728 x 90

رژیم آخوندی در گرداب اتمی / مریم رجوی: اظهارات آخوند روحانی بار دیگر نشان داد که پروژه‌های ضدملی اتمی باید برچیده شود

نیروگاه اتمی رژیم ایران - عکس از آرشیو
نیروگاه اتمی رژیم ایران - عکس از آرشیو

رژیم آخوندی در گرداب اتمی، به خودزنی و تشبثات تحمیلی در سالگرد خروج آمریکا از برجام روی آورد و ۴روز بعد از تحریم و ممنوعیت فروش مازاد مواد غنی‌شده و آب سنگین، اعلام کرد که به التزاماتش در برجام پایبند نیست.

این خودزنی روز چهارشنبه ۱۸اردیبهشت، توسط رئیس‌جمهور ارتجاع و هم‌چنین در بیانیه رسمی شورایعالی امنیت آخوندها اعلام شد:

تلویزیون رژیم ـ ۱۸اردیبهشت۹۸:

شورای عالی امنیت ملی با صدور بیانیه‌یی مهم خطاب به کشورهای عضو برجام اعلام کرد ایران از امروز ۱۸ اردیبهشت ۹۸ برخی اقدامات خود را در توافق برجام متوقف می‌کند و ۶۰روز مهلت به کشورهای باقیمانده در برجام برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوضه‌های بانکی و نفتی می‌دهد. در این بیانیه آمده است: با وجود آن که جمهوری اسلامی ایران در طول یک‌سال گذشته و پس از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق برجام و نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد نهایت خویشتنداری را از خود نشان داده و به‌درخواست دیگر اعضای برجام فرصت قابل توجهی در اختیار آنها قرار داده است اما متأسفانه این حسن‌نیت و خویشتنداری هوشمندانه مردم ایران بی‌پاسخ مانده و غیر از صدور بیانیه‌های سیاسی هنوز هیچ سازوکار عملیاتی برای جبران تحریم‌های آمریکا مستقر نشده است. بنابراین جمهوری اسلامی ایران برای تأمین حقوق خود و بازگرداندن توازن به مطالبات طرفین در این توافق گزینه‌یی غیر از کاهش تعهدات ندارد.

شورای عالی امنیت ملی بر همین اساس تأکید کرد جمهوری اسلامی ایران در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایت محدودیتهای مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین نمی‌داند و به کشورهای باقیمانده در برجام ۶۰روز فرصت داده می‌شود تا تعهدات خود به‌ویژه در حوضحه‌های بانکی و نفتی را عملیاتی نمایند.

در این بیانیه تأکید شده در هر زمان که خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران تأمین شود ایران نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهد گرفت اما در غیراینصورت جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله اجرای تعهدات خود را متوقف خواهد کرد

شورای عالی امنیت ملی در عین‌حال تأکید کرد درباره هر اقدام غیرمسئولانه از جمله ارجاع موضوع به شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد یا اعمال تحریم‌های بیشتر عکس‌العمل قاطع و سریع نشان خواهیم داد.

 

همزمان آخوند روحانی، رئیس‌جمهور ارتجاع نیز در سخنانش در هیأت دولت آخوندی بر تصمیم ناگزیر رژیم آخوندی به نقض برخی ار موراد توافق اتمی، در عین قسم و آیه خوردن که این نقض برجام نیست، تأکید کرد.

وی در سخنان خود این موضوع را به قیام دیماه و خطر سرنگونی رژیم ربط داد و از ارجاع محتمل پرونده رژیم به شورای امنیت ملل ‌متحد ابراز وحشت کرد:

 

تلویزیون رژیم ـ ۱۸اردیبهشت۹۸:

امروز هجدهم اردیبهشت ماه هست و درست یک سال از خروج غیرقانونی آمریکا از توافق برجام و همچنین زیر پا گذاشتن قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل هست و امروز ما مصمم هستیم تا یک تصمیم ملی و راهبردی مهمی را به عرض ملت ایران برسانیم.

متأسفانه به تعهدات خودشان عمل نکردند، و گروه تندرویی که در داخل کاخ سفید امروز بسیاری از امور را در دست دارد حتی اختیار کار را از شخص رئیس‌جمهور هم گرفته

گروه‌های تندرو داخلی آمریکا به‌ویژه‌ای پک فشار آوردند تا دولت آمریکا از برجام خارج بشه البته یک سال و خرده‌ای شعار می‌دادند بعد از دیماه سال ۹۶برای زیر پا گذاشتن تعهدات برجامی خود امیدوارتر شدند که این در جای خود باید مورد بحث و بررسی قرار بگیرد و در پایان همان دیماه ۹۶اعلام کردند که ما از برجام خارج می‌شویم و در ۱۸اردیبهشت ۹۷از برجام خارج شدند.

دوستان ما قدمهای خوبی در این مدت ولو ناکافی برداشتند و اروپایی‌ها ولو از لحاظ زبان و تبلیغات مواضع خوبی را در پیش گرفتند منتها در مقام عمل و به‌ویژه در بخش اقتصادی متأسفانه ناتوان بودند.

من یک بار دیگر در یک مصاحبه‌یی در سال ۹۱گفتم که وقتی ما در سال ۸۲و ۸۳با سه کشور اروپایی مذاکره می‌کردیم اروپایی‌ها دچار یک مشکل بودند و آن مشکل باعث شد که ما توفیق ما بسیار اندک بود و آن مشکل این‌که در ذهنشان همیشه این است که آمریکا را کدخدا می‌دانند! و این تفکر اروپایی است که نمی‌گذارد آنها تصمیم قاطع برای منافع ملی خودشان اتخاذ کنند،الحمدالله از آن زمان از سال ۹۱تاکنون یک خورده بهتر شده کدخدایی آمریکا را در امور سیاسی و حقوقی دیگه امروز قبول ندارند اما متأسفانه در بخش اقتصادی شرکت هایشان، بانکهاشون باز هم آمریکا را کدخدا می‌دانند!

من در سازمان ملل ‌متحد بیش از ۷ماه پیش اعلام کردم گفتم استراتژی نظام تعهد در برابر تعهد،نقض در برابر نقض، تهدید در برابر تهدید، اقدام در برابر اقدام است و امروز می‌خواهیم به آن سخنان عمل کنیم و بگوییم در چارچوب برجام ما امروز اولین قدم قاطع خودمان را بر میداریم. امروز ما نمی‌خواهیم از برجام خارج بشویم همه مردم ما و جهان بدانند امروز روز پایان برجام نیست امروز روز گام جدید در برجام و طبق برجام و در چارچوب برجام است.

امروز ما به سران پنج کشور اعلام کردیم که از دو اقدامی که تاکنون انجام می‌دادیم صرف‌نظر خواهیم کرد، این ۲اقدام در واقع به یک بیان ساده دو فروش بوده یعنی ما هر وقت مواد غنی شده ما به ۳۰۰کیلو گرم می‌رسید ما اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و در عوض آن کیک‌زرد می‌گرفتیم از امروز این فروش متوقف می‌شود.

فروش دوم، فروش آب سنگین بود که هر وقت آب سنگین ما از ۱۳۰تن تجاوز می‌کرد ما اون مقدار اضافی را به کشوری می‌فروختیم امروز این فروش را هم متوقف می‌کنیم. پس کل اقدام امروز جمهوری اسلامی ایران توقف دو اقدام هست و به یک معنا دو فروش را انجام نمی‌دهیم نه اورانیوم غنی شده را از امروز دیگر می‌فروشیم نه آب سنگین‌مون را از امروزمی‌فروشیم.

البته این اعلام ما برای ۶۰روز است به طرف مقابل اعلام کردیم که ظرف ۶۰روز اگر آنها پای میز مذاکره آمدند یعنی پنج کشور و با آنها صحبت کردیم و به نتیجه رسیدیم و منافع اصلی‌مان مخصوصاً نفت و بانک به‌عنوان دو تا از منافع مهم اگر ما به آن دست یافتیم برمی‌گردیم به نقطه اول، یعنی آن اقدام امروز تا یک ماه دیگر تا ۳۵روز دیگر تا ۶۰روز دیگر که ما می‌رویم جلو اگر آنها جبران کردند ما برمی‌گردیم به شرایط دیروز به شرایط ۱۷اردیبهشت ۹۸

ولی اگر در پایان ۶۰روز ما به نتیجه نرسیدیم دو اقدام دیگر را آغاز خواهیم کرد و آن ۲اقدام این است که ما در برجام توافق ما بر این بوده که غنی‌سازی در سطح ۳.۶۷ نگهداریم از این اقدام خودداری می‌کنیم یعنی سطحی دیگه برای ما مطرح نیست و دوم این‌که دیگر راکتور آب سنگین اراک که بنا بود با مشارکت کشورهای پنج به‌علاوه یک آن وقت در برجام نوسازی بشود و خوب در مسیر راه است و هنوز به نتیجه نهایی نرسیده، بعد از ۶۰روز ما نسبت به اراک هم تصمیم خواهیم گرفت که برنامه قبل از توافق برجام خودمان را ادامه بدهیم و اراک را تکمیل کنیم و این هم باز در مرحله دوم باز ۶۰روز فرصت داده می‌شود و اگر به نتیجه نرسیدیم اقدام بعدی مورد نظر ما هست.

البته در این پیامی که به پنج کشور دادیم به صراحت گفتیم که اگر بخواهند از این اقدام ما بهانه جویی بکنند و پرونده ایران را به شورای امنیت برگردانند با یک اقدام بسیار قاطعی روبه‌رو خواهند شد و این اقدام قاطع را هم من در این نامه برای پنج کشور توضیح دادم.

امروز از هر روز دیگر مجلس و دولت و قوه قضاییه و نیروهای مسلح و ملت و دولت تحت هدایتهای مقام معظم رهبری همه باید یک صدا متحد منسجم راهی را که ما امروز انتخاب کردیم راه جنگ نیست، راه دیپلماسی هست. من به‌عنوان کسی که در این مسأله آشنایی دارم و به‌عنوان نماینده ملت ایران به ملت ایران عرض می‌کنم راه امروز ما راه درگیری با دنیا نیست راه جنگ با دنیا نیست باز هم راه دیپلماسی هست دیپلماسی با یک زبان جدید و با منطق جدید، باز هم با قانون حرف می‌زنیم با منطق ما حرف می‌زنیم.

 

 

استناد رژیم به مواد ۲۶ و ۳۶ برجام به‌عنوان یک توافقنامه است که البته متفاوت با معاهدات شناخته شده بین‌المللی مصوب در مجالس قانونگذاری است.

طبق مواد ۲۶و ۳۶در برجام رژیم حتی از همان روز خروج آمریکا از توافقنامه در ۱۸اردیبهشت۱۳۹۷ حق داشت انجام تمام یا بخشی از تعهدات خود را به‌حالت تعلیق در بیاورد و موضوع را به کمیسیون مشترک برای حل اختلافات ارجاع دهد. کمیسیون باید ضمن ۱۵روز نظر خود را اعلام می‌کرد مگر این‌که به اتفاق آراء یعنی با موافقت همه طرفها این مدت تمدید می‌شد.

مرحله بعد از کمیسیون، بررسی موضوع در سطح وزراء می‌باشد. در این مرحله شاکی می‌تواند درخواست کند که موضوع مورد اختلاف توسط هیأت مشاوران مرکب از سه عضو یعنی سه کشور بررسی شود.

نهایتاً اگر موضوع حل و فصل نشود، هر یک از طرفین امضا کننده در برجام می‌تواند تعهدات خود را به‌طور قسمتی یا کامل متوقف و موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دهند.

اکنون رژیم آخوندی، ترسان و لرزان، و در استیصال کامل، با قسم و آیه‌های متعدد به پایبندی به برجام، یک‌سال پس از خروج آمریکا از برجام و ۴روز بعد از این‌که آمریکا فروش مازاد آب سنگین و اورانیوم غنی شده به میزان ۳،۶۷درصد را در خارج از ایران تحریم کرده است، دست به اقدامی زده که حاصل آن در تله افتادن خودش و نوعی خودزنی است. بازی اتمی که برگ قدرت رژیم بود حالا دیگر آمد و نیآمد دارد.

 

در باره اعلام عدم التزام رژیم به تعهداتش در برجام رئیس جمهور برگزیده مقاومت گفت:

اظهارات آخوند روحانی بار دیگر نشان داد که پروژه‌های ضدملی اتمی باید برچیده شود. رژیم برای بقای خود نیازمند تسلیحات کشتار جمعی و جنگهای منطقه ای است.

 

 

 

خانم رجوی افزود: سیل‌زدگان و زحمتکشانی که ماهها حقوق ناچیزشان را دریافت نکرده‌اند به رژیم می‌گویند: سوریه را رها کن

 

مقاومت ایران از این پیشتر بارها و بارها اعلام کرده است : اجرای کامل قطعنامه های شورای امنیت، توقف کامل غنی‌سازی، پذیرش پروتکل الحاقی و دسترسی آزادانه بازرسان به مراکز و تأسیسات مشکوک رژیم، لازمه دست کشیدن آخوندها از بمب اتمی است.

 

 

خاطرنشان می‌شود یک منبع از ریاست‌جمهوری فرانسه روز سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸ اعلام کرد اگر چنان‌چه رژیم ایران توافق اتمی را نقض کند اروپا باید دوباره تحریم‌ها را اعمال کند.

این مقام فرانسوی گفت: ما نمی‌خواهیم تهران فردا هر گونه نقض توافق اتمی را اعلام کند چرا که در این صورت اروپایی‌ها ناچار خواهند بود بر اساس متن توافق تحریم‌ها را بازگردانند.