728 x 90

حمايت جهاني از مقاومت ایران,کمپ لیبرتی,

اجلاس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا، همبستگی با مردم و مقاومت ایران

-

گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا
گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا
ژرارد دپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا
 
 

من بسیار خوشحالم که ما امروز برای نشان‌دادن همبستگی و تعهد خود با آرمان آزادی ایران و برای مردم ایران در این‌جا جمع شده‌ایم.
من از همکار عزیزم، آلخو ویدال کوادراس، که به مدت 15سال نایب‌رئیس پارلمان اروپا بود، خواستم تا در این اولین جلسه به ما به‌پیوندد، زیرا او یکی از اولین کسانی بود که از بیش از ده سال پیش در گروه دوستان ایران آزاد پارلمان اروپا شروع به فعالیت کرد. لذا از او خواستم چند کلامی در مورد تجربه خود و در مورد تعهد بزرگ خود به ما بگوید.

دکتر آلخو ویدال کوآدراس رئیس کمیته بین‌المللی در جستجوی عدالت
 
 

خیلی متشکرم ژرارد برای دعوتم به این جلسه مهم امروز.
خیلی خوشحالم که در میان دوستان قدیمی و همچنین دوستان جدیدی‌ای قرار دارم. جملگی خوشامدید. من مایلم از این فرصت استفاده کنم و در شروع چند کلامی درباره گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا صحبت کنم که در واقع همان‌طور که ژرارد گفت این یک گروه غیررسمی پارلمانی است و من ریاست افتخاری آن را در طول ده سال گذشته به‌عهده داشتم.
این گروه در زمانی که اپوزیسیون اصلی دموکراتیک ایران یعنی سازمان مجاهدین خلق ایران به‌دنبال تلاشهای بسیار شدید رژیم ایران در لیستهای سیاه انگلستان و همچنین اتحادیه اروپا قرار داده شد، ایجاد گردید.
بنابراین ما این گروه را در یک شرایط سخت بین‌المللی آغاز کردیم و ما با مماشاتگران رژیم در اروپا مواجه بودیم، کسانی‌که از هر شیوه‌ای برای انتشار اطلاعات غلط درباره مجاهدین و شورا استفاده می‌کردند.
به هر ترتیب ما به‌زودی توانستیم امضای هزاران تن را برای بیانیه‌ها و طومارها خطاب به‌ریاست دولتها، وزرای خارجه و نخست وزیران گردآوری کنیم و از آنها بخواهیم که سازمان را از لیست تروریستی خارج کنند. گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا به کانون اصلی جنبش طرفدار دموکراسی ایران در اروپا تبدیل گردید.
فعالیتهای ما هم عرض با یک مبارزه طولانی‌مدت در دادگاههای گوناگون در لندن، واشینگتن و لوکزامبورگ نهایتاً منجر به خروج سازمان مجاهدین و شورا از لیستهای تروریستی آمریکا و اروپا شد.
بعد از این رژیم ایران روی بیش از 3000تن از پناهندگان ایرانی در کمپ اشرف در عراق متمرکز شد. من به‌عنوان رئیس یک هیأت پارلمانی بهمراه از جمله تونه (کلام) در سال 2008 از کمپ اشرف دیداری به‌عمل آوردیم. دیداری هیجان انگیز که تونه آن را خوب به یاد دارد، چیزی که همیشه در خاطرمان خواهیم سپرد.
حال که من بعد از 15سال کارم را در پارلمان اروپا به پایان رسانده‌ام تصمیم گرفته‌ام که مبارزه برای تحقق آزادی و دموکراسی در ایران را ادامه دهم با این امید که یک روز ما شاهد رهایی مردم ایران از اختناق و جباریت حکومت کنونی باشیم. من خوشحالم از این‌که اپوزیسیون ایران تحت رهبری مریم رجوی در حال قدرتمندتر شدن و شناخته شدگی بیشتری است. و من همچنین خرسندم از این‌که کاری را که ما چندین سال پیش با تشکیل گروه دوستان ایران آزاد انجام دادیم در دستان این دوستان ذیصلاح و متعهد در تیم جدید استمرار خواهد یافت.
برای اعضای کنونی و یا سابق پارلمان هیچ چیز مهمتر و یا شرافتمندانه‌تر و یا لازمتر از مبارزه برای تغییر دموکراتیک در ایران در صحنه کار بین‌المللی وجود ندارد. بنابراین از همه شما که امروز در این‌جا حضور داشتید تشکر می‌کنم.

ژرارد دپره رئیس گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا از بلژیک
من بسیار خوشحالم که ما امروز برای نشان‌دادن همبستگی و تعهد خود با آرمان آزادی ایران و برای مردم ایران در این‌جا جمع شده‌ایم.
یک سال از زمانی که رئیس‌جمهور جدید ایران، حسن روحانی در 2013 به قدرت رسیده می‌گذرد. طی این سال خیلی در غرب فکر می‌کردند که اوضاع بهتر خواهد شد، ولی چنین نشد. بلکه برعکس، اگر به وضعیت حقوق‌بشر در ایران نگاه کنید، تعداد اعدامهای صورت گرفته از زمانیکه روحانی به قدرت رسیده به بیش از 1000نفر می‌رسد. این بدترین رکورد برای یک رئیس‌جمهوری در ایران در بیش از دو دهه گذشته است. زندانیان سیاسی دربند، و حتی فعالان فرهنگی و معلمان از اقلیتهای قومی برای انتقاد از رژیم بدار آویخته شدند. آقای غلامرضا خسروی، 49ساله، در اول ماه ژوئن سال جاری به‌دلیل ساده ارسال یک کمک مالی به سازمان مجاهدین خلق مخالف رژیم بود بدار آویخته شد.
دبیرکل سازمان ملل‌متحد بان کی‌مون در گزارش سالانه خود به مجمع عمومی جمعه گذشته تأکید کرد که ”رئیس‌جمهور ایران به‌رغم وعده‌های خود به آزادیهای بیشتری به آن عمل نکرده است“.
در مورد مسأله هسته‌ای، به نظر می‌رسید که با آمدن رژیم ایران به پای میز مذاکرات در سال گذشته یک پیشرفت چشم‌گیری صورت خواهد گرفت. اما پس از 9ماه توافقی حاصل نشده است، که این همان‌طور که می‌داند اساساً به این دلیل است که رژیم ایران از پاسخ دادن به نگرانیهای اصلی جامعه بین‌المللی خودداری می‌کند.
ما همچنین وضعیت بسیار پر هرج و مرج در عراق با افراط گرایان داعش داریم. ولی مهم است که بدانیم، حداقل احساس خود من این است که داعش به میزان زیادی نتیجه یا محصول سالیان سرکوب و حکومت فرقه‌گرای مالکی است. اگر جامعه جهانی و به‌خصوص آمریکاییها به رنج مردم عراق و به‌خصوص سنیهای تحت سرکوب مالکی پس از خروج آمریکا از عراق توجه داشتند، به هیچ‌وجه چنین زمینه‌ای برای رشد این گروه‌های افراطی در آن منطقه نبود.
موضوع دیگری که باید در رابطه با آن اقدامات لازم را انجام دهیم، وضعیت کمپ لیبرتی در حال حاضر بسیار نگران‌کننده است. همان‌طور که گفته شد، بیش از 2800 پناهنده از جمله 800 زن در شرایط زندان گونه‌یی در نزدیکی فرودگاه بغداد در محاصره هستند که باعث عواقب جدی برای زندگی ساکنان گردیده است.

لویی میشل نایب‌رئیس پیشین کمیسیون اروپا و معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه پیشین بلژیک
 
 

همکاران عزیز،
این تکاندهنده است که ببینیم در ایران از زمانی که رئیس‌جمهور به‌اصطلاح مدره قدرت را به‌دست گرفته بیش از یک‌هزار تن در ایران اعدام شده‌اند. ما باید قویاً مصر باشیم که بهبود وضعیت حقوق‌بشر در ایران به‌عنوان یک پیش‌شرط حتماً در مذاکرات با ایران گنجانده شود.
سال گذشته پس از قتل‌عام در اشرف من بهمراه رهبر گروه لیبرال-دموکرات در پارلمان اروپا، «گی فرهافستاد» یک بیانیه مشترک در محکومیت این کشتار صادر کردیم و خواهان یک تحقیق مستقل در این رابطه شدیم. من همچنین با وزیر خارجه بلژیک آقای ریندرز در این زمینه صحبت کردم و ایشان یک اطلاعیه مطبوعاتی در این رابطه صادر کرد و خواهان تحقیقاتی در این جنایت گردید. ما باید اطمینان حاصل کنیم که افرادیکه در این جنایت شرکت داشته به عدالت سپرده شوند.
این امر بسیار حائز اهمیت است که ما تلاش کنیم تا این‌که محدودیتهای ضدبشری که بر ساکنان کمپ لیبرتی اعمال شده برداشته شوند. کسانی‌که تحت حمایت کنوانسیون چهارم ژنو به‌عنوان افراد حفاظت‌شده قرار دارند و کمسیاریای عالی پناهندگی نیز حقوق آنها را برای حفاظت تحت قوانین بین‌المللی به‌رسمیت شناخته است.
بنابراین من بسیار خرسندم که آلخو ویدال کوادراس و ژرارد دپره و همکاران بسیار دیگری در این‌جا هستند تا اطمینان حاصل کنیم که امنیت و حفاظت ساکنان کمپ تا آن زمان که آنها به کشورهای امنی انتقال یابند تأمین شود.
بنابراین شما می‌توانید روی حمایت فعال ما حساب کنید چرا که همان‌طور که همکار ژورنالیست ما گفت مهم است که ما نشان بدهیم که نسبت به آنچه که آنجا می‌گذرد آگاه و هوشیاریم.

ریچارد چارنسکی نایب‌رئیس پارلمان اروپا و وزیر سابق اروپایی لهستان
 
 

من از سال 2004 در این پارلمان بوده و می‌دانم که همکارانم در گروه دوستان ایران آزاد برای ترویج دموکراسی و حقوق‌بشر در ایران نقش مهمی در اروپا ایفا کرده‌اند.
بسیاری از نمایندگان این پارلمان از جریانهای سیاسی راست، چپ و یا لیبرال بخشی از این کارزار بوده‌اند. زیرا که همه ما بر این باوریم که مردم ایران سزاوار حاکمیتی بسیار بهتر از دولتی که این آخوندهای بی‌رحم در ایران اعمال می‌کنند، هستند
ما در سالهای گذشته چندین بار در پارلمان اروپا میزبان خانم مریم رجوی بوده‌ایم. حمایت بسیار زیادی برای خانم رجوی و جنبش او در پارلمان اروپا وجود دارد زیرا که او یک رهبر واقعی با یک دیدگاه بزرگ در این جنگ سخت در برابر بنیادگرایی اسلامی است.
امروز ما خاطره 52تن از قهرمانان به خاک افتاده در اشرف را گرامی می‌داریم. مردان و زنان شجاعی که با ایستادگی بر اصول خود تا به آخر پای فشردند.
پارلمان اروپا در این خصوص بسیار فعال بوده است. ما چندین قطعنامه در موضوعات مربوط به اشرف و لیبرتی به تصویب رسانده‌ایم که در آنها ما در مورد حقوق این پناهندگان به‌عنوان ”افراد حفاظت‌شده“ تحت کنوانسیون چهارم ژنو تأکید کرده‌ایم.
اجازه بدهید خطاب به برادران و خواهرانمان در اردوگاه لیبرتی بگویم که ما به حمایت از شما و سازمان مجاهدین خلق برای یک تغییر دموکراتیک در ایران ادامه خواهیم داد. این هدف مشترک ما است و ما تا رسیدن به یک ایران آزاد از آن دست برنخواهیم داشت. با تشکر از شما

تونه کلام نماینده پارلمان اروپا از استونی
 
 

من از دیدن دوستان قدیمی و به‌خصوص دوستان جدید بسیار خوشحالم. من اهل کشور استونی هستم کشوری که به مدت 50سال از نقشه زمین محو شده بود. بنابراین من می‌توانم معنی باز گرداندن آزادی و دموکراسی را برای یک کشور فهم کنم. خوشبختانه ایران از صفحه زمین محو نگردیده‌ اما تحت یک رژیم دیکتاتوری است و وظیفه ما به‌عنوان نماینده پارلمان اروپا این است که به حمایت از کسانی‌که خود را در مبارزه بر علیه دیکتاتوری و به‌دست آوردن آزادی و دموکراسی درگیر کرده‌اند برخیزیم و به آنها این شانس را بدهیم. در دموکراسی این واضح و طبیعی است که شما آلترناتیوی داشته باشید. من فکر می‌کنم آنچه که ما داریم انجام می‌دهیم حمایت از یک آلترناتیو دموکراتیک در مقابل دیکتاتوری موجود است من فکرمی کنم که این به عهده ماست که از این آلترناتیو دموکراتیک (شورای ملی مقاومت) در برابر رژیم کنونی ایران حمایت کنیم. چون آن یک جایگزینی است که پیشنهاد یک ایران غیرهسته‌ای، همزیستی مسالمت‌آمیز با کشورهای همسایه و برابری زن و مرد را داده که دقیقاً و حتی فراتر از آنچیزی است که ما انتظار داریم. این یک ایده‌آل است و بنابراین این یک نیروی سازماندهی شده است که چنین اهدافی را دنبال می‌کند و طبیعی است که از آن حمایت کنیم. بر اساس تجربیات شخصی خودم این افراد استثنایی هستند که این مبارزه را هدایت می‌کنند. من تا کنون همراهانی بهتر از اینها نداشته‌ام. من خیلی تحت‌تاثیر قرار گرفتم وقتی به اتفاق آقای آلخو ویدال کوآدراس 6سال پیش به دیدن شهر اشرف رفتم.
این غیرمنصفانه است که این افراد تحت چنین فشار و ارعاب از طرف مقامات عراقی قرار بگیرند.

ریچارد اشتورت نماینده پارلمان اروپا از انگلستان

 
 
 
ما در این‌جا هستیم حداقل به‌دلیل نگرانی‌مان برای حقوق‌بشر، برای نگرانیهای انسان دوستانه، برای آزادی و حق تعیین سرنوشت، اما من معتقدم که دلیل بیشتر عبارست از این است که برای ما هنوز، رژیم ایران تهدیدی بسیار شوم می‌باشد، که آن را با 1000 اعدام در سال جاری ونیز از طریق حمایتهای مخفیانه خود از حماس و حزب‌الله در منطقه اعمال می‌کند. بنابر‌این روش روشن باید از طریق حمایت از اپوزیسیون ایران باشد و به‌عنوان پارلمانتر شما باید شجاعت و پشتکار مریم رجوی را مورد تحسین قرار دهید. او با شجاعت تمام دستاوردهایی داشته که بدون شک بسیاری از ما برای رسیدن به آنها در زندگی‌مان به‌دنبال دست‌یابی‌شان هستیم، و دست‌کم کمترین کاری که می‌توان کرد این است که به حمایت از او اقدام کنیم. ما می‌توانیم با پشتیبانی از یک امید دیرینه برای هدف تغییر دموکراتیک به این کار مبادرت کنیم.

اما مکلارکین نماینده پارلمان اروپا از انگلستان
 
 
با تشکر از رئیس جلسه، نام من اما مکلارکین، نماینده پارلمان اروپا از حزب محافظه‌کار انگلستان و از دوستان قدیمی مقاومت ایران هستم. ما بیش از یک‌سال پیش برای قتل‌عامی که در اشرف صورت گرفت در این‌جا دور هم جمع شدیم. در این قتل‌عام افراد در حالیکه کارت حفاظتی سازمان ملل را در دست داشتند به قتل رسیدند. ما شما را فراموش نکرده‌ایم. ما هنوز در مورد گروگانها و شرایط سختی که در آن گرفتار شده‌اند و این‌که در کجا هستند فکر می‌کنیم. به‌راستی آنها کجا هستند؟ و رنج و سختی افراد در کمپ لیبرتی که ما آنها را تشویق به رفتن به آنجا کردیم هنوز ادامه دارد. بنابراین ما وظیفه داریم که به یاری آنها برخیزیم و از آنها حفاظت کنیم. ما تا زمانیکه در کنار شما در این نبرد هستیم اجازه نمی‌دهیم که تلاشهای شما در افکار عمومی با شکست مواجه شود. ما شانه به شانه با شما ایستاده‌ایم.

جود کرتون دارلینگ نماینده پارلمان اروپا از انگلستان
 
 

من فقط می‌خواستم از جانب نمایندگان حزب کارگر انگستان که این‌جا هستند بگویم که ما از همین ابتدا فعالانه در این فعالیتها شرکت کردیم، در سازمان ملل و همچنین در کنفرانس پاریس بودیم و بسیار مایل هستیم که نقش فعالی در این گروه داشته باشیم.

جولی وارد نماینده پارلمان اروپا از انگلستان
 
 
من جولی وارد هستم، نماینده پارلمان اروپا از حزب کارگر از شمال غرب انگلستان. من یک صدای جدید در پارلمان هستم و امیداورم که بتوانم یک صدا قوی برای جنبش آزادی ایران باشم.
آنچه که من از شما و از جنبش و مبارزه شما آموختم پایداری روی آرمانتان بوده و من فکر می‌کنم که باید به این اذعان کرد که برای مدت طولانی شما بر روی اصولتان قویاً و با پایداری پای فشردید که قابل ستایش است. دیدن سخنرانی دوباره خانم رجوی در پاریس و فهم چگونگی اراده حل بر خورد با افراطگرایی و تفسیر ارتجاعی آن از اسلام با یک دیدگاه بردبار و دموکراتیک از اسلام برای میلیونها زن در ایران و خاورمیانه و همچنین برای مردم در غرب الهام‌بخش است. آنچه که زنان شما در این جنبش می‌کنند الهامی است بسا فراتر از فقط خاورمیانه که فکر می‌کنم که بنوبه خود مهم است. من فکر می‌کنم که ما به‌عنوان نماینده پارلمان اروپا می‌توانیم نقش بسیار مهمی در رساندن صدای مردم ایران داشته باشیم تا آنها فکر نکنند که فراموش شده هستند.

پتری سارواما نماینده پارلمان اروپا از فنلاند
 
 
این برای من افتخاری است که در این جلسه باشم. من فکر می‌کنم این بسیار مهم است که این مسأله فهم شود زیرا که ما وظائف مهمی را به عهده‌داریم تا مشعل و نور را در آنجا زنده نگهداریم و صدای آنها باشیم. من خودم شخصاً به مدت بیست وپنجسال یک روزنامه‌نگار بودم و به این مسأله اشراف دارم که تا چه اندازه رساندن این صدا مهم است و بدون آن هیچ چیزی وجود نداشته و نخواهد داشت.

یانوش وویچوفسکی نماینده پارلمان اروپا از لهستان
 
 
من یانوش وویچوفسکی نماینده پارلمان از گروه محافظه‌کاران و رفرمیستهای پارلمان اروپا از کشور لهستان هستم.
من مایلم حمایت کامل خودم را از مقاومت ایران و خانم مریم رجوی که ایشان را بارها در این‌جا، در پارلمان اروپا ملاقات کرده‌ایم اعلام نمایم.
نقض حقوق‌بشر در ایران کاملاً غیرقابل‌قبول است. ما باید از تغییر دموکراتیک در ایران حمایت کنیم و آن را از طریق یاری رساندن به مقاومت ایران برای تغییر این رژیم انجام دهیم.
ضمنا ما باید روی دولتهایمان یعنی دولتهای عضو اتحادیه اروپا فشار بیاوریم تا عراق را وادار سازد تا محدودیتهای غیرانسانی را که بر کمپ لیبرتی اعمال کرده لغو نماید و حقوق‌بشر آنها را احترام بگذارد.
من می‌خواهم به شما اطمینان دهم که شما حمایت کامل مرا تا زمان دست یافتن به یک ایران کاملاً آزاد و دموکراتیک خواهید داشت.

فرناندو مائورا نماینده پارلمان اروپا از اسپانیا
 
 
من کاملاً از آرمان یک ایران آزاد حمایت می‌کنم. من این فرصت را داشتم که این جنبش را در کنفرانسی در پاریس بشناسم که خود آقای رئیس جلسه هم آنجا بودند. در آنجا من توانستم واقعیت و مشکلاتی که افرادی که در این وضعیت به‌سر می‌برند و از آن رنج می‌برند را فهم کنم. اول این‌که حزب من که نسبتاً حزب جدید در اسپانیاست، حزب اتحاد پیشرفت و دموکراسی، متعهد به ارزشهای آزاد و حقوق‌بشر است، لذا من قصد دارم تمامی آنچه که می‌توانم را انجام دهم که تعهد خود به این آرمان را نشان دهم، برای آزادی و رهایی ایران و مردم آن. متشکرم.

یان زهرادیل نماینده پارلمان اروپا از جمهوری چک
 
 
با تشکر از شما آقای رئیس و تبریک به‌مناسبت مسئولیت جدیدتان. من با گروه دوستان ایران آزاد از زمان آقای ویدال کوآدراس و استیونسون بوده‌ام. من مدت زیادی است که از دوستان نمایندگان سازمان مجاهدین در این‌جا هستم. همچنین من مفتخرم در زمانیکه کشورم ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به عهده داشت، سازمان مجاهدین نهایتاً از لیست سیاه تروریستی اتحادیه اروپا خارج شد. من فکر می‌کنم فهم این مسأله ساده است ما با یک رژیم بنیادگرایی که به‌دنبال بمب اتم است سر و کار داریم. در ضمن این تنها رژیمی است که در آن یک آخوند کشور را اداره می‌کند و نمونه‌اش را من در هیچ جای دیگر منطقه سراغ ندارم.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات