728 x 90

یوآنی؛ نامه‌ سرگشاده ۴۷تن از شخصیتهای آمریکایی به بایدن: حسابرسی از رژیم ایران به‌خاطر رفتارهای شریرانه

یوآنی - نامه سرگشاده به بایدن رئیس جمهور آمریکا
یوآنی - نامه سرگشاده به بایدن رئیس جمهور آمریکا

سناتور جوزف لیبرمن، مدیر کل اتحاد علیه ایران اتمی (یوآنی) به همراه ۴۷تن از شخصیتها و سناتورهای آمریکا روز ۳۰فروردین در نامه‌یی سرگشاده به جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا از وی خواستند از رژیم ایران به‌خاطر رفتارهای شریرانه آن حسابرسی کند.

در این نامه که در سایت یوآنی منتشر شده و توسط سناتور جوزل لیبرمن، سفیر مارک د. والاس، لرد آربوتنات، سناتور کلی آیوت، سفیر جان بولتون و... امضا شده آمده است:

ایالات متحده یک فرصت بی‌نظیر دارد تا از رژیم ایران به‌خاطر رفتارهای شریرانه آن حسابرسی کند.

رئیس‌جمهور جو بایدن، دولت وی و متحدان ما در ۱ + ۵ با مجموعه‌یی از چالشها و شرایط بسیار متفاوت از آنچه چهار سال پیش در مورد ایران و توافق هسته‌یی موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وجود داشت، روبه‌رو هستند. ما می‌خواهیم روشی فکر شده رو به پیش ارائه دهیم، راهی که بتواند در مورد چگونگی رویارویی ایالات متحده با رژیم ایران اجماع گسترده‌یی ایجاد کند.

ما با احترام از رئیس‌جمهور بایدن می‌خواهیم یک استراتژی دوجانبه درباره ایران با کنگره در رابطه با متحدان و شرکای ایالات متحده در اروپا و خاورمیانه تدوین کند که واقعیتهای منطقه‌یی سال۲۰۲۱، نه سال۲۰۱۵ که توافق اصلی در آن انجام شد، را منعکس کند. ما امیدواریم که رئیس‌جمهور استانداردهای معقول زیر را در استراتژی ایران خود اعمال کند:

۱. عدم ورود مجدد به JCPOA با پارامترهای قبلی.

۲. تخفیف تحریم‌ها نباید در ازای مذاکرات صرف ارائه شود.

۳. ما باید به اصل غنی‌سازی یا بازپردازش صفر برگردیم، در غیراین صورت ما یک خطر مسابقه تسلیحات هسته‌یی را در خاورمیانه ایجاد می‌کنیم.

۴. اصرار به بازرسی و راستی‌آزمایی کامل.

۵- ابعاد احتمالی نظامی (PMD) و فعالیت هسته‌یی اعلام نشده را حل کنید.

۶. در صورت دستیابی به فرصتی برای موفقیت، باید به رفتار غیرهسته‌یی غیرقابل قبول ایران پرداخته شود.

۷. سیاست ایران باید بار دیگر باید به روشی دو حزبی هدایت شود.

۸- سیاست ایران باید با مشورت با متحدان و شرکای منطقه‌یی ایالات متحده که بیشتر به‌خاطر رفتارهای بدخیم ایران تهدید می‌شوند هدایت شود.

۹. گروگانها را آزاد کنید.