728 x 90

-

انتخابات انگلستان و آخرین نظرسنجی‌ها

-

مناظره تلویزیونی راهبران احزاب انگلستان
مناظره تلویزیونی راهبران احزاب انگلستان
تلویزیون سی.ان.ان شب گذشته، ۱۴ اردیبهشت گفت: «آخرین نظرسنجی نشان می‌دهد که اختلافها زیادتر شده است و حزب محافظه کار به عدد جادویی اختلاف ۱۰% با حزب کارگر نزدیک می‌شود. نتایج نظرسنجی امروز:
حزب محافظه کار:   ۳۷%
حزب لیبرال دمکرات:   ۲۹%
حزب کارگر:    ۲۶%

فاکس نیوز: اگر محافظه کاران در انتخابات پیروز شوند، سیاست جهان به راست گرایش می‌یابد
تلویزیون فاکس نیوز، روز ۱۴ اردیبهشت: «روپرت مرداخ سرمایه‌گذار و مالک فاکس نیوز و وال استریت ژورنال در مصاحبه با فاکس نیوز: اگر دیوید کامرون در انتخابات انگلیس پیروز شود، به جرات می‌توان گفت که سیاست در جهان به سمت راست دارد گرایش پیدا می‌کند. اگر دیوید کامرون در راس قدرت قرار گیرد می‌توان امید داشت که با سیاستهایی که در پیش می‌گیرد، در کسر بودجه بسیار عظیم بریتانیا، کاهش به وجود خواهد آورد».

گمانه‌زنیها در مورد انتخابات انگلستان
رادیو فرانسه: دولت بعدی محافظه کار روابط خشنتری با دولت کنونی تهران در پیش خواهد گرفت
در فاصله کمتر از چند روز تا برگزاری انتخابات سراسری بریتانیا، همه نشانه‌ها حاکی از شکست قطعی دولت کنونی حزب کارگر و به قدرت رسیدن حزب محافظه کار به رهبری دیوید کمرون ۴۳ ساله است. پارلمان بریتانیا که قدیمیترین مجلس موجود در جهان بشمار می‌رود در حال حاظر دارای ۶۵۰ نماینده است. از این تعداد ۵۳۵ حوزه در انگلستان، ۵۷ حوزه در اسکاتلند، ۴۰ حوزه در ولز ۱۸ حوزه در ایرلند شمالی قرار گرفته‌اند. دولت حاکم برای به تصویب رساندن لوایح خود در مجلس دست کم نیازمند ۳۲۶ نماینده است. در مجلس کنونی، حزب کارگر دارای ۳۴۵ کرسی، حزب محافظه کار ۱۹۳ کرسی، حزب لیبرال دمکرات دارای ۶۳ کرسی و حزب ملی اسکاتلند دارای ۱۰ کرسی اند. بقیه کرسیهای مجلس در اختیار احزاب کوچکتر قرار دارد… . سایت رادیو فرانسه نوشت: یکسال گذشته انگلیس روابطی بسیار سرد و متشنج با ایران داشته است و مخالف جدی ادامه برنامه‌های اتمی ایران بوده است. با این حال دولت بعدی محافظه کار روابط خشنتری با دولت کنونی تهران در پیش خواهد گرفت. دولت کنونی بریتانیا مخالف جنگ علیه ایران است و لی حزب محافظه کار مانند دولت آمریکا در صورت ضرورت استفاده از هر وسیله ممکن علیه ایران، از جمله ظرفیتهای نظامی را مردود نمی‌داند.

انتخابات انگلستان- اولویتهای مهم سه حزب اصلی
انتخابات انگلیس با رقابتهای بسیار نزدیک در روز پنجشنبه تعیین تکلیف خواهد شد. اغلب کارشناسان عقیده دارند آنچه که نتیجه انتخابات را مشخص خواهد کرد، برنامه‌های اقتصادی و مالی حزب پیروز است. کارشناسان می‌گویند، پیروزی از آن حزبی خواهد بود که بتواند مردم بریتانیا را قانع کند که می‌تواند راه‌حل مناسبی برای جبران کسری بودجه بزرگ این کشور ارائه دهد؛ راه‌حلی که نه تنها رشد اقتصادی را ترغیب خواهد کرد بلکه در این میان آسیبی هم به سازمانهای خدماتی وارد نخواهد کرد.

اولویتهای مهم سه حزب اصلی
اقتصاد  
(حزب محافظه کار: قصد دارد از سال ۲۰۱۰ با کاهش هزینه‌های دولتی بخش زیادی از بدهی بخش دولتی را طی ۵ سال جبران کند. حزب محافظه کار اگر سر کار بیاید فوراً مبلغ ۶میلیارد پوند (۶ . ۹میلیارد یورو) از هزینه‌های سال ۲۰۱۰ را کاهش خواهد داد. هدف این است که میزان قرض ساختاری دولت بریتانیا را در عرض ۵ سال از بین ببرد. حزب محافظه کار می‌گوید، کاهش هزینه شامل کلیه بخشها به جز خدمات درمانی و کمکهای مالی خارجی خواهد شد.

(حزب کارگر: می‌خواهد میزان هزینه دولتی را در عرض سال آینده افزایش دهد تا بتواند بهبود اقتصادی را تقویت کند. حزب کارگر بعد از آن قصد دارد تا سال ۲۰۱۴ هزینه‌ها را کاهش دهد. هدف حزب کارگر این است که طی چهار سال کسری بودجه عظیم را  تا سال ۲۰۱به میزان پنجاه درصد کاهش دهد. حزب کارگر می‌خواهد این برنامه را طوری پیش ببرد که به رشد اقتصادی و هزینه‌های عمومی در جهت رفاه عموم صدمه نزند.

(حزب لیبرال دمکرات: در نظر دارد برای حفظ کیفیت خدمات و سرویس‌های عمومی ضروری، ۱۵ میلیارد پوند در سال از هزینه‌های دولتی کاهش دهد تا خدمات عمومی در خط مقدم را حفظ کند.

سیاستهای اقتصادی   
( حزب محافظه کار: قصد دارد برنامه حزب کارگر برای افزایش مالیات یک درصدی بر مالیات کسانی که کمتر از ۳۵هزار پوند در سال درآمد دارند را فورا لغو کند. علاوه بر این می‌خواهد حجم اصلی بدهیهای عظیم دولت را طی پنج سال پرداخت کند؛ به غیر از بهداشت و درمان و کمکهای بین‌المللی می‌خواهد هزینه‌های دولتی دیگر را کاهش دهد.

(حزب کارگر: برنامه افزایش یک درصد مالیات بر درآمد را اعلام خواهد کرد. علاوه بر این بر درآمد بیش از ۱۵۰هزار پوند در سال، مالیات ۵۰درصدی را اعلام خواهد کرد.
( لیبرال دمکرات: سطح درآمد کسانی که مجبورند مالیات بپردازند را از ۶۴۷۵ پوند در سال به ۱۰ هزار پوند در سال افزایش خواهد داد.

سیاستهای اقتصادی/بانکی
( حزب محافظه کار: طرفدار برقراری یک نوع نظارت مرکزی بر فعالیت بانکهای تجاری از سوی بانک مرکزی انگلستان است و تلاش خواهد کرد که یک توافق بین‌المللی تصویب کند که بانکها نتوانند با پول مشتریان در معاملات بزرگ شرکت کنند.

( حزب کارگر: یک مالیات بر بانکها را اعلام خواهد کرد.
( لیبرال دمکرات: فوراً سرمایه‌داران بزرگ را از بانکهای سرمایه‌گذاری جدا خواهد کرد و یک اقدام یکجانبه برای محدود کردن مزایای بانکداران را اعمال خواهد کرد.

آزادیهای مدنی
( حزب کارگر: این حزب در دوره حکومت خود کوشید تا دوران بازداشت قبل از محاکمه را به ۴۲ روز افزایش دهد ولی اکنون طرفدار مدت زمان ۲۸ روز است. از سال ۲۰۰۰ تاکنون دولت حزب کارگر پنج مجموعه قوانین مربوط به مبارزه با تروریسم را تصویب کرده است. این حزب تمام اتباع خارجی ساکن بریتانیا را ملزم خواهد کرد که تا دو سال دیگر کارت شناسایی داشته باشند.

سیاست خارجی و مناسبات با اتحادیه اروپا
( حزب محافظه کار: پیمان لیسبون را ملغی نخواهد کرد، اما قصد دارد با تصویب قانون در بریتانیا از این پس اعطای هر گونه امتیازی به نهادهای اتحادیه اروپا را به برگزاری همه پرسی مشروط کند. قانون پیشنهادی این حزب با عنوان ’استقلال بریتانیا’ تضمین خواهد کرد که قدرت برتر در تمام تصمیم گیریها، پارلمان این کشور خواهد بود و نقض هر مورد از حق وتوی دولت بریتانیا در مجادلات داخل اتحادیه اروپا، مستلزم رای مثبت نمایندگان پارلمان است. علاوه بر این از پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا حمایت خواهد کرد.

( حزب کارگر: در اصول از یورو حمایت خواهد کرد، اما فقط به شرطی که مردم انگلیس آن را در یک رفراندوم تصویب کنند. از پیوستن ترکیه و کروآسی به اتحادیه اروپا پشتیبانی خواهد کرد.

( لیبرال دمکرات- قویا از عضویت در اتحادیه اروپا پشتیبانی خواهد کرد.
آزادیهای مدنی
( حزب کارگر: این حزب در دوره حکومت خود کوشید تا دوران بازداشت قبل از محاکمه را به ۴۲ روز افزایش دهد ولی اکنون طرفدار مدت زمان ۲۸ روز است. از سال ۲۰۰۰ تاکنون دولت حزب کارگر پنج مجموعه قوانین مربوط به مبارزه با تروریسم را تصویب کرده است. این حزب تمام اتباع خارجی ساکن بریتانیا را ملزم خواهد کرد که تا دو سال دیگر کارت شناسایی داشته باشند.

مهاجرت و مناسبات نژادی
( حزب محافظه کار: قوانین جدید برای مهاجرات اتباغ غیراتحادیه اروپا اعلام خواهد کرد تا میزان مهاجرت به انگلیس را به سطح سالهای ۱۹۹۰ برساند.
( حزب کارگر: سیستم جدید پذیرش مهاجر بر اساس کسب امتیاز را با جدیت و با اجرای شروط سخت‌تر دنبال خواهد کرد؛ به حمایت خود از آژانس کنترل مرزی که وظیفه آن کنترل رفت و آمد در مرزهای خشکی و دریایی است، ادامه خواهد داد. با ادامه تخصیص بودجه برای شمارش الکترونیکی ورود و خروج از کشور، سعی خواهد کرد، شمار رفت و آمدها به بریتانیا را کنترل کند.

( لیبرال دمکرات- یک نیروی مرزی ملی با قدرت پلیس ایجاد خواهد کرد و بر کلیه بنادر و راههای خروجی، قوانین جدید اعمال خواهد کرد. هم‌چنین به کلیه اتباع خارجی که بیش از ۱۰سال در انگلیس اقامت داشته ان، تابعیت خواهد داد.

مسأله افغانستان و امور دفاعی
حزب لیبرال دمکرات: جایگزینی سیستم موشکی اتمی ترایدنت (Trident nuclear missile system) را ملغی خواهد کرد. این حزب مخالف جنگ عراق بود و هشدار می‌دهد که استراتژی فعلی در افغانستان در حال شکست است. این حزب طرفدار مذاکره با اعضای میانه‌رو طالبان است تا از این طریق به جنگ در افغانستان پایان داده شود. پیشنهاد می‌کند که از بودجه مربوط به خرید جتهای جنگنده کاسته شده و به‌جای آن منابع مالی برای پیشبرد عملیات و خرید هلیکوپتر برای افغانستان اختصاص یابد.

( حزب کارگر و محافظه کار: این دو حزب از جایگزینی سیستم موشکی ترایدنت حمایت می‌کنند. هزینه آن بالغ بر ۸۰ میلیارد پوند خواهد بود.

قدرت اتمی
( حزب کارگر و محافظه کار: خواستار سرعت بخشیدن به قوانین جدید نیروگاههای اتمی هستند.
( لیبرال دمکرات: مخالف ایجاد نیروگاههای جدید اتمی هستند.

اصلاحات مربوط به قانون اساسی
( محافظه کار: هر نوع رفرم در سیستم انتخاباتی انگلیس را رد خواهد کرد.
( حزب کارگر: رفراندوم برای سیستم انتخاباتی مجلس اعیان و مجلس عوام برگزار خواهد کرد.
( حزب لیبرال دمکرات: این حزب قانون اساسی مدونی را به پارلمان کشور پیشنهاد خواهد کرد که تصویب نهایی آن در گرو رای تمام مردم از طریق یک رفراندوم سراسری است. بخشهایی از این قانون اساسی جدید فصل دفاع از حقوق شهروندی، حق تفویض رای به‌صورت انفرادی در تمام رای گیریها و جایگزین کردن مجلس اعیان با یک مجلس منتخب است.

برنامه مبارزه با جرائم
( حزب محافظه کار: نظارت بر اداره نیروهای پلیس بریتانیا را با نظام فرماندهی برای هر بخش از این نیروها جایگزین خواهد کرد. به پلیس اختیار خواهد داد تا به‌صورت علنی مجرمان را معرفی کنند. برای مقابله با جرایم مربوط به استفاده از چاقو و اشیای برنده قدرت پلیس برای توقف و بازرسی افراد در خیابان را بیشتر خواهد کرد.

بهداشت عمومی
( حزب کارگر: از بودجه خدمات ضروری بخش بهداشت و درمان نخواهد کاست و این هدف را در اولویت قرار داده است که هر کسی را که احتمال می‌رود به سرطان مبتلاست طی یک هفته از نتیجه آزمایش‌های او با خبر کنند. افراد مبتلا به سرطان طی مدتی کمتر از دو هفته پس از تشخیص، توسط یک متخصص سرطان معاینه و نتایج آزمایش‌های آنها یک هفته بعد مشخص شود.

محیط زیست
( حزب محافظه کار: وعده می‌دهد که تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۳۴ درصد و تا سال ۲۰۵۰ میلادی ۸۰ درصد از میران تولید گازهای گلخانه‌ای بکاهد. با اتکا به صرفه جویی در مصرف سوخت در نظر دارد که به هر خانوار بریتانیایی مبلغی حدود ۶۵۰۰ پوند برای عایق بندی خانه‌های خود پرداخت کند. این حزب وعده می‌دهد که مصرف سوختهای فسیلی توسط ادارات دولتی را کاهش دهد.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/51f7ed3b-47cf-4c2d-8967-c54735196ad5"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات