728 x 90

انتخاب خواهر مجاهد زهرا مریخی به‌عنوان مسئول اول در اجتماع بزرگ مجاهدین خلق ایران به‌مناسبت پنجاه و دومین سالگرد تأسیس سازمان

زهرا مریخی، مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران
زهرا مریخی، مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران
سازمان مجاهدین خلق ایران در اجتماع بزرگ خود که همزمان در تیرانا، برلین، پاریس، زوریخ، استکهلم و لندن برگزار شد، در آغاز پنجاه و سومین سال حیاتش، خواهر
مجاهد زهرا مریخی را به اتفاق آراء به‌عنوان مسئول اول جدید انتخاب کرد. گردهمایی به‌ریاست خواهر مجاهد زهره اخیانی برگزار شد که به مدت 6سال از شهریور 1390 تا شهریور 1396 در موضع مسئول اول سازمان قرار داشت. مسئول اول سازمان برای یک دوره 2ساله قابل تمدید انتخاب می‌شود.

 

 

 

طبق آیین‌نامه داخلی، مسئول اول سازمان در سه شور انتخاب می‌شود. در شور اول از اعضای شورای مرکزی و در شور دوم از مسئولان و کادرها در بخشهای مختلف به‌طور مخفی رأی‌گیری می‌شود. در شور سوم، همه مجاهدین در اجتماع سراسری به‌طور علنی با بلند کردن دست رأی می‌دهند.

 

زهره اخيانی، زهرا مريخی و رئيس‌جمهور برگزيده مقاومت

زهره اخيانی، زهرا مريخی و رئيس‌جمهور برگزيده مقاومت

زهره اخيانی و زهرا مريخی، مسئولان اول مجاهدين

زهره اخيانی و زهرا مريخی، مسئولان اول مجاهدين

در شور اول در 29مرداد، خواهر مجاهد زهرا مریخی 86درصد آرای شورای مرکزی را به دست آورد. شورای مرکزی 12کاندیدا داشت که 4نفر اول برای مرحله بعد معرفی شدند.
در شور دوم که روز 12شهریور 96 در 10مرکز رأی‌گیری برگزار شد خواهر مجاهد زهرا مریخی 84درصد آرا را کسب کرد.
در مرحله نهایی در شور سوم در رأی‌گیری علنی در اجتماع سراسری، خواهر مجاهد زهرا مریخی به اتفاق آراء به‌عنوان مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران انتخاب شد.

 

زهرا مریخی حين سخنرانی در اجتماع بزرگ مجاهدين
 زهرا مریخی حين سخنرانی در اجتماع بزرگ مجاهدين

خواهر مجاهد زهرا مریخی متولد 1338 در قائمشهر در شمال ایران، از نوجوانی در جریان انقلاب مردم ایران علیه دیکتاتوری شاه با مجاهدین آشنا شد. در هجده سالگی به انجمن هوادار مجاهدین در شهر خود پیوست و در شهرهای بابل و آمل فعالیت می‌کرد. او چند بار به‌خاطر فعالیت هایش توسط ساواک احضار و بازجویی شد.
 
خواهر مجاهد زهرا مریخی در حال سوگند ياد کردن
خواهر مجاهد زهرا مریخی در حال سوگند ياد کردن
خواهر مجاهد زهرا مریخی پس از پیروزی قیام به جنبش ملی مجاهدین در قائمشهر پیوست و مسئولیت بخش زنان را به‌عهده گرفت. پس از اعلام ممنوعیت مجاهدین توسط خمینی در تیر 1359به هیأت تحریریة نشریه مجاهد در استان مازندران به نام طلاونگ منتقل شد. پس از شروع مقاومت سراسری در 30خرداد 1360 به تهران رفت و مسئولیت سرپل شاخه جنگل سازمان را به‌عهده گرفت. متعاقباً بر اثر دستگیریها و ضربات دشمن در تهران و جنگل، ارتباطات او به مدت 2سال قطع شد و در اختفاء کامل به‌سر می‌برد. نهایتاً در سال 1363 به پایگاههای مجاهدین در منطقه مرزی ایران و عراق رفت و از آنجا به پاریس منتقل شد. در سال 1364 در شورای مرکزی مجاهدین قرار گرفت و پس از تأسیس ارتش آزادیبخش ملی ایران به قرارگاه اشرف رفت و در عملیات بزرگ فروغ جاویدان شرکت داشت. برادر کوچکتر او مجاهد خلق علی مریخی از شهیدان عملیات آفتاب است.

 

 
خواهر مجاهد زهرا مریخی مدتی مسئول تشکیلات مجاهدین در کشورهای اسکاندیناوی و آلمان بود. او از مهر 1370 به‌عنوان عضو هیأت اجرایی سازمان، مسئولیت ستاد تبلیغات مجاهدین شامل رادیو صدای مجاهد، سیمای مقاومت و نشریه مجاهد را به‌عهده گرفت. در سال 1371 به عضویت شورای ملی مقاومت در آمد و در سال 1372به‌عنوان مسئول کمیسیون تبلیغات شورا معرفی شد.

وی از سال 1382 تاکنون هماهنگ‌کننده دفاتر رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت و همزمان از همردیفان مسئول اول مجاهدین و از سال 1393 نایب‌رئیس شورای مرکزی سازمان بوده است.
 
خواهر مجاهد زهرا مریخی در حال سوگند ياد کردن

خواهر مجاهد زهرا مریخی پس از انتخاب به‌عنوان مسئول اول، با دست گذاشتن بر قرآن مجید و ادای احترام به پرچم ایران و آرم سازمان مجاهدین خلق ایران، سوگند خورد به تعهدات سنگین امانت و مسئولیتی که جمع مجاهدین برعهده وی گذاشته‌اند در همه حال پایبند باشد و تمام توانایی خود و سازمان مجاهدین را که با صف بی‌انتهای شهیدان و رزم‌آورانش گنجینه ملی ایرانیان محسوب می‌شود، برای آزادی ایران و برای سرفرازی مجاهدین در برابر مردم و تاریخ ایران، به‌کار بگیرد. او سازمان مجاهدین را «سرخ‌ترین و خونین‌ترین در عین‌حال زیباترین و پرافتخارترین نام در تاریخ ایران» خواند و آن را «یک دانشگاه بزرگ از مناسبات انسانی، جامعه‌ای با بالاترین عواطف، دردمندی و مسئولیت‌پذیری سیاسی و اجتماعی» توصیف کرد. سازمانی که «تاریخچه‌اش با فدا و رنج و خون تنیده شده و در شکنجه‌گاهها و زندانها و رزمگاههای گوناگون، بن‌بستها را با فدای بیکران و صداقت راهبران آرمانی‌اش مسعود و مریم رجوی درهم‌شکسته است. از این‌رو مفت خوردن، بی‌هزینگی، سیاست پیشگی، نان به نرخ روز خوردن، دست در جیب خلق کردن، و غیرمسئول بودن در این سازمان جایی نداشته و ندارد و مجاهد خلق جز به آزادی خلق و میهنش نمی‌اندیشد».
 
ادای احترام خواهر مجاهد زهرا مریخی در برابر پرچم سه رنگ ايران
ادای احترام خواهر مجاهد زهرا مریخی در برابر پرچم سه رنگ ايران

او با قدردانی از خواهر مجاهد زهره اخیانی مسئول اول سازمان و خواهر مجاهد مژگان پارسایی جانشین فرمانده ارتش آزادی‌بخش، مجاهدت 14ساله آنان و دیگر مسئولان مجاهدین در خونین‌ترین و خطرناکترین سالها در اشرف و لیبرتی را بی‌همتا و ماندگار و تاریخی خواند.
 
خواهر مجاهد زهرا مریخی

خواهر مجاهد زهرا مریخی افزود: 32سال پس از « انقلاب مریم» به‌ویژه در امر رهایی زنان رودرروی آخوندهای مرتجع و زن‌ستیز، اکنون سازمان مجاهدین خلق ایران، 18همردیف مسئول اول (شامل 7مسئول اول پیشین) و یک شورای مرکزی با هزار زن قهرمان به‌عنوان کاندیدای آزمایشی دارد که نشانه اقتدار و استحکام و ماندگاری و پیروزمندی است. او خواهران مجاهد نرگس عضدانلو، ربیعه مفیدی، نسرین مسیح را به‌عنوان معاونان جدید مسئول اول، افزوده بر معاونان پیشین، معرفی کرد.
خواهران مجاهد مینا رضایی، مهناز کرمی، زهرا مريخی و بدری پورطباخ
خواهران مجاهد مینا رضایی، مهناز کرمی، زهرا مريخی و بدری پورطباخ

وی هم‌چنین یادآوری کرد، خواهران مجاهد بدری پورطباخ، منیژه کریمی، مینا رضایی و مهناز کرمی از این پیش‌تر در شمار همردیفان مسئول اول قرار گرفته بودند.

در گردهمایی بزرگ مجاهدین، خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت برای دوران انتقال حاکمیت به مردم ایران با تبریک به‌مناسبت انتخاب خواهر مجاهد زهرا مریخی در موضع مسئول اول سازمان مجاهدین خلق ایران، گفت: این یک انتخاب درخشان، در اوج دموکراتیسم و انسجام و شکوفایی در جنگ هزار اشرف در راستای سرنگونی فاشیسم دینی است که در درون مجاهدین میراث حنیف و آرمان مسعود را به اوج می‌رساند و در عرصه اجتماعی و سیاسی، درهم شکستن طلسم ارتجاع و اختناق را نوید می‌دهد.

 
سازمان مجاهدین خلق ایران
15شهریور 1396 (6سپتامبر 2017)

 

 نسخه پی.دی.اف اطلاعيه

گزارش تصويری مراسم