728 x 90

آزادسازی فرودگاه استراتژیکی حدیده یمن

آزادسازی فرودگاه استراتژیکی حدیده یمن
آزادسازی فرودگاه استراتژیکی حدیده یمن

به گزارش العربیه ارتش ملی یمن روز شنبه ۲۶خرداد۹۷ اعلام کرد فرودگاه بین‌المللی حدیده را آزاد کرده است. نیروهای ارتش که توسط رزمندگان مقاومت و ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی در یمن پشتیبانی می‌شوند فرودگاه بین‌المللی حدیده را از کنترل شبه‌‌نظامیان حوثی خارج کردند. همزمان تیم های مهندسی رزمی شروع به پاکسازی فرودگاه و اطراف آن از مینها و بسته‌های انفجاری کاشته شده توسط شبه‌‌نظامیان حوثی کردند.

 

روند عملیات آزادسازی حدیده

از بامداد روز چهارشنبه، ۲۳خرداد (۱۳ژوئن)، واحدهای زمینی ارتش یمن به‌منظور بیرون راندن شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت ایران از بندر حدیده که شبه‌‌نظامیان حوثی از آن برای قاچاق سلاح و مهمات رژیم ایران استفاده می‌کردند در نزدیکی آن تجمع کردند. همزمان هواپیماها و کشتیهای جنگی ائتلاف عربی مواضع و استحکامات حوثی‌ها در این بندر را زیر آتش سنگین گرفتند. با شروع عملیات آزادسازی حدیده نیروهای مقاومت و ائتلاف عربی به مدت سه روز مواضع شبه‌‌نظامیان حوثی را زیر آتش خود قرار دادند و روزانه حلقه محاصره را بر آنها تنگ‌تر کردند.

در این عملیات هواپیماهای ائتلاف عربی استحکامات و ماشین‌آلات نظامی حوثی‌ها را نیز هدف قرار داده منهدم کردند. هم‌چنین نیروها و تجهیزات نظامی تقویتی که از استان اب در مرکز یمن برای آنها ارسال شده بود نیز منهدم و دهها تن از شبه‌‌نظامیان کشته شدند.

این پیروزی بعد از آن صورت گرفت که جمعه شب گذشته نیروهای ارتش ملی به دروازه‌های فرودگاه حدیده رسیدند و شبه‌‌نظامیان حوثی را زیر آتش قرار داده مواضع آنها را به محاصره خود درآوردند.

پس از ورود یکانهای رزمی به فرودگاه حدیده تیم های مهندسی رزمی شرکت کننده در عملیات مجموعه‌ای از مینها و بسته‌های انفجاری ساخت ایران را که شبه‌‌نظامیان حوثی به‌عنوان دیواره دفاعی در فرودگاه کاشته بودند را پاکسازی کردند.

شبه‌‌نظامیان حوثی پیش از این عملیات به‌خاطر جلوگیری از فرار عناصرشان از جبهه‌های جنگ در حدیده در اطراف شهرستان دریهمی نقاط ایست و بازرسی ایجاد کرده بودند تا آنها را دستگیر کنند ولی این تلاش آنها نیز به نتیجه نرسید و این ضربه مهلک را دریافت کردند.

 

اهمیت استراتژیکی فرودگاه حدیده

لازم به ذکر است تصرف فرودگاه حدیده در جنوب شهر حدیده که در ۱۰کیلومتری بندر استراتژیکی حدیده قرار دارد به این دلیل اهمیت دارد که این بندر دومین بندر بزرگ یمن و تنها شریان باقی مانده در دست شبه‌‌نظامیان حوثی بود که از آن سلاح و مهمات ساخت ایران را قاچاق می‌کردند. شبه‌‌نظامیان حوثی وابسته به رژیم ایران با قاچاق سلاح و مهمات به یمن و با به‌دست آوردن درآمدهای مالی هنگفت در این بندر جنگ در یمن را طولانی‌تر می‌کردند و علاوه بر آن با غارت کمکهای انسان‌دوستانه‌ای که به مردم یمن می‌شد باعث می‌شدند تا درد و رنج مردم این کشور بیشتر شود. شبه‌‌نظامیان حوثی با استقرار در این بندر بین‌المللی هم‌چنین کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب را نیز تهدید می‌کردند.

کارشناسان نظامی می‌گویند با آزادسازی فرودگاه حدیده جاده مواصلاتی میان استان حدیده و صنعا پایتخت یمن نیز به کنترل رزمندگان یمنی در می‌آید و خطوط امدادرسانی شبه‌‌نظامیان حوثی قطع می‌شود. هم‌چنین به موازات آزاد شدن فرودگاه بین‌المللی حدیده پیشروی رزمندگان یمنی و ائتلاف عربی از محورهای دیگر نیز ادامه دارد و یکی از مهمترین و آخرین کارتهایی که کودتاگران حوثی می‌توانستند با آن بازی کنند از دستشان خارج می‌شود.

 

ضربات سنگین به شبه‌‌نظامیان حوثی

در عملیات آزادسازی فرودگاه حدیده نیروهای مشترک عربی توانستند تعداد زیادی از شبه‌‌نظامیان حوثی را به اسارت خود درآوردند و دهها تن دیگر از آنها نیز با آتش نیروهای مقاومت و حملات هوایی ائتلاف عربی کشته شدند.

در کنار فرودگاه حدیده به‌عنوان یکی از مهمترین فرودگاههای یمن یک پایگاه هوایی نیز وجود دارد که در آن یکانهای پدافند هوایی حضور داشتند ولی شبه‌‌نظامیان حوثی این پایگاه را نیز به مقر عناصر خود تبدیل کرده بودند.

نفس های آخر حوثی‌ها

فعالان یمنی می‌گویند عبدالملک الحوثی در مواجهه با پیشرویهای ارتش ملی و ائتلاف عربی فراخوان داده است تا مزدورانش به جبهه‌های جنگ بپیوندند.

او پنجشنبه‌شب گذشته اعتراف کرد که شبه‌‌نظامیانش در جبهه‌های ساحل غربی یمن به‌ویژه در حدیده ضربات مهلکی را دریافت کرده‌اند. او هم‌چنین در یک پیام تلویزیونی ترس و تنش در میان شبه‌‌نظامیانش را نشان داد و از آنها خواست تا هر چه بیشتر به جبهه‌های جنگ بروند.

با پیشرویهای هر چه بیشتر نیروهای مقاومت و ارتش ملی یمن با پشتیبانی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در ساحل غربی یمن، راه برای پیشروی به سوی استانهای صعده و صنعا هموارتر می‌شود و جبهه‌های درگیری به پایتخت یمن که توسط شبه‌‌نظامیان حوثی اشغال شده است منتقل خواهد شد.

 

مطالب مرتبط