728 x 90

حقوق بشر,

گاردین: رژیم ایران برای لکه‌دار کردن احمد شهید و سایر مخالفان مدارک ویکی‌لیکس را جعل می‌کند

-

احمد شهید
احمد شهید
روزنامه گاردین انگلستان 12مرداد 94 گزارش کرد رژیم ایران برای لکه‌دار کردن احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل‌متحد در امور حقوق‌بشر در ایران اقدام به جعل مدارک ویکی‌لیکس کرده است.
گاردین نوشت آژانس‌های خبری متعلق به رژیم ایران همزمان با وب سایتهای دولتی مقالاتی را انتشار دادند که در آن احمد شهید را متهم به دریافت یک میلیون دلار پول از سفارت عربستان در کویت جهت موضعگیری علیه رژیم ایران می‌کند و متعاقباً یک مقام رژیم ایران نیز با استفاده از این جعلیات تلاش کرد اعتبار احمد شهید را زیر سؤال ببرد.
گاردین اضافه کرد: وب سایت ویکی‌لیکس با اعتراض به این اقدام رژیم ایران خواهان مشخص کردن مدرک مورد ادعای رژیم ایران گردید. تحقیقات بعدی نشان می‌دهد که رژیم ایران برای انجام این جعلیات با استفاده از یک تکنیک کامپیوتری اقدام به دست بردن در اسناد ویکی‌لیکس و سربرگهای دیپلوماتیک عربستان کرده است.
گاردین نوشت رژیم ایران از اقدامات برنامه‌ریزی و هماهنگ شده مشابه یی برای پراکندن اطلاعات غلط در مورد فعالان و مخالفان خود استفاده می‌کند.
در ادامه این گزارش آمده است بر اساس اخبار مخابره شده توسط خبرگزاریهای ایسنا و فارس متعلق به رژیم ایران محمد جواد لاریجانی روز چهارشنبه از این اتهام ساختگی برای متهم کردن احمد شهید استفاده کرد و مدعی شد رژیم ایران بزرگترین دموکراسی در خاورمیانه است.
گاردین اضافه کرد احمد شهید وزیر خارجه سابق ملداوی در موضع گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در ایران از نزدیک وضعیت حقوق‌بشر در ایران را پیگیری می‌کند و بر اساس گزارشات او رژیم ایران به‌طور گسترده و سیستماتیک اقدام به نقض حقوق‌بشر در ایران می‌کند.