728 x 90

وزیر خارجه فرانسه:‌ در دوران انتقالی اسد باید از قدرت کنار برود

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه
ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه
ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه از قدرتهای جهانی خواست تا یک جدول زمانی برای دوران انتقال در سوریه تنظیم کنند. وی که با یک ایستگاه رادیویی مصاحبه می‌کرد اعلام کرد که با از میان رفتن شبه‌نظامیان داعش، در دوران انتقالی، اسد هم باید از قدرت کنار برود. اسد مانعی در راه صلح سوریه است.

وزیر خارجه فرانسه ضمن اعلام این دعوت گفت انتظار برای آن که سوریها به یک راه‌حل برسند به‌معنی مرگ بیشتر است.

خاطرنشان می‌شود فرانسه قرار است در نشست آتی مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد در ماه آینده پیشنهاد برقراری دوران انتقالی برای سوریه را ارائه دهد. فرانسه از حمایت آلمان برای این پیشنهاد برخوردار است.

بیشتر بخوانید:

سوریه: ملاقات سعد حریری با امانوئل ماکرون


سعد حریری نخست‌وزیر لبنان روز جمعه دهم شهریور در پاریس با امانوئل ماکرون دیدار کرد. سعد حریری به‌مناسبت دیدار خود از فرانسه به روزنامۀ لوموند گفت:‌ 'رفتن بشار اسد بدیهی است'. وی افزود‌ : ' کشور سوریه نه در دست رژیم دمشق، بلکه در اختیار روسیه و رژیم ایران است'.

سوریه: بشار اسد نمی‌تواند بخشی از راه‌حل در سوریه باشد

جان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه روز جمعه دهم شهریور 96 گفت، بشار اسد نمی‌تواند راه‌حلی برای سوریه یا بخشی از راه‌حل مرحله انتقالی این کشور باشد.

وی که با رادیو لوکزامبورگ مصاحبه می‌کرد گفت: «راه‌حل با مشارکت همه جریانهای سیاسی سوریه صورت خواهد گرفت. نمی‌توان صلح در سوریه را با حضور اسد برقرار کرد».

وزیر خارجه فرانسه بر ضرورت تدوین جدول زمانی جهت انتقال سیاسی که امکان تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات را فراهم کند، تأکید کرد و افزود: «مرحله انتقالی با حضور بشار اسد که بخشی از مردم خود را کشته است، صورت نخواهد گرفت».

لودریان گفت: «ما قبل از این‌که بگوییم بشار اسد باید از قدرت کنار برود، این گام‌های نخست را که به آنها اشاره کردم را باید برداریم».

وی افزود: «مسأله بحران سوریه در اواخر ماه سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد مطرح خواهد شد».