728 x 90

اخبار آمریکای جنوبی,دخالتهای ایران,

محاکمه کارلوس منم رئیس‌جمهور سابق آرژانتین به جرم تبانی با رژیم ایران

-

بمب‌گذاری تروریستی بوئنوس‌آیرس در سال 1994
بمب‌گذاری تروریستی بوئنوس‌آیرس در سال 1994
روز پنجشنبه محاکمه کارلوس منم رئیس‌جمهور سابق آرژانتین و چند مقام قبلی دیگر این کشور به اتهام منحرف‌کردن تحقیقات بر سر بمب‌گذاری تروریستی بوئنوس‌آیرس در سال 1994، شروع شد.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد: او متهم است که از زد و بند با رژیم ایران مانع تحقیقات در مورد بمب‌گذاری علیه مراکز یهودیان در سال 1994 شده است. در این بمب‌گذاری 85نفر کشته 300تن مجروح شدند.
به گزارش آسوشیتدپرس: دادستانها گفته‌اند، مقامهای رژیم ایران پشت این بمب‌گذاری بوده‌اند. اما تا کنون هیچ‌کس به‌خاطر بدترین عملیات تروریستی آرژانتین، محکوم نشده است...
13 متهم شامل دو دادستان، یک مقام ارشد اطلاعاتی سابق و افسران سابق پلیس هستند. انتظار می‌رود این روند قضایی چند ماه به‌طول به‌انجامد.
آسوشیتدپرس در گزارش خود خاطرنشان می‌کند: مقامهای آرژانتینی مدتها است (رژیم) ایران و گروه شبه‌نظامی حزب‌الله را به‌عنوان عاملان این حمله متهم کرده‌اند. تا به امروز، چندین تن از مقامهای (رژیم) ایران تحت فهرست هشدار قرمز انترپل قرار دارند...
این خبرگزاری اضافه می‌کند: دادستانها (در آرژانتین) محسن ربانی رایزن فرهنگی وقت سفارت (رژیم) ایران در بوئنوس‌آیرس را متهم به طراحی این حمله کرده‌اند و هم‌چنان در تلاش برای استرداد او هستند.