728 x 90

کنفرانس سران و مقامهای ارشد ۶۸کشور و سازمان بین‌المللی در واشینگتن علیه داعش

رکس تیلرسون : هدف نابودی داعش است نه تضعیف آن
رکس تیلرسون : هدف نابودی داعش است نه تضعیف آن
در کنفرانس ضدداعش که در واشینگتن برگزار شد سران و مقامهای ارشد ۶۸ کشور و سازمان بین‌المللی شرکت کردند. این اولین بار از سال ۲۰۱۴ به این طرف است که وزیران خارجه و مقامهای ارشد همه ۶۸ عضو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش گردهم می‌آیند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد هدف از این کنفرانس تسریع تلاشهای بین‌المللی در مناطقی از عراق و سوریه است که داعش هنوز در آنها باقی است. این کنفرانس همچنین قصد دارد فشار بر شاخه‌ها و انشعاب و شبکه‌های مرتبط با داعش را افزایش دهد.

مارک تونر سخنگوی موقت وزارت‌خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت ائتلاف ضدداعش در مرحله‌ای مهم در مبارزه علیه داعش به‌سر می‌برد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا که ریاست این نشست را برعهده دارد در آغاز آن سخنرانی کرد. تیلرسون تأکید کرد که آمریکا با چالشهای مختلفی در خاورمیانه مواجه است اما «شکست داعش هدف اول آمریکا در منطقه است.» او همچنین گفت: «ضربه نهایی به داعش، اتحاد قوای ائتلاف ما است.»

تیلرسون افزود: «همکاری بین‌المللی و تبادل اطلاعات بین دستگاههای امنیتی اعضای ائتلاف علیه داعش باید افزایش یابد. اینترپل شریک عمده در این راه است. نبردهای اخیر علیه داعش در عراق و سوریه وضع را به نفع نیروهای ائتلاف ما تغییر داده ولی ما باید در مرحله بعدی کار، فعالیتهایمان را تحکیم کنیم. ضعیف کردن داعش هدف ما نیست بلکه ما باید آن را نابود کنیم».