728 x 90

گروسی: ایران چند هفته برای دستیابی به اورانیوم کافی جهت ساختن بمب اتم فاصله دارد

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

العربیه روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ضمن ابراز نگرانی رافائل گروسی از دستیابی رژیم ایران به سلاح اتمی نوشت:

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به نزدیک شدن ایران به ساخت بمب هسته‌یی ابراز نگرانی کرد.

گروسی، سه‌شنبه ۴ اردیبهشت در اظهاراتی گفت که عدم دسترسی بازرسان بین‌المللی به تأسیسات هسته‌یی ایران و غنی‌سازی اورانیوم توسط این کشور باعث افزایش نگرانی‌ها در مورد فعالیت‌های هسته‌یی تهران شده است.

به گزارش «دویچه‌وله»، گروسی در مصاحبه اختصاصی با این رسانه آلمانی گفت که ایران «تنها چند هفته و نه چند ماه» با دستیابی به اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت بمب هسته‌یی فاصله دارد.

وی افزود: «اما این بدان معنا نیست که ایران دارای سلاح است یا در این مدت دارای سلاح هسته‌یی خواهد داشت».

مدیرکل آژانس توضیح داد که «اگر چه رسیدن به غنی‌سازی اورانیوم تا سطح نظامی مایه نگرانی است، اما نمی‌توان نتیجه گرفت که ایران در حال حاضر دارای سلاح هسته‌یی است». گروسی گفت: «اهداف ایران در این زمینه مشخص نیست و فقط می‌توان در مورد آن حدس زد».

تهران در سال ۲۰۱۵ با گروه ۱+۵ در خصوص برنامه هسته‌یی خود قراردادی منعقد کرد. بر اساس این توافق تهران در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران، تهران باید فعالیت‌های هسته‌یی خود را محدود کرده و صلح‌آمیز بودن آن را تضمین کند.

با این حال، آمریکا در سال ۲۰۱۸ در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، به‌طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم‌های گسترده‌یی را علیه ایران اعمال کرد که باعث شد ایران به تدریج از تعهدات هسته‌یی خود عقب‌نشینی کند.

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a9e7fec5-d75e-4bc4-9e0d-366155f841dd"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات