728 x 90

-

درگذشت مادر مجاهد اشرف طالب‌زاده (مادر قوامی)

-

در گذشت مادر قوامی
در گذشت مادر قوامی
با کمال تأسف مطلع شدیم که مادر مجاهد اشرف طالب‌زاده (مادر قوامی)، مادر دو شهید راه آزادی، اسماعیل و موسی قوامی، روز سه‌شنبه 10آذر 94 و در شب اربعین حسینی، در شهر رودسر دیده از جهان فرو بست.

اولین فرزند این مادر، مجاهد خلق اسماعیل قوامی، عضو تیم فوتبال شهر رودسر، در سال 1361 حین درگیری در جنگل به‌شهادت رسید. در همین درگیری، مجاهد شهید فرشته محمودزمانی (همسراسماعیل، و برادرش مجاهد شهید فریدون محمودزمانی نیز به‌شهادت رسیدند و متعاقبا، آقای خلیل قوامی‌ رودسری (پدر اسماعیل)، در اثر شوک ناگهانی پخش خبر از تلویزیون حکومتی، سکته کرده و جان باخت و به شهیدان پیوست.

دومین فرزند شهید این مادر، موسی قوامی، از شهدای گروه راه کارگر اعدام شده در قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 1367 بود.

مادر قوامی که تا پایان عمر کوله‌باری از رنج زندان، شکنجه و داغ فرزندان شهیدش و دوری و فراق فرزند مجاهدش را به دوش می‌کشید از مادران فعال هوادار سازمان بود که پس از پیروزی انقلاب ضدسلطنتی، راه و آرمان مجاهدین را انتخاب کرد و زندگی خود را وقف این آرمان کرد. او در دوران مبارزات سیاسی افشاگرانه از این شهر به آن شهر و در همبستگی و همراهی با دیگر خانواده‌های شهیدان، در مقابل زندانها رژیم ددمنش آخوندها، دست به اعتراض می‌زد و برای آزادی زندانیان سیاسی تلاش می‌کرد.

در دوران اسارت فرزندش موسی قوامی در زندانهای اوین و گوهردشت، مادر هر هفته در سرما و گرما، مسیر رودسر تا تهران را برای ملاقات فرزندش می‌پیمود اما هیچ‌گاه به او ملاقات نمی‌دادند و بدون دیدار فرزند به رودسر باز می‌گشت.

پس از سی خرداد 1360 و آغاز مقاومت انقلابی در شرایط اختناق مطلق، مادر قوامی چندبار دستگیر شد و هربار در زندانهای رژیم، مورد شکنجه و آزار دژخیمان قرار می‌گرفت. خانه‌اش بارها وحشیانه بازرسی شد و کلیه اعضای خانواده او را به زندان ‌بردند.

اما این مادر قهرمان مجاهد، هرگز در مقابل دژخیمان سر فرود نیاورد، بلکه با الهام گرفتن از حضرت زینب کبری (ع) از همه ابتلائات استقبال کرد و سرانجام در شب اربعین حسینی به فرزندان شهیدش پیوست.

پس از درگذشت این مادر مقاوم عده زیادی از مردم رودسر و شهرهای اطراف به دیدار خانواده او شتافته و یا در مراسم خاکسپاری او شرکت کردند و ضمن گرامیداشتن این مادر قهرمان، از او و فرزندان مجاهد و مبارزش تجلیل به‌عمل آوردند.

رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت، خانم مریم رجوی درگذشت این مادر بزرگوار مجاهد را به مردم رودسر و خانواده‌های محترم طالب‌زاده و قوامی و به همه خانواده‌های شهیدان و زندانیان سیاسی و یاران و حامیان مقاومت و مجاهدین تسلیت گفت و تأکید کرد آرمان پرشکوهی که او برایش به‌پاخاست، بی‌شک با رزم و مبارزه زنان و دختران دلیر گیلان به پیروزی خواهد رسید.