728 x 90

آنتونی بلینکن: نمی‌توانم بگویم که آیا (در مذاکرات وین) به پایبندی متقابل برمی‌گردیم یا خیر

گفتگوی آنتونی بلینکن با با فران ایزن استات
گفتگوی آنتونی بلینکن با با فران ایزن استات

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز ۵بهمن در گفتگویی با فران ایزن استات درباره مذاکرات اتمی با رژیم آخوندی که در سایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، گفت: نمی‌توانم در حالی که امروز عصر جلسه داریم به شما بگویم که آیا به پایبندی متقابل برمی‌گردیم یا خیر. فکر می‌کنم در چند هفته آینده تعیین‌تکلیف می‌شود، زیرا با توجه به کاری که ایران انجام می‌دهد، ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این کار ادامه پیدا کند. متحدان و شرکای ما در اروپا نیز همین احساس را دارند.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات وین که «ما در چه نقطه‌ای هستیم، چقدر به توافق نزدیک هستیم؟ و آیا ساده است که به توافق قبلی باز گردیم؟» گفت: به تعبیر ساده، به‌دلیل تمام فعالیت‌های شرورانه‌ای که ایران در سراسر منطقه و فراتر از آن درگیر آن است، یک ایران با سلاح هسته‌یی یا با توانایی تولید یک سلاح در کوتاه‌ترین زمان ممکن، که بتواند خیلی سریع به چنین سلاحی دست پیدا کند، ایرانی خواهد بود که در تمام آن زمینه‌ها با معافیت از مجازات بیشتری عمل می‌کند. و ایران با سلاح هسته‌یی، همان‌طور که شما گفتید، یک تهدیدی برای موجودیت اسرائیل، تهدیدی برای سایر کشورهای منطقه، و به‌طور بالقوه یک تهدید بسیار جدی برای ما است، نه فقط در منطقه، بلکه حتی در اینجا... .

بلینکن افزود: وعده داده شده بود که ایران اقدامات تجاوزکارانه خود را در سراسر منطقه متوقف یا مهار خواهد کرد. آیا این اتفاق افتاده است؟ نه دقیقاً برعکس آن.

اکنون حملات دوباره در سوریه، در عراق افزایش یافته است، و ما اکنون در یمن از طریق حملات شرکای حوثی آنها به سعودی‌ها و اماراتی‌ها نیز می‌بینیم - همه اینها افزایش یافته است... .

وزیر خارجه آمریکا درباره بازگشت به پایبندی متقابل گفت: ما به‌دنبال این هستیم که آیا امکان بازگشت به پایبندی متقابل به این توافق، به برجام وجود دارد، زیرا در برآورد ما، از بین همه انتخاب‌های ناقصی که در اختیار داریم، هم‌چنان بهترین راه برای قرار دادن برنامه هسته‌یی ایران در چارچوب محدودیتها می‌باشد و به ما اجازه می‌دهد که همزمان با همه اقدامات زیاده‌خواهانه دیگر در سیاست ایران مقابله کنیم، زیرا هیچ چیز در توافق به‌هیچ‌وجه ما را از پیگیری کردن، تحریم کردن و برخورد با سایر کارهایی که ایران انجام می‌دهد که ما عمیقاً با آن مخالفیم، منع نمی‌کند.

ایران در حال رسیدن به نقطه‌ای است که زمان گریز هسته‌یی آن، زمانی که تولید مواد شکافت پذیر برای یک بمب نیاز دارد، به چند هفته کاهش می‌یابد، و این به خودی خود چیزی است که نباید ادامه پیدا کند. این دنیایی نیست که ما بخواهیم در آن زندگی کنیم.

رژیم ایران به کسب دانش و ارتقاء تخصص ادامه می‌دهد، به‌طوری که در آینده‌ای نسبتاً نزدیک، حتی با بازگشت به تمام محدودیت‌های برجام، مزایای منع تکثیر سلاح هسته‌یی کافی را برای توجیه این بازگشت وجود نخواهد داشت به‌دلیل همه چیزهایی که ایران آموخته است که به آن اجازه خواهد داد حتی با وجود محدودیتهای برجام، با سرعتی بسیار بیشتر گریز هسته‌یی را انجام دهد. و بنابراین ما به آن نقطه بسیار نزدیک می‌شویم. نمی‌توانم در حالی که امروز عصر جلسه داریم به شما بگویم که آیا به پایبندی متقابل برمی‌گردیم یا خیر. فکر می‌کنم در چند هفته آینده تعیین‌تکلیف می‌شود، زیرا با توجه به کاری که ایران انجام می‌دهد، ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این کار ادامه پیدا کند. متحدان و شرکای ما در اروپا نیز همین احساس را دارند.

بلینکن در ادامه گفت: جالب است بگویم، روسیه نیز که بخشی از این روند است، این احساس فوریت را دارند. و خواهیم دید چه اتفاقی خواهد افتاد. و اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم، ما مجبور می‌شویم مشخص کنیم که برای مقابله با این مشکل از راه‌های دیگر چه کاری انجام دهیم.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات