728 x 90

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تولید اورانیوم فلزی توسط رژیم ایران را تأیید کرد

رافائل گروسی  رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد بازرسان این نهاد تأیید کرده‌اند رژیم ایران، در یک اقدام دیگر در نقض توافق هسته‌یی ۲۰۱۵، تولید اورانیوم فلزی را آغاز کرده است.

به گزارش رویترز در گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است رژیم ایران گام‌های جدیدی برای «عدول بیشتر از تعهدات برجامی» خود برداشته است.

رویترز روز ۲۲بهمن نوشت: رژیم ایران آبشارهای جدیدی از نسل پیشرفته‌تر سانتریفوژها را نصب کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: "مدیرکل آژانس، رافائل ماریانو گروسی امروز تحولات اخیر در زمینه فعالیت‌های تحقیق و توسعه ایران در زمینه تولید فلز اورانیوم به‌عنوان بخشی از هدف اعلام شده خود جهت تولید سوخت برای رأکتور تحقیقاتی تهران را به کشورهای عضو آژانس انرژی هسته‌یی اطلاع داد."

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رافائل گروسی مدیرکل آژانس به کشورهای عضو گفته است بازرسان آژانس روز ۲۰بهمن۹۹، تولید مقدار اندکی اورانیوم فلزی، ۳.۶ گرم، در تأسیسات هسته‌یی اصفهان را تأیید کرده‌اند.

بر اساس برجام، رژیم ایران تنها می‌تواند از سانتریفوژهای نسل اول برای غنی‌سازی در مقیاس محدود استفاده کند، اما آژانس می‌گوید ایران پارسال یک آبشار از سانتریفوژهای پیشرفته‌تر «آی آر ۲ ام» را راه‌اندازی و اعلام کرد که سه آبشار دیگر را نیز راه‌اندازی می‌کند.

این گزارش می‌افزاید ایران یکی از سه آبشار جدید را نیز راه‌اندازی کرده و ۳۰ژانویه، حدود ۱۰روز پیش، تزریق گاز اورانیوم (هگزافلوراید اورانیوم) به این آبشار نیز انجام شده است.

آژانس در ادامه گفته است ایران نصب یک آبشار دیگر از سانتریفوژهای پیشرفته را نیز تقریباً تکمیل کرده و نصب چهارمین آبشار نیز آغاز شده است.

بدین ترتیب، اکنون دو آبشار از سانتریفوژهای پیشرفته‌تر «آی آر ۲ ام» در حال غنی‌سازی اورانیوم هستند و دو آبشار دیگر هم در حال نصب هستند.

رژیم ایران موظف است تنها در سایت نطنز اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کند، اما به آژانس اطلاع داده است که در سایت فردو نیز غنی‌سازی را با سانتریفوژهای بسیار پیشرفته‌تر «آی آر ۶» آغاز خواهد کرد.