت: «من فکر می‌کنم آن چیزی که بیرون طراحی کرده بودند؛ این بود که فایل صوتی را در زمان مذاکره پخش کرده و ایجاد اختلاف بکنند در داخل کشور هدفشان و بازیشان این بود که ظریف عزیز را بزنند.» (خبرگزاری حکومتی مهر ۱۰ اردیبهشت۱۴۰۰)