728 x 90

گسترش قیام در لبنان

گسترش شعله‌های قیام مردم لبنان، از بیروت به طرابلس، صیدا، صور، النبطیه، بعلبک و سایر شهرهای لبنان آتشی بر خرمن رژیم آخوندی و مزدورانش در منطقه انداخت.

رژیم آخوندی همان‌طور که پیش‌تر در خبرها قیام عراق را سانسور می‌کرد و زمانی که جوانان عراقی بنرهای خامنه‌ای و دفاتر مزدورانش را می‌سوزاندند از آرامش در بغداد می‌گفت، این بار هم بعد از ۴روز سکوت، از ترددات عادی در بیروت خبر می‌دهد.

خبرنگار رژیم در بیروت: «دو تا خیابانی که منتهی به این دو تا ساختمان اصلی می‌شود بسته هست بقیه خیابانهای اصلی شهر بیروت باز است تردد به‌صورت عادی در اونها جریان داره».

سرعت گسترش قیام لبنان علیه فساد حکومت و حزب‌الشیطان، اغلب شخصیت‌ها، احزاب و رسانه‌های جهانی را به واکنش واداشت.

تلویزیون فرانس ۲۴: «آنها خواستار تغییرات واقعی در لبنان هستند و کلمه‌ای که امشب در خیابان‌ها شنیده می‌شود «انقلاب» است».

در همین رابطه غسان حاصبانی، معاون نخست‌وزیر، کمیل بوسلیمان، وزیر کار، ریشار قیومجیان، وزیر امور اجتماعی و می‌شدیاق، وزیر مشاور، از سمت خود استعفا کردند و فرماندهی ارتش لبنان با خواسته‌های تظاهرکنندگان اعلام همبستگی کرد.

در این قیام منطقه بقاع که پایگاه سنتی حزب‌الشیطان لبنان بود هم سریع شعله‌ور شد. یک زن لبنانی از اهالی منطقه بقاع، خطاب به حزب‌الشیطان لبنان و سایر مزدوران وابسته به رژیم با صدای بلند گفت: «شرم‌تان باد بیایید در خیابان‌ها تظاهرکنندگان را ببینید».

این تظاهرات تحولی در منطقه، ضربه‌ای کلان بر نظام آخوندی و آغازی بر یک پایان است.