728 x 90

۴۲ کشته در حمله هوایی اسراییل به حومه دمشق و حلب

حمله اسراییل به حلب
حمله اسراییل به حلب

ساعاتی پس از بمباران اسراییل از سمت جولان که یک ساختمان مسکونی در استان حومه دمشق را هدف قرار داد، صدای انفجارهای مهیب در نزدیکی فرودگاه حلب شنیده شد.

بر اساس گزارش روز جمعه ۱۰ فروردین دیدبان حقوق‌بشر سوریه، در اثر حملات هوایی اسراییل به انبارهای سلاح در نزدیکی این فرودگاه، ۴۲ نفر از جمله ۶ عضو حزب‌الله و بیش از ۳۶ نیروی ارتش سوریه کشته شدند.

از سوی دیگر خبرنگار العربیه گزارش داد که در حمله اسراییل به نزدیکی فرودگاه حلب یکی از فرماندهان حزب‌الله لبنان کشته شد.

دیدبان حقوق‌بشر سوریه هم‌چنین افزود که این حمله «انبارهای موشکهای حزب‌الله لبنان را در منطقه جبرین، نزدیک فرودگاه بین‌المللی حلب هدف قرار داد».

بر اساس همین گزارش، صدای انفجارهای مشابهی در السفیره و کفرجوم در غرب حلب شنیده شد که تا این لحظه ادامه دارد و اطلاعات تأیید شده، حاکی از کشته و زخمی شدن دهها سرباز در نتیجه انفجار در این انبارها است.

 

کشته‌شدن ۵ عضو حزب‌الله

از سویی «رویترز» به‌نقل از دو منبع امنیتی نوشت که حملات اسراییل به کشته‌شدن ۵ نفر از اعضای حزب‌الله انجامید.

پیش‌تر وزارت دفاع سوریه در بیانیه‌یی اعلام کرد که در حمله‌یی که اسراییل را به انجام آن در حومه حلب متهم کرد، شماری غیرنظامی و نظامی کشته یا زخمی شدند. بر اساس این بیانیه، حمله هوایی اسراییل ساعت یک و ۴۵ دقیقه بامداد به وقت محلی از سمت اریا در جنوب شرقی حلب رخ داد.

این بیانیه افزود که این بمباران، همزمان با «حمله پهپادی سازمانهای تروریستی از ادلب و حومه غربی حلب در تلاش برای هدف قرار دادن غیرنظامیان شهر حلب و اطراف آن انجام شد» که باعث ببار آمدن خسارات مادی در اموال دولتی و خصوصی شد.

حملات هوایی روز گذشته اسراییل هم‌چنین مواضع گروه‌های وابسته به ایران و حزب‌الله را در حومه دمشق هدف قرار داد که طی آن پنج «عامل مسلح» سوری که با حزب‌الله کار می‌کردند، زخمی شدند.

طبق گفته دیدبان حقوق‌بشر سوریه، زخمی‌ها، نگهبانان مرکزی بودند که هدف حملات اسراییل در منطقه البحدلیه، نزدیک منطقه سیده زینب در حومه دمشق قرار گرفت.

افزایش حملات

با آغاز جنگ در نوار غزه میان اسراییل و حماس، در هفتم اکتبر گذشته، حملات اسراییل به مواضع سوری وابسته به حزب‌الله یا شماری از شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران تشدید شده و بیش از شش افسر سپاه پاسداران در حملات منتسب به اسراییل کشته شدند.

«رویترز» پیش‌تر گزارش کرده بود که این خسارات جانی باعث شد سپاه پاسداران، استقرار افسران ارشد خود را در خاک سوریه کاهش دهد و برنامه‌هایی را با تکیه بیشتر بر گروه‌های هم‌پیمان خود برای حفظ نفوذش در خاک سوریه، در پیش بگیرد.

بر اساس آمار دیدبان حقوق‌بشر سوریه، شمار حملات اسراییل از ابتدای سال ۲۰۲۴ به ۲۵ مورد رسیده است که ۱۷ مورد آن هوایی و ۸ مورد زمینی است.

این حملات منجر به آسیب و انهدام حدود ۴۹ هدف از جمله انبارهای اسلحه و مهمات، مقر فرماندهی، مراکز و خودروها شده و طی آنها، ۴۳ نظامی سوری کشته و ۲۱ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/56d03e3f-859b-4994-8253-5faaf009e80a"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات