728 x 90

گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام فرا قانونی: رژیم ایران بجای پاسخ به گزارش من به مأموریت من حمله می‌کند

آگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام فرا قانونی، سریع و خودسرانه
آگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام فرا قانونی، سریع و خودسرانه

آگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد اعدام فرا قانونی، سریع و خودسرانه روز پنجشنبه ۷ اسفند در پاسخ به رژیم آخوندی که گزارش وی در مورد  سرنگونی هواپیمای اوکراینی را « مخدوش، جهت‌دار و فاقد ادله و شواهد معتبر» دانسته بود، در حساب شخصی خود نوشت:

«دولت ایران دو ماه فرصت داشت که به گزارش من پاسخ بدهد. آنها این کار را نکردند و الآن به محتوای کار من حمله نمی‌کنند بلکه به مأموریت من حمله می‌کنند که اثبات می‌کند که آنها هیچ چیز از تاریخچه مأموریت من نمی‌دانند که شامل مسئولیت دولت در حفاظت در برابر مرگهای غیرقانونی می‌شود».

توئیت آکنس کالامار

اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل در قتل‌های فراقانونی، روز سه‌شنبه پنجم اسفند در یک گزارش ۴۵صفحه‌ای پیرامون ساقط کردن هواپیمای اوکراینی توسط رژیم ایران نوشت: «رژیم ایران با سرنگون کردن هواپیما اوکراینی و ابهام‌آفرینی پس از آن وجوه گوناگونی از حقوق‌بشر را نقض کرده است».
وی در این گزارش مفصل با توجه به بررسیهای به‌عمل آمده نوشت: «اگر گزارش جمهوری اسلامی ایران را مبنا قرار دهیم، بسیاری از سؤال‌های ابتدایی پاسخ نخواهند گرفت و سیر وقایع روشن نخواهند شد. بدون ارائه پاسخ، سوءظن‌هایی از قبیل این‌که غیرنظامیان به عمد هدف قرار گرفته‌اند، هم‌چنان سر جای خودش باقی‌ خواهند ماند».

اگنس کالامار در گزارش خود با اعلام این‌که ایران گزارشی صحیح و صادقانه درباره این رویداد ارائه نداده است اضافه می‌کند «مقامات حکومت ایران خانواده‌های قربانیان را با تهدید به برنگرداندن بقایای عزیزانشان وادار به حمایت علنی از حکومت کردند و در روند مراسم‌های خاکسپاری دخالت کردند که این شامل جلوگیری ‌از برگزاری مراسم خاکسپاری خصوصی و در برخی موارد اصرار برای دفن قربانیان در بخش شهدای گورستان، بدون اجازه یا حضور خانواده‌هایشان می‌شد».(جزئیات بیشتر)

 

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه رژیم روز چهارشنبه ششم اسفند به سخنان اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل، در مورد سرنگونی هواپیمای اوکراینی واکنش نشان داد و اطلاعات ارائه‌ شده توسط وی را «مخدوش»، «جهت‌دار» و «فاقد ادله و شواهد معتبر» دانست.

سخنگوی وزارت خارجه رژیم در واکنش مدعی شده که خانم کالامار «فاقد صلاحیت لازم» برای بررسی این پرونده است و می‌گوید: «در حقوق بین الملل برای پرداختن به این موضوع چارچوب های مشخص و دقیق حقوقی و فنی وجود دارد و حوزه عمل گزارشگر ارتباطی به این‌ چارچوب‌ها و مقررات ندارد».

او تهیه چنین گزارشی توسط اگنس کالامار را اقدامی «ناپخته» و «شتاب‌زده» بر مبنای «انگیزه‌های» نامعلوم توصیف کرد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e2f0d41a-3d2d-4079-9ab4-82bfb916d959"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات