728 x 90

گزارشگر ویژه سازمان ملل، عملیات ارتش اسراییل در نوار غزه را نسل‌کشی دانست

فرانچسکا آلبانزه، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل
فرانچسکا آلبانزه، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل

سایت کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نوشت، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل، روز سه‌شنبه ۷ فروردین در گزارش خود به شورای حقوق‌بشر این نهاد بین‌المللی گفت به اعتقاد او عملیات ارتش اسراییل در نوار غزه که از ۱۵ مهر آغاز شد مصداق «نسل‌کشی» است.

فرانچسکا آلبانزه، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل روز سه‌شنبه هفتم فروردین از همه کشورهای عضو خواست فوراً اسراییل را مجازات کرده و تحریم تسلیحاتی کنند. اسراییل در این جلسه شرکت نکرد و گزارش فرانچسکا آلبانزه را رد کرد.

آلبانزه در بخشی از گزارش خود با عنوان «آناتومی یک نسل کشی» گفت: «وظیفه رسمی و خدشه‌ناپذیر من گزارش‌دهی در مورد بدترین اعمالی است که بشریت مرتکب می‌شود و ارائه یافته‌هایم در این زمینه است».

گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل در سرزمینهای اشغالی با اشاره به کشته شدن بیش از ۳۰ هزار نفر از فلسطینیان و سایر اقدامات ارتش اسراییل در نوار غزه افزود: «من به این نتیجه رسیده‌ام که دلایل و شواهد منطقی وجود دارد که ثابت می‌کند جرم نسل‌کشی علیه فلسطینیان به‌عنوان یک گروه جمعیتی در نوار غزه روی داده است».

وی در ادامه سخنانش در جلسه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل افزود: «از همه کشورهای عضو درخواست می‌کنم که به تعهدات خود که باید با تحریم تسلیحاتی اسراییل و وضع تحریم‌های دیگر علیه این کشور آغاز شود عمل کنند و به این وسیله تضمین کنند که در آینده چنین جرایمی تکرار نشود».

 خبرگزاری رویترز گزارش داد، بسیاری از نمایندگان حاضر در جلسه با کف زدن از سخنان او استقبال کردند.
کنوانسیون نسل‌کشی که عنوان کامل آن «کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل کشی» است در سال ۱۹۴۸ و در واکنش به‌قتل‌عام میلیون‌ها یهودی در دوران تسلط آلمان نازی بر بخش گسترده‌یی از اروپا که هولوکاست نام گرفته است، تصویب شد.

در این کنوانسیون جنایت نسل‌کشی این‌گونه تعریف شده است: «اقداماتی که عامدانه و با هدف نابودی کل و یا بخشی از یک جمعیت ملی، قومی، نژادی و مذهبی انجام شود».


نمایندگی دیپلماتیک اسراییل در بیانیه خود گفت: «این گزارشگر ویژه به جای یافتن حقیقت تلاش می‌کند استدلال‌های ضعیفی را در برداشت ناپسند و تحریف‌شده خود از واقعیت بگنجاند».

کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس مثل قطر و کشورهای آفریقایی از جمله الجزایر و موریتانی ضمن حمایت از گزارش فرانچسکا آلبانزه در مورد بحران بشری در نوار غزه هشدار دادند.

نماینده دولت آمریکا، مهم‌ترین حامی اسرائیل، نیز در جلسه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل شرکت نکرد. واشنگتن در گذشته این نهاد را به جانبداری مزمن ضداسراییلی متهم کرده است.

فرانچسکا آلبانزه، وکیل و حقوقدان ایتالیایی از ماه مه ۲۰۲۲ به‌عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق‌بشر در  فلسطینی فعالیت می‌کند.

او یکی از دهها کارشناس مستقل حقوق‌بشر است که برای تحقیق و ارائه مشورت در خصوص موضوعات و بحرانهای مشخص با سازمان ملل همکاری می‌کند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e4567e2f-6d55-4a45-b06c-1340f583a5eb"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات