728 x 90

گزارش تحقیقی گروه دوستان ایران آزاد - ردیابی شبکه نفوذ رژیم در سیاست اروپا؛ کارزار فشرده برای بدنام کردن اپوزیسیون دموکراتیک

عملیات نفوذ رژیم ایران در دوایر حکومتی و سیاسی آمریکایی و اروپایی
عملیات نفوذ رژیم ایران در دوایر حکومتی و سیاسی آمریکایی و اروپایی

گزارش تحقیقی گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

در کنفرانس پارلمان اروپا که روز اول آذر در مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ با حضور رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت خانم مریم رجوی و دهها تن از نمایندگان پارلمان اروپا از احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی برگزار شد، یک گزارش تحقیقاتی درباره شبکه نفوذ رژیم آخوندی در اروپا تحت عنوان «ردیابی شبکه نفوذ رژیم ایران در سیاست اروپا، کارزار فشرده برای بدنام کردن اپوزیسیون دموکراتیک» که به‌تازگی توسط گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا تهیه و تدوین شده بود، توسط ریچارد چارنسکی معاون این گروه معرفی شد.

ریچارد چارنسکی عضو کنفرانس رؤسای هیأت‌های پارلمان اروپا:

این کتاب درباره شبکه رژیم ایران در اتحادیه اروپا و آمریکا است که در سازمانهای دولتی و سیاسی نفوذ کرده است. فکر می‌کنم برای همه بسیار مهم است. فکر می‌کنم می‌توانیم هم‌چنین یک کنفرانس ویژه برای آن ترتیب دهیم. اما می‌خواهم این انتشار بسیار مهم را به‌اطلاع شما برسانم.

این گزارش ۵۰صفحه‌یی عملیات نفوذ رژیم ایران در دوایر حکومتی و سیاسی آمریکایی و اروپایی با سازمان دادن شبکه‌یی از به‌اصطلاح کارشناسان و متخصصان ایرانی تحت عنوان «ابتکار کارشناسان ایران» (IEI) برملا می‌کند. در مقدمه این گزارش که توسط آقای خاویر سارسالخوس رئیس مشترک گروه دوستان ایران آزاد نوشته شده آمده است:

این تلاش مخفیانه با هدف تغییر شکل وجهه جهانی حکومت ایران و پیشبرد منافع راهبردی آن، به‌ویژه در مورد برنامه هسته‌یی مناقشه‌آمیز آن و هم‌چنین برقراری ارتباط با دانشگاهیان و محققان در سراسر جهان به اجرا درآمده است. مقامات رژیم ایران، از جمله خطیب زاده، معاون محمد جواد ظریف به اقدامات پنهانی برای بدنام کردن مخالفان دموکراتیک و انتشار ادعاهای این رژیم در محافل سیاست بین‌المللی و رسانه‌ها مبادرت کردند. این پروژه مخفیانه «ابتکار کارشناسان ایران» (IEI) نامگذاری شده و تحقیقات نشان می‌دهد که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۱ با شرکت افرادی نظیر آرین طباطبایی، دینا اسفندیاری، علی واعظ، روزبه پارسی، عدنان طباطبایی و دیگران در حال اجرا است. آنها در این سالیان دامنه نفوذ خود را علاوه بر آمریکا به اندیشکده‌های اروپایی گسترش داده و با برخی از تحلیلگران ایرانی ارتباط برقرار کرده‌اند.

این گزارش می‌افزاید: شواهد موجود در این ارتباطات بر یک واقعیت نگران‌کننده تأکید می‌کند: رژیم ایران با موفقیت به حلقه‌های سیاست در واشنگتن و اروپا نفوذ کرد و از نفوذ قابل توجهی برخوردار است. از طریق IEI، رژیم ایران یک کمپین راهبردی را برای حمایت شدید از یک توافق هسته‌یی مورد نظرش با ایالات متحده و اروپایی‌ها ترتیب داد که در نهایت به توافقی که در ژوئیه ۲۰۱۵ به دست آمد، معروف به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) منجر شد.

آرین طباطبایی در حال حاضر سمت دستیار رئیس ستاد وزیر دفاع در امور عملیات ویژه در پنتاگون را برعهده دارد و دینا اسفندیاری به‌عنوان مشاور ارشد در بخش خاورمیانه و شمال آفریقای گروه بحران بین‌المللی فعالیت می‌کند.

به گزارش "سمافور"، بر اساس ایمیل‌ها، وزارت‌خارجه رژیم ایران از طریق بانک فکری داخلی خود به نام مؤسسه مطالعات سیاسی و بین‌المللی، با اعضای"هسته" این پروژه گسترده رژیم ایران با هدف حمایت فعالانه از توافق هسته‌یی بین تهران و واشنگتن تماس برقرار کرده است.

تحقیقات نشان می‌دهد که اعضای IEI درگیر یک کارزار شیطان‌سازی علیه سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت ایران بوده و تلاش می‌کنند تا آنها را به‌عنوان یک آلترناتیو دموکراتیک معتبر برای رژیم فعلی در ایران نادیده بگیرند.

در بخش دیگری از گزارش تحقیقاتی ردیابی شبکه نفوذ رژیم ایران در سیاست اروپا تحت عنوان «رونمایی از نقش عدنان طباطبایی در آلمان» آمده است:

عدنان طباطبایی که در آلمان زندگی می‌کند به‌عنوان یک مدافع رژیم ایران فعالیت می‌کند. او فرزند صادق طباطبایی، از نزدیکان خمینی است. او تأثیر قابل توجهی در شکل دادن به دیدگاههای آلمان در مورد رژیم ایران داشته و اخیراً اسنادی فاش شده که سعی کرده است روایتهای موافق با منافع رژیم را در عرصه سیاست بین‌الملل ترویج کند. عدنان طباطبایی در روایتهای تحریف شده خود تلاش می‌کند تا گروهها و فعالیت‌هایی که از تغییر رژیم ایران حمایت می‌کنند را بی‌اعتبار کند و در عین‌حال روایتی مثبت از رژیم ایران ارائه دهد. او از اطلاعات گمراه‌کننده استفاده می‌کند و برای تقویت محبوبیت رژیم، اعداد نظرسنجی مثبت را جعل می‌کند. در مورد مخالفان و معترضان ایرانی، تلاش دارد گروه اصلی اپوزیسیون ایران، سازمان مجاهدین خلق را بدنام کند.

در تحقیقات اخیر در بوندستاگ آلمان، نقش عدنان طباطبایی و ارتباط او با رژیم ایران برجسته شده است. از سوی دیگر، اندیشکده "CARPO" متعلق به عدنان طباطبایی حمایت مالی قابل توجهی از وزارت امور خارجه فدرال آلمان دریافت کرده است و پروژه‌های مختلفی را در مورد روابط کشورهای آسیایی و کشورهای حوزه خلیج‌فارس دریافت کرده است.

گزارش تحقیقاتی ردیابی شبکه نفوذ رژیم ایران در سیاست اروپا سپس به معرفی روزبه پارسی یکی دیگر از عوامل رژیم در اروپا می‌پردازد و می‌نویسد:

او با تأثیرگذاری در تریبونهای برجسته اروپایی، از جمله پارلمان اروپا و رسانه‌ها، توانسته است مواضع رژیم ایران را تقویت کند. حضور او در پارلمان اروپا و مشارکت در گزارشهای آن نهاد، بحثهایی در مورد تأثیر رژیم ایران بر تصمیم‌گیریهای اروپا به‌وجود آورده است. پارسی هم‌چنین مسائل مربوط به ایران را به‌گونه‌یی ارائه می‌دهد که با اهداف سیاسی رژیم همخوانی دارد و تلاش می‌کند تا توجه به نقض حقوق‌بشر توسط رژیم را کاهش دهد. در گزارشهای خود، او نیاز به مشارکت رژیم ایران در حل بحرانهای منطقه‌یی را برجسته کرده است.

روزبه پارسی به‌طور مداوم بر عدم حمایت مردمی از مجاهدین خلق در داخل ایران تأکید می‌کند و تلاش‌های شیطان‌سازی رژیم ایران علیه این سازمان را تکرار می‌کند.

گزارش تحقیقاتی ردیابی شبکه نفوذ رژیم ایران در سیاست اروپا سپس به بررسی نقش یکی دیگر از عوامل نفوذی رژیم به‌نام الی گرانمایه عضو IEI و معاون رئیس برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای روابط خارجی اروپا در شکل دادن به سیاست اروپا به نفع رژیم ایران می‌پردازد در این قسمت آمده است: الی گرانمایه در بحثهای کلیدی در مورد نقش رژیم ایران در ژئوپلیتیک منطقه و برنامه هسته‌یی آن شرکت کرده و به سیاست‌گذاران ارشد مشاوره می‌دهد و بر ترویج روابط نزدیک با رژیم تأکید می‌کند. نوشته‌های او نگرانی‌هایی را در مورد تأثیرش در شکل دادن سیاست اروپا بر اساس منافع رژیم ایران ایجاد کرده است. به‌طور کلی، گرانمایه در جریان قیامهای مردم ایران در سال ۲۰۲۲ و در مقالات خود به نفع حفظ گفتگو و تعامل تأکید کرده است، که برخی از آنها با هدف کاهش فشار بر رژیم است. او از مماشات با رژیم ایران حمایت می‌کند. همکاری او با روزبه پارسی و مشارکت او در کنفرانس‌های NIAC.

در ادامه گزارش تحقیقاتی گروه دوستان ایران به نقش دینا اسفندیاری، عضو ابتکار کارشناسان ایران IEI، پرداخته شده که در آن آمده است وی به‌عنوان مشاور ارشد خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه بین‌المللی بحران فعالیت می‌کند و در همکاری با دیگر اعضای IEI، مانند روزبه پارسی، آریان طباطبایی و علی واعظ، از منافع رژیم ایران حمایت می‌کند. استدلال آنها در مقاله مشترک با عنوان «تندروها در ایران پیروز شدند. این خبر آنقدرها هم بد نیست» ناظر بر این بود که برای دولت بایدن توافق هسته‌یی باید در الویت قرار گیرد.

بخش مهمی گزارش تحقیقاتی ردیابی شبکه نفوذ رژیم ایران در سیاست اروپا، به نفوذ رژیم ایران در پارلمان اروپا اختصاص دارد. در این گزارش آمده است:

در دسامبر ۲۰۲۲، تحقیقاتی در پارلمان اروپا به نام "قطر گیت" شبکه‌یی از معاملات فاسد شامل اعضای بدنه سیاسی اروپا و قطر را آشکار کرد. یکی از عناصر این تحقیقات، یک مشاور پارلمانی با روابط عمیق با رژیم ایران بود که مدتها مظنون به فعالیت به‌عنوان لابی‌گر رژیم ایران در اروپا بود. پلیس بلژیک چندین نفر را دستگیر کرده و موبایلها، کامپیوترها و بیش از ۱.۵ میلیون یورو پول نقد را ضبط کرده است. در واکنش به این تحولات، گروه سوسیالیست و دموکرات در پارلمان اروپا، مشاور سیاسی خود را به نام الدار ممدوف را تعلیق و به مقامات بلژیکی معرفی کرد.

الدار ممدوف به‌عنوان مشاور امور خاورمیانه، به‌طور مداوم مواضعی در طرفدار از رژیم ایران اتخاذ کرده و ارتباط نزدیکی با تریتا پارسی داشت. او در تعاملات خود با اعضای پارلمان، تبلیغات ضد سازمان مجاهدین خلق تهران را تکرار کرده و در عین‌حال کم اهمیت جلوه دادن جنایات و رفتار تهاجمی منطقه‌یی رژیم را در نوشته‌هایش برجسته می‌کرد. وی به‌عنوان یک «لابی رژیم ایران» در بروکسل شناخته شده است.

الدار ممدوف روابط نزدیکی با لابی‌گران و استمالت چی‌های رژیم ایران در واشنگتن، به‌خصوص تریتا پارسی، دارد. هم‌چنین، او فعالانه رویدادها و بحثهای تریتا پارسی درباره سیاست رژیم ایران را تبلیغ می‌کند و با اعضای برجسته نایاک و استمالت چی‌های رژیم در ایالات متحده مصاحبه می‌کند.

الدار ممدوف به‌منظور دفاع از منافع تهران، تبلیغات رژیم علیه مجاهدین خلق را تکرار می‌کند و با روزبه و ترتیتا پارسی رابطه فعال دارد.

گزارش تحقیقاتی توزیع شده در کنفرانس در پارلمان اروپا می‌افزاید: تلاش‌های لابی‌های رژیم ایران در آمریکا و اروپا برای تبلیغ این‌که هیچ آلترناتیو مناسبی برای رژیم وجود ندارد، شامل استفاده از روزنامه‌نگاران دوست، ایجاد روابط با اندیشکده‌های بانفوذ و جلب حمایت مماشاتگران است. هم‌چنین، شیطان‌سازی علیه مجاهدین خلق و خدشه‌دار کردن وجهه آنها، هدف اصلی این تلاش‌ها است. رژیم ایران برای بیش از چهار دهه تلاش‌های گسترده‌یی در این زمینه انجام داده است، از جمله تبلیغات توسط سازمانهای پوششی و منتشر کردن مقالات توهین‌آمیز. این تلاش‌ها نشان می‌دهد که رژیم نگران نفوذ مجاهدین خلق است و برای بی‌اعتبار کردن آنها اقدامات بسیاری را انجام می‌دهد.

در بخش نتیجه‌گیری این گزارش تحقیقی آمده است:

پروژه IEI تنها بخشی از شبکه نفوذ رژیم ایران است. این رژیم از سرمایه‌گذاریهای مالی و لابی‌گری برای تغییر در فرآیندهای تصمیم‌گیری نهادها و دولتهای غربی استفاده می‌کند. هدف اصلی رژیم ایران شکل‌دهی به سیاست‌های دولتهای غربی و خدشه‌دار کردن شهرت جنبش مقاومت ایران است. با این حال، جنبش مقاومت ایران با حمایت گسترده در داخل و حمایت بسیاری از قانونگذاران و مقامات سابق جهان، به‌عنوان چراغ امید در راستای دموکراسی در ایران شناخته شده است.

طرح شورای ملی مقاومت و خانم مریم رجوی چشم‌انداز جامع برای جمهوری آزاد و دموکراتیک ایران است که از حمایت گسترده از سوی مجالس، نمایندگان، سران سابق دولتها و شخصیتهای سیاسی محترم برخوردار است.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/bcb6b69f-2290-4dcd-909d-ad2fd49488cb"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات