728 x 90

اخبار تركيه,

وزیر خارجه ترکیه: خواست ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا یک انتخاب استراتژیک است

-

خواست ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا
خواست ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا
وزیر خارجه ترکیه در یک کنفرانس در اسپانیا بر تمایل کشورش برای عضویت در اتحادیه اروپا تأکید کرد. وی حمایت مجدد خود را از مردم سوریه ابراز کرد و تأکید کرد باید نسل‌کشی توسط رژیم اسد مورد مؤاخذه بین‌المللی قرار بگیرد:
مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه 25بهمن 95 گفت: خواست ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا به‌معنای پذیرفتن هر امر دیکته شده‌ای به ما نیست، این خواست را یک انتخاب استراتژیک می‌دانیم.

وزیر خارجه ترکیه که در یک کنفرانس در مادرید اسپانیا سخن می‌گفت، افزود:
«درخواست عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا یک خواست شخصی نیست. ما می‌خواهیم عضو دائمی این اتحادیه شویم، اما اگر اتحادیه اروپا ما را نمی‌خواهد به‌صورت آشکار و صمیمی به ما بگوید. ما دیدگاه خود را تغییر ندادیم. برخی، ارزشهای مشترک را رد می‌کنند و خواهان دیوارکشی میان فرهنگها و ادیان هستند. این ذهنیت، اروپا را به قاره‌ای بیمار تبدیل خواهد کرد. ما خواهان اروپایی هستیم که از زندگی مشترک حمایت و به تفاوت ها احترام می‌گذارد.

علی رغم همه اینها اروپا هم‌چنان با ثبات‌ترین و دموکراتیک‌ترین نهاد است. هر دو باید سیاستهایمان را بازنگری کنیم و به تلاش مشترک برای حل مشکلات ادامه دهیم».

وزیر خارجه ترکیه گفت: «ما همواره از راه‌حل سیاسی در سوریه حمایت کردیم. در مبارزه با داعش الباب، رقه و موصل سه شهر استراتژیک هستند. ما به‌رغم سختیها و مشکلات 45هزار غیرنظامی را از حلب تخلیه کردیم. رژیم بشار اسد 600هزار نفر از مردم سوریه را کُشت. سکوت در مقابل این اقدام به‌معنای مشروعیت بخشیدن به نسل‌کشی و قتل هزاران انسان است».

مولود چاووش اوغلو در ادامه گفت: «برای مذاکرات صلح قبرس فرصتی از دست ندادنی در دست است. هنوز نمی‌توان از ناموفق شدن این مذاکرات سخن گفت. ادامه تلاش کارشناسان به‌طور دوجانبه با اهمیت است. ما هم‌چنان امیدوار هستیم».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات