728 x 90

اختلاس ارز صادراتی ۲۰میلیاردی

اختلاس میلیاردی
اختلاس میلیاردی

با افزایش قیمت دلار در روز یکشنبه ۱۵تیر ۹۹ به ۲۲هزار و ۲۰۰تومان و قیمت سکه به ۱۰میلیون و ۵۵۰هزار همزمان یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه رژیم در مجلس آخوندی خبر از بازنگشتن حدود بیست میلیارد دلار ارز صادر کنندگان به چرخه اقتصاد ایران داد.
محسن زنگنه گفت: "حدود ۲۰میلیارد دلار ارز صادراتی صادر کنندگان به کشور باز نگشته است؛ لازم است دولت ضمانت اجرایی مانند سپرده گواهی ارزی و یا ابزارهای دیگر ایجاد کند تا صادر کنندگان با خیال راحت ارزشان را وارد کشور کنند."
موضوع برنگرداندن ارزهای صادراتی به‌دلیل اختلاف قیمت ارز دولتی با بازار آزاد به یکی از راههای اختلاس توسط خود کارگزاران رژیم و مشکلات اساسی در چرخه ارزی تبدیل شده است.
بانک مرکزی اوایل تیر ماه متوسل به تهدید شد هر چند که چاقو دسته خودش رو نمی‌برد و اعلام کرد اسامی صادر کنندگان کالا و خدماتی که ارزهای صادراتی را به چرخه اقتصادی بر نمی‌گردانند را در رسانه‌ها منتشر خواهد کرد.
گفتنی است که تا پیش از دوران جدید تحریم‌های آمریکا، صادر کنندگان سی روز فرصت داشتند تا با بازگرداندن ارز حاصل از صادرات، بر اساس قانون از معافیت‌ مالیاتی برخوردار شوند که بعداً با تشدید تحریم‌های آمریکا این مدت به چهار ماه افزایش یافت.
و این در حالی است که وزارت اقتصاد رژیم ایران سال پیش گفته بود که از مجموع ۴۰میلیارد دلار صادرات غیرنفتی ایران تنها ۱۰میلیارد دلار آن به کشور بازگشته است؛ بر اساس آنچه اعلام شد ۳۰میلیارد دلار (از مجموع ۴۰میلیارد دلار) ارز حاصل از صادرات، نه به‌صورت کالا و نه به هیچ صورت دیگری به ایران برنگشته است.