728 x 90

اخبار علمی و فناوری,

پایان ساخت بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان پس از بیست سال + کلیپ

-

پایان ساخت بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان
پایان ساخت بزرگترین و قدرتمندترین تلسکوپ فضایی جهان
تلسکوپ فضایی جیمزوب، بسیار بزرگتر از تلسکوپ هابل و با داشتن آئینه‌های عظیم الجثه علاوه بر کمک به دانشمندان برای درک منشأ جهان می‌تواند به‌دنبال نشانه‌هایی از زندگی در سیارات دیگر بگردد.

جان سی مَتِر، دانشمند ارشد ناسا در اختر فیزیک و کیهان شناسی مشاهده‌ای درباره ساخت این تلسکوپ می‌گوید: ”ما با گذران دو دهه کار سخت و نوآورانه به نتیجه رسیدیم. و با این دستاورد، وارد دوره جدیدی از علم نجوم خواهیم شد. چیزهایی را خواهیم دید که قبلاً قادر به دیدنشان نبوده‌ایم، زیرا این تلسکوپ به مراتب قوی‌تر و بهتر از تلسکوپ هابل عمل می‌کند“.

تلسکوپ جیمز وب می‌تواند در درک مراحل تاریخ به وجود آمدن جهان پس از بیگ بنگ برای دانشمندان مفید باشد و از قدیمی‌ترین کهکشانهای تشکیل شده تصویربردای کند، در صورتی که تلسکوپ 26ساله هابل در کشف‌هایی مانند مسأله بزرگ شدن شتاب دار جهان (مشاهداتی مبنی بر این‌که جهان کنونی با روندی شتاب دار بزرگ می‌شود) به دانشمندان کمک کرد.

زمانی که که این تلسکوپ در فضا راه‌اندازی شود، قادر است تا حتی نورهای کوچک متصاعد شده از اجسام در فضا را دریافت و دورترین کهکشانها، ستاره‌ها و سیارات را مشاهده کند.

جان سی مَتِر می‌گوید ”ما می‌خواهیم بدانیم از بیگ بنگ تا حال چه گذشته است. من امیدوارم که چیزی را پیدا کنیم که تاکنون کسی از وجودش خبر نداشته. چیزی که در جهان اولیه و پیشا کهکشانی رخ داده، مثلاً این‌که سیاهچاله‌ها چه زمانی به‌وجود آمده‌اند. اینها همه موضوعاتی هستند که امکان کار کردن بر روی آنها برای دانشمندان فراهم می‌شود. هر چه که تاکنون ما درباره جهان هستی کشف کردیم، برایمان غافلگیر کننده بوده. با این تلسکوپ من امیدوارم که غافلگیریهای بزرگتری داشته باشیم“.

ساخت تلسکوپ جیمز وب، ثمره همکاری مشترک ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا بوده است.

این تلسکوپ قبل از فعال شدن می‌بایست مراحل آزمایشی باقی مانده را قبل از پرتاب به فضا طی کند. از جمله آزمایشهای شبیه سازی شده از صدا و ارتعاشات شدیدی که در محیطهای داخل راکت در راه رسیدن به فضا در معرض آنها خواهد بود.

برای تأیید کارکرد صحیح این تلسکوپ، پس از قرار گرفتن در فضا و راه‌اندازی، آزمایشهای مشابه تکرار و نتایج آنها مقایسه خواهد شد. انتظار می‌رود که جیمز وب در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شود.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d8a85c48-202b-4ca4-97a9-00a6e2dd41e0"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات