728 x 90

آسوشیتدپرس: (نیروهای امنیتی) به سمت معترضان در شهر اصفهان گاز اشک‌آور شلیک کرد

تظاهرات و درگیری جوانان و مردم اصفهان با ماموران یگان ویژه رژیم آخوندی
تظاهرات و درگیری جوانان و مردم اصفهان با ماموران یگان ویژه رژیم آخوندی

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز ۵آذر در گزارش از درگیری امروز نیروهای سرکوبگر یگان ویژه خامنه‌ای با جوانان و مردم اصفهان نوشت: (نیروهای امنیتی) به سمت معترضان در شهر اصفهان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

آسوشیتدپرس نوشت: ویدئوها در اینترنت نشان می‌دهد که پلیس روز جمعه در یکی از شهرهای مرکزی ایران که چندین روز شاهد تظاهراتهایی بود که خواستار اقدام دولت برای مقابله با خشکسالی بودند، گاز اشک‌آور شلیک کرد و با باتون با معترضان درگیر شد.

ویدئوهای رسانه‌های اجتماعی و دیگر فعالان، پلیس و معترضان را در حال درگیری در بستر خشک رودخانه زاینده‌رود در شهر اصفهان نشان می‌دهد. این ویدئوها با گزارش آسوشیتدپرس و تصاویر ماهواره‌یی از این منطقه و هم‌چنین برخی گزارشهای خبرگزاری نیمه رسمی ایران از ناآرامی‌ها مطابقت دارند.

برخی ویدئوها نشان می‌دهد که تظاهر کنندگان در یک نقطه به سمت پلیس سنگ پرتاب می‌کنند، در حالی که برخی دیگر معترضان خونین را نشان می‌دهند. آنها هم‌چنین ناآرامی‌های مشابهی را در خیابانهای اطراف اصفهان، در ۳۴۰ کیلومتری جنوب پایتخت، تهران، نشان می‌دهند.

مردم اصفهان اواخر روز جمعه بدون هیچ توضیحی از اختلال در سرویس اینترنت همراه در این شهر خبر دادند. رژیم ایران در گذشته هم اینترنت موبایل و هم اینترنت ثابت را برای متوقف کردن اعتراضات قطع کرده بود.

منطقه کشاورزی اطراف اصفهان زمانی از رودخانه زاینده رود تأمین می‌شد، اما کارخانه‌های مجاور در طول سال‌ها به‌طور فزاینده‌یی آنرا خالی کرده‌اند. این رودخانه زمانی از زیر پل‌های تاریخی در مرکز شهر اصفهان جریان داشت، اما اکنون به نواری از خاک تبدیل شده است.

در سال۲۰۱۲، کشاورزان با پلیس در یکی از شهرهای استان اصفهان درگیر شدند و یک لوله آب را شکستند که سالانه حدود ۵۰میلیون متر‌مکعب آب را به یکی از استانهای همجوار هدایت می‌کرد. اعتراضات مشابه از آن زمان تاکنون به‌صورت پراکنده ادامه داشته است.

به گفته سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، خشکسالی حدود ۳۰سال است که در ایران یک مشکل بوده است، اما در دهه گذشته بدتر شده است. سازمان هواشناسی کشور می‌گوید هم‌اکنون تخمین زده می‌شود ۹۷درصد از کشور به نوعی با سطحی از خشکسالی مواجه است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات