728 x 90

خانواده زندانيان ,افزايش فشار بر زندانيان,

خواهر حبیب‌الله لطیفی: فقط یک روز برای نجات برادرم از اعدام فرصت داریم

-

حبیب الله لطیفی
حبیب الله لطیفی
همه جا تعطیل است، ابلاغ حکم اعدام در ایام تعطیل هم سبک جدید یک حاکمیت است که مانده‌ام این مصاحبه‌ام را برای کجا بفرستم تا صدای این خانواده شنیده شود وقتی خواهرش می‌گوید هنوز امید به نجات برادرم دارم.

فقط یک روز وقت داریم تا برادرم را از اعدام نجات دهیم
خبر ناگهانی اجرای حکم اعدام حبیب الله لطیفی، دانشجوی کرد، خانواده‌این زندانی سیاسی و وکیل پرونده وی را به تکاپو برای توقف این حکم و نجات جان یک انسان انداخت.
مقامات قضایی عصر روز پنجشنبه یکم دیماه به صالح نیکبخت وکیل مدافع حبیب الله لطیفی‌پور گفته‌اند که حکم وی روز یکشنبه پنجم همین ماه به‌صورت قطعی به اجرا در خواهد آمد.
الهه لطیفی در این گفتگو، ضمن ابراز ناراحتی شدید، یاد آور شد: روند پرونده بسیار مثبت بود و اصلاً نمی‌دانیم چرا اجرای این حکم را در حالی به آقای نیکبخت اعلام کردند که همه جا تعطیل است و ما برای نجات جان برادرم هیچ کاری از دست‌مان بر نمی‌آید.

وی در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر مشخصاً چه تلاشی برای نجات جان برادرش در حال انجام است گفت: دیروز حدود ساعت دو بود که آقای صالح نیکبخت زنگ زدند و گفتند که اجرای حکم اعدام به ایشان فکس شده است و قرار است یکشنبه ساعت یک و نیم حکم اعدام برادرم را اجرا کنند.
خانم لطیفی افزود: آقای صالح نیک بخت امروز جمعه از تهران عازم سنندج شده تا بروند دادگاه و پیگیر کار برادرم شود ولی در واقع حکم را زمانی اعلام کردند که همه جا تعطیل است و ما تنها فردا را فرصت داریم که پیگیر باشیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص واکنش مقامات قضایی استان و نمایندگان سنندج در مجلس گفت: از مقامات و نماینده‌ها هیچ کس جواب ما را نمی‌دهد. هیچ کسی مسئولیتی قبول نمی‌کند. خودمان هم نمی‌دانیم چکار کنیم. دیروز ابلاغ شد، امروز که تعطیل است، امیدمان همین است که فردا آقای نیکبخت برود با مسئولان صحبت کند.
خواهر حبیب الله لطیفی به نگرانیهای خودش به‌عنوان تنها کسی از اعضای خانواده که از طریق وکیل پیگیر پرونده برادرش است اشاره کرد و گفت: پدر و مادرم سن‌شان بالاست، من جرأت ندارم خبر اجرا شدن اعدام برادرم را به آنها بدهم و آنها اصلاً خبر ندارند که این حکم به وکیل ابلاغ شده است و قرار است روز یکشنبه اجرا شود. خودم هم اصلاً شرایط خوبی ندارم. تا‌کنون هم خودم دنبال کارهای برادرم بودم و خواهم بود.

خانم لطیفی در پاسخ به این پرسش که آیا برادر ایشان از اجرای حکم مطلع است، گفت: روز سه‌شنبه با جبیب ملاقات کردم. البته دو هفته پیش برادرم به من گفته بود، حکم اعدام دوازده نفر قطعی شده است و بعد هم می‌گفت شاید من یکی از آنها باشم. من به حبیب گفتم نه اصلاً این حرف را نزن چون کارهای تو خیلی مثبت دارد پیش می‌رود.
وی در مورد اقدام نهادهای حقوق‌بشری در زمینه توقف اجرای حکم اعدام برادرش گفت: از نهادهای حقوق‌بشری و هر کسی که هر کاری بر می‌آید می‌خواهیم کمک کنند. ولی باز هم فکر می‌کنم باید از داخل ایران کاری برایش بکنم.

من فکر می‌کردم ماه محرم هست و اعدامی صورت نخواهد گرفت ولی ظاهراً برایشان فرقی نمی‌کند. امیدمان به خداست
خواهر بیست‌وهشت ساله حبیب الله لطیفی با بیان این‌که شرایط مساعدی ندارد، قادر به ادامه این گفتگو نبود و تنها یاد آور شد: آدم تا لحظه آخر امید دارد که برای نجات جان عزیزش کاری بکند.

حبیب الله لطیفی در تاریخ یکم آبان ماه ۱۳۸۶ بازداشت شد. لطیفی در تاریخ ۱۰ تیرماه ۱۳۸۷ پس از بازجوییهای چهارماهه، طی دادگاهی چند دقیقه‌ای و بدون حضور خانواده، در شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج از سوی قاضی حسن بابایی به جرم اقدام علیه امنیت ملی و نظام و محاربه، به اعدام محکوم شد.
صالح نیکبخت پیش از این در مصاحبه‌ای با روز در مورد اتهامات حبیب الله لطیفی یاد آور شده بود: در جزئیات این اتهام آمده است که ایشان در ایجاد انفجارهای صوتی در میدان آزادی شهر سنندج و هم‌چنین ”سهراهی غفور“ در همین شهر مشارکت داشته و از آن فیلم تهیه کرده‌اند. وی هم‌چنین متهم شده است که در انفجار اتومبیل دادستان سنندج مشارکت داشته و نیز در حادثه حمله به پاسگاه محله ”کانی کوزله“ در سنندج شرکت داشته و از آنها فیلم و عکس تهیه کرده است. در حالی که حبیب لطیفی در دفاعیات خود در دادگاه و در زمان بازجویی این اتهامات را رد کرده و گفته است که در روز انفجار اتومبیل آقای دادستان سنندج و حمله به پاسگاه ”کانی کوزله“ که منجر به کشته شدن یکی از پرسنل آن‌جا شد، نه تنها در این حوادث مداخله‌ای نداشته بلکه در سنندج نبوده و در جایی دیگر به‌طور مخفی زندگی می‌کرده‌اند. ما از دادگاه بدوی و دادگاه تجدید نظر هم تقاضا کرده‌ایم که به این دو موضوع رسیدگی شود و کسانی که شاهد این جریان بوده‌اند و می‌دانسته‌اند که آقای لطیفی در آن حادثه دست داشته است احضار شوند؛ از سوی دیگر از خانواده‌ای که در آن زمان به آقای لطیفی پناه داده‌اند هم تقاضا شود تا جهت شهادت در دادگاه حاضر شوند. مساله‌ای که هیچ گاه رسیدگی نشد. از سوی دادگاه اعلام شد که گزارشهای مقامات انتظامی برای ما کافی هستند.

بر اساس آخرین گزارش و به گفته خواهر حبیب الله لطیفی، از آن‌جایی که در خواست اعاده دادرسی تا‌کنون نتیجه‌ای نداده است، آقای صالح نیکبخت وکیل پرونده از تهران عازم سنندج شده است تا در یکی روز باقیمانده برای توقف اجرای حکم اعدام با مقامات استانی از نزدیک وارد گفتگو شود.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/bfabff34-0830-4d80-a91b-f54ad96760aa"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات