728 x 90

فراخوان به تشکیل کمیته تحقیق مستقل بین‌المللی پیرامون قتل‌عام ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال ۶۷

فراخوان نمایندگان مجلسین ایتالیا
فراخوان نمایندگان مجلسین ایتالیا
به‌مناسبت هفتاد و دومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، که بررسی وضعیت حقوق‌بشر از جمله در ایران را در دستور کار دارد و از آنجا که دولت کانادا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در مورد وضعیت حقوق‌بشر در ایران با حمایت آمریکا و کشورهای قدرتمند اروپایی آماده کرده است.

ما امضاء کنندگان این نامه نگرانی عمیق خود را از وضعیت فاجعه‌بار حقوق‌بشر در ایران و افزایش اعدامها و نقض ابتدایی‌ترین حقوق مردم ایران، ابراز می‌کنیم.

(ما امضا‌کنندگان این نامه) توجه شما را به واقعه تکان‌دهنده‌ای که جامعه ایران را بلرزه درآورد جلب می‌کنیم واقعه‌ای که ابعاد وحشتناکی از قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان سال 67 در زندانهای جمهوری اسلامی ایران را برملا می‌کند و آن افشای فایل صوتی جلسه آقای منتظری جانشین وقت خمینی با 4مقام قضایی و اطلاعاتی مسئول اجرای قتل‌عام در تهران در 15اوت 1988 بود که حقایق تکان‌دهنده‌ای ازبزرگترین کشتار زندانیان سیاسی بعد از جنگ جهانی دوم را برملا می‌کند.

تمامی کسانی که در آن قتل‌عام دست داشتند اکنون بالاترین مناسب حکومتی را دارا هستند.

بسیاری از اعدام شدگان، قبلاً به زندان محکوم شده و دوره محکومیت خود را می‌گذراندند و یا حتی به آن را اتمام رسانده بودند بسیاری از اعدام شدگان زندانیان آزاد شده بودند که به‌دنبال حکم خمینی مجدداً دستگیر شدند. عفو بین‌الملل این قتل‌عام را به‌عنوان جنایت علیه بشریت اعلام کرده و صدها عضو پارلمان اروپا طی فراخوانی در 7اکتبر 2016 در استراسبورگ، قتل‌عام 1988 را جنایت علیه بشریت نامیده و تأکید کردند: کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل و شورای حقوق‌بشر و مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل باید سریعاً تشکیل یک کمیته تحقیق بین‌المللی در مورد قتل‌عام 1988 را در دستور کار قرار دهد.

گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در مورد ایران، در گزارش اوت 2017 برای آنتونیو گوترز دبیرکل سازمان ملل ارسال کرد و نوشت: از سال 1988 گزارشات متعددی در رابطه با قتل‌عام آن زمان منتشر شده و آنچه که مشخص است این‌که هزاران نفر در گروه‌های بزرگ اعدام شده‌اند.

رژیم ایران بایستی به نقض حقوق‌بشر پایان دهد و نقض دردناک چنین حقوقی بایستی پایان یابد، اقدام در این زمینه، وظیفه همه کسانی است که متعهد به دفاع از دموکراسی هستند و به همین خاطر ما از شما می‌خواهیم که اقدامات ضروری برای تشکیل یک کمیته تحقیق مستقل بین‌المللی پیرامون قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان 1988 در زندانهای ایران را اتخاذ کنید.

امضاکنندگان:
سناتور پائولو کورسینی رئیس کمیسیون خارجی سنا از حزب حاکم

سناتور استفانیا پتزوپانه نایب‌رئیس کمیته مصونیت پارلمانی سنا از حزب حاکم

سناتور لوئیجی کومپانیا عضو کمیسیون خارجی سنا
سناتور پیترو لیوتزی
رناتا بوئنو عضو کمیسیون خارجی و کمیته حقوق‌بشر پارلمان

ماریانو رابینو عضو کمیسیون خارجی و کمیته حقوق‌بشر پارلمان

روبرتو رامپی عضو کمیته حقوق‌بشر پارلمان
نیکولا چیراچی نماینده پارلمان