728 x 90

کنفرانس مقابله با دخالت‌های خارجی، پیگیری نفوذ رژیم ایران در اروپا

مقابله با دخالت‌های خارجی: پیگیری شبکه نفوذ رژیم ایران در اروپا
مقابله با دخالت‌های خارجی: پیگیری شبکه نفوذ رژیم ایران در اروپا

پارلمان اروپا

کنفرانس مقابله با دخالت‌های خارجی

پیگیری نفوذ رژیم ایران در اروپا

 

ارائه گزارش

گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

درباره شبکه کارشناسان رژیم

برای شیطان‌سازی علیه مقاومت ایران

 

سخنرانی‌های

خاویر سارسالخوس معاون کمیته مقابله با دخالت‌های خارجی

و اطلاعات غلط در پارلمان اروپا

و رئیس مشترک دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

استرون استیونسون همآهنگ‌کننده کارزار تغییر برای ایران

پائولو کازاکا نماینده پیشین پارلمان اروپا از پرتغال

و فرزین هاشمی به‌نمایندگی از شورای ملی مقاومت

 

جلسه‌یی تحت عنوان «مقابله با دخالت‌های خارجی: پیگیری شبکه نفوذ رژیم ایران در اروپا» در پارلمان اروپا برگزار شد. ریاست این کنفرانس به عهده آقای خاویر سارسالخوس، معاون کمیته مقابله با دخالت‌های خارجی و اطلاعات غلط پارلمان اروپا از اسپانیا و رئیس مشترک «دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا» بود.

در این جلسه آقای سارسالخوس جزوه‌ای که اخیر توسط گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا در مورد شبکه به‌اصطلاح متخصصان رژیم ایران برای اشاعه اطلاعات دروغ تهیه‌شده بود را ارائه نمود و تأکید کرد که این شروع کار است و باید دست به اقدامات عملی در این رابطه بزنیم.

در این کنفرانس که با حضور شماری از نمایندگان پارلمان و هم‌چنین دستیاران نمایندگان برگزار شد استرون استیونسون نماینده پیشین پارلمان اروپا و همآهنگ‌کننده کارزار تغییر برای ایران و فرزین هاشمی از کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت و هم‌چنین پائولو کازاکا طی سخنانی وجوه مختلف کارزار اطلاعات دروغ و شیطان‌سازی رژیم آخوندی از طریق عواملش را افشا کردند.

 

 

خاویر سارسالخوس:

افشای فعالیت‌های گروه ابتکار کارشناسان ایران

برای پیشبرد مواضع رژیم ایران واقعاً شگفت‌انگیز و مایه نگرانی است

حضور و مشارکت فعال در اتاق‌های فکر، رسانه‌ها و ادارات دولتی

شبکه‌ای از فعالان تابع دستورات تهران را نشان می‌دهد

که به‌عنوان «عنصر نفوذی» در بحثهای حول سیاست در قبال ایران عمل می‌کنند

 

استرون استیونسون همآهنگ‌کننده کارزار تغییر برای ایران

زمان آن است که سازمان ملل، ایالات‌متحده، اتحادیه اروپا و انگلستان

مذاکرات با شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین

برای حمایت از مردم ایران و سرنگونی دیکتاتوری مذهبی را آغاز کنند

 

 

کنفرانس در پارلمان اروپا مقابله با دخالت‌های خارجی پیگیری نفوذ رژیم ایران در اروپا

خاویر سارسالخوس- معاون کمیته مقابله با دخالت‌های خارجی و اطلاعات غلط پارلمان اروپا

من واقعاً مفتخرم و خوشحالم که اینجا هستم و این جلسه را با شما به اشتراک می‌گذارم. برای چنین موضوع مهمی.

این مجلس، همان‌طور که می‌دانید، در ابتدای این دستور کار، کمیته ویژه‌یی را برای مقابله با دخالت‌های خارجی تشکیل داد. این کمیته دو گزارش تهیه‌کرده است که نه‌تنها گستردگی تهدید را نشان می‌دهد و به کشورهای خاصی به‌عنوان منابع اصلی انتشار اطلاعات دروغ اشاره می‌کند، بلکه پیشنهادهای خاص و یک اقدام کلی برای پیشگیری و مبارزه با اطلاعات نادرست ارائه کرده است.

بنابراین اجازه دهید ابتدا با بیان این نکته شروع کنم که این جزوه باید به‌عنوان یک سهم عمده در مبارزه با اطلاعات دروغ و دخالت نامشروع در روند سیاسی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نظر گرفته شود. این اولین نکته‌یی است که می‌خواهم اشاره‌کنم.

این کتاب حاوی گزارش مفصلی از به‌اصطلاح «ابتکار کارشناسان ایران» به‌عنوان چتری برای پوشش و پنهان کردن استراتژی جاه‌طلبانه رژیم ایران برای گسترش روایت خود، شکل دادن به سیاستهای غرب، تأثیرگذاری بر تصمیم‌گیرندگان و افکار عمومی و شیطان‌سازی علیه اپوزیسیون ایران، با تمرکز بسیار ویژه بر شورای ملی مقاومت ایران، هست.

افشای کارهایی که این گروه از کارشناسان برای پیشبرد مواضع تهران انجام داده‌اند واقعاً شگفت‌انگیز است و باید واقعاً مایه نگرانی باشد. حضور و مشارکت فعال در اتاق‌های فکر، رسانه‌ها و ادارات دولتی، شبکه‌یی از فعالان تابع دستورات تهران را نشان می‌دهد که به‌عنوان «عنصر نفوذی» در بحثهای حول سیاست در قبال ایران عمل می‌کنند.

 

آنچه در اینجا مطرح است، دروغ است، دروغ گروهی که خود را به‌عنوان دانشمندان اصیل معرفی می‌کنند، به‌عنوان پوششی برای حمایت، تعهد و تعامل با رژیم.

آنچه در خطر است آزادی بیان نیست، بلکه فقط یک استراتژی مبتنی بر حقه‌های کثیف، کمپینهای لکه‌دار و تحریف فاحش و شیطان‌سازی غیرقابل‌قبول مخالفان است. بنابراین آنچه می‌خواهم این است که از این کار، برای افشای این «شبکه مداخله»، قدردانی خود را ابراز کنم و حمایت خود را برای نتیجه‌گیری مناسب و اقدام بر اساس آن اعلام کنم، زیرا این چیزی است که باید بسیار جدی گرفته شود. و من مجدداً اجازه دهید بر سهم بزرگی که این کار برای کسانی که به‌ویژه به آرمان آزادی در ایران متعهد هستند و هم‌چنین با نگرانی تمام استراتژی‌های دائمی نفوذ نامشروع در اتحادیه اروپا را می‌بینند، اشاره می‌کنم.

ما دو سخنران عالی داریم. در سمت چپ من، استرون استیونسون، نماینده اسکاتلند در پارلمان اروپا از سال۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴ را داریم، بنابراین او یک نماینده قدیمی و با تجربه است. او رئیس هیأت روابط با عراق در پارلمان و رئیس گروه بین‌المللی دوستان عراق آزاد بود. استرون هم‌چنین رئیس کمیته جستجوی عدالت در حمایت از آزادی‌های سیاسی در ایران و همآهنگ‌کننده کارزار برای تغییر در ایران است. آخرین کتاب او با عنوان «دیکتاتوری و انقلاب، ایران، تاریخ معاصر» است. و در سمت راست من آقای فرزین هاشمی را داریم که به‌نمایندگی از شورای ملی مقاومت است. اما آقای هاشمی در جبهه حقوقی نیز فعال بوده است، در تلاش‌های حقوقی که منجر به خروج نام سازمان مجاهدین خلق ایران در اتحادیه اروپا و هم‌چنین در انگلستان و آمریکا شد. او هم‌چنین به‌دلیل تلاش‌های مستمرش در کمپین برای ایران آزاد شناخته‌شده است. واقعاً باعث افتخار من است که این تریبون را با شما به اشتراک بگذارم. پس بدون هیچ مقدمه‌ای، لطفاً استرون، تریبون متعلق به شماست.

خیلی ممنون، خاویر، و ممنون.

 

استرون استیونسون همآهنگ‌کننده کارزار تغییر برای ایران

از دوستان ایران آزاد برای تهیه این سند تشکر می‌کنم. این‌یک سند بسیار مفید است که امروز در مورد آن صحبت خواهیم کرد. و ما در مورد ایرانی صحبت خواهیم کرد که یک معترض جوان دیگر را بدار آویخت

رژیم سال گذشته بیش از ۸۵۰نفر را بدار آویختند. در ماه دسامبر، عفو بین‌الملل گزارشی ۱۲۰ صفحه‌یی تهیه کرد که در آن شکنجه، رفتار غیرانسانی در زندانها، اعدام‌ها، حتی آزار جنسی که بر اساس اظهارات شاهدان صورت گرفته است، نشان می‌دهد که بسیاری از آنها از کودکانی بوده‌اند که پس از دستگیری در جریان اعتراض سیاسی، اعتراض سراسری، مورد سوءاستفاده قرار گرفتند. بنابراین در این چهارچوب است که ما در مورد نفوذ در نظام پارلمانی بحث می‌کنیم. در سپتامبر سال گذشته، ایستگاه تلویزیونی ایران اینترنشنال مستقر در لندن و وب‌سایت خبری سٍمافُر Semaphore با افشای این موضوع که سازمانی بانفوذ به نام «ابتکار کارشناسان ایران»، که به‌طور مداوم برای دولت بایدن لابی کرده و به او توصیه می‌کرده است، موجی از شوک را در اروپا و آمریکا ایجاد کرد. با فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده توسط رژیم ایران، دولتهای اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا در واقع مستقیماً توسط این رژیم کنترل می‌شد. این پیامدهای عمیقی برای دیپلماسی و امنیت جهانی ایجاد کرد. این اطلاعات بر اساس انبوهی از ایمیل‌های فاش شده است که سمافور semaFOR از فارسی به انگلیسی ترجمه کرده بود. کارشناسان این شبکه پیوسته اطلاعات گمراه‌کننده‌ای را منتشر می‌کردند که توسط آخوندها طراحی‌شده بود و در عین‌حال جنبش اصلی اپوزیسیون دموکراتیک، شورای ملی مقاومت ایران و نیروی اصلی آن، مجاهدین خلق، را شیطانی جلوه می‌دادند. ایمیل‌های فاش شده نشان می‌دهد که رژیم مذهبی چگونه می‌خواست از شبکه کارشناسان، برای ایجاد روابط بین‌المللی با دانشگاهیان و محققان بانفوذ، نفوذ در دولتها، اتاق‌های فکر و گروه‌های مشاوره در بالاترین سطح، و گسترش تبلیغات رژیم در رسانه‌های غربی استفاده کند.

آنها این واقعیت نگران‌کننده را فاش کردند که دولتها و نهادهای اروپایی بر تحلیل‌ها و توصیه‌هایی برای سیاست‌گذاری خود در قبال ایران تکیه می‌کردند که توسط این به‌اصطلاح کارشناسان ارائه‌شده بود. این ایمیل‌ها پوشش کارهای مخفی رژیم ایران برای پیشبرد منافع رژیم ایران، از جمله برنامه هسته‌ای‌اش را آشکار می‌کردند و در عین‌حال توجه را از سابقه وحشتناک حقوق‌بشر منحرف می‌کردند. ایمیل‌هایی که به زمان شکل‌گیری شبکه کارشناسان بازمی‌گردد نشان می‌دهد که سعید خطیب زاده، مشاور ارشد و سخنگوی وزارت امور خارجه در تهران، چگونه برای ایجاد روابط دقیق با محققان دانشگاهی اروپایی و آمریکایی تلاش می‌کند. خطیب‌زاده برنامه‌های خود را در مارس ۲۰۱۴ در ایمیلی که در آن نوشته بود، توضیح داد، و این نقل‌قول او در ایمیل است: این ابتکار که ما آن را ابتکار کارشناسان ایران می‌نامیم، متشکل از یک گروه اصلی متشکل از ۶ تا ۱۰نفر از ایرانیان نسل دوم ممتاز است که وابستگی به این ایمیل‌ها را با اندیشکده‌ها و مؤسسات دانشگاهی پیشرو بین‌المللی، عمدتاً در اروپا و ایالات‌متحده ایجاد کرده‌اند. ایمیل‌های دیگر مبادله‌شده با چند تن از به‌اصطلاح کارشناسان نشان می‌دهد که چگونه آنها وفاداری بی‌نظیر خود را بدون قید و شرط به وزیر امور خارجه رژیم ایران که در آن زمان جواد ظریف بود، ابراز کردند. و غالباً از مقامات ارشد رژیم می‌خواستند تا مقالاتی را که برای انتشار در رسانه‌های غربی آماده می‌کردند از قبل بررسی کنند. برخی دیگر در مواقعی از کارکنان وزارت‌خارجه رژیم ایران، برای شرکت در کنفرانس‌ها و جلسات استماع در آمریکا، اروپا و حتی در اسراییل مشاوره می‌گرفتند. موفقیت خطیب‌زاده یک پیروزی برای آخوندها به‌دلیل استراتژی تبلیغ و انتشار اطلاعات نادرست بود. در خط مقدم عملیات شبکه کارشناسان او در اتحادیه اروپا فردی به نام عدنان طباطبایی بود. او اهل آلمان بود و یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل سازمانی به نام مرکز تحقیقات کاربردی با مشارکت شرق یا CARPO بود. طرفداری طباطبایی از رژیم ایران از سال۲۰۱۶ در نشریات و رسانه‌های آلمانی برجسته شده است. او هم‌چنین در رویدادهای پارلمان اروپا دخالت مستقیم داشته و آشکارا افکار عمومی و سیاست‌گذاری را دست‌کاری کرده است. طباطبایی به‌دلیل انتشار اطلاعات گمراه‌کننده و جعل داده‌های مثبت برای افزایش محبوبیت رژیم ایران شناخته‌شده است. او تحت عنوان مبادلات فرهنگی، روابط نزدیک با رژیم را ترویج می‌کند و سیاستهای سرکوبگرانه آن را که با محکومیت بین‌المللی مواجه شده است، کم‌اهمیت جلوه می‌دهد. روزبه پارسی، یکی دیگر از اعضای شبکه کارشناسان، رئیس برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در مؤسسه امور بین‌الملل سوئد در استکهلم است. آثار او بازتاب روایت‌های رژیم ایران در پلتفرم‌های برجسته اروپایی، از جمله پارلمان اروپا، از جمله رسانه‌ها، اندیشکده‌های تأثیرگذار است. حضور پارسی در پارلمان اروپا شامل حضور پررنگی به‌عنوان سخنران مهمان است. او در نقش خود به‌عنوان تحلیلگر ارشد مؤسسه مطالعات امنیتی اتحادیه اروپا، رژیم ایران را در حداقل ۶۱ مقاله سیاست‌گذاری تبلیغ کرده است. همکار او در شبکه کارشناسان، اٍلی ِگران‌مایه، معاون مدیر همان برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در استکهلم است. و او با بیش از ۱۴۰ مقاله و مقاله سیاست‌گذاری منتشر شده، مصاحبه، پادکست و مشارکت رسانه‌یی، نقش کلیدی در شکل دادن به رویکرد اروپا به ایران در ۱۰سال گذشته ایفا کرده است. بررسی دقیق ایمیل‌های فاش شده نشان می‌دهد که چگونه اعضای شبکه کارشناسان، به‌شدت در حمله به اپوزیسیون ایران، شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق شرکت داشتند و مدعی بودند که آنها در داخل ایران هیچ حمایتی ندارند و با طیفی از اتهامات پوچ به این جنبش تهمت می‌زنند. منشأ تمام این تهمتها تهران است. آنها لفظی‌های سنتی آخوندها را طوطی‌وار بیان کردند و استدلال کردند که شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق نباید به‌عنوان یک جایگزین دموکراتیک قابل‌دوام برای رژیم فعلی ایران دیده شوند و اعلام کردند که تنها راه واقع‌بینانهٴ روبه‌جلو، احیای مجدد توافق هسته‌یی، لغو تحریم‌ها و ادامه گفتگو و دیپلماسی با رژیم آخوندی است. هم‌چنین جالب بود که در پی رسوایی قطر گیت، گروه سوسیالیست و دموکرات، گروه S&D در پارلمان اروپا، یکی از ارشدترین مشاوران سیاسی خود به نام الدار ممدوف را تعلیق و به مقامات بلژیکی معرفی کرد. ممدوف، یک تبعه لتونی، بیش از یک دهه به‌عنوان مشاور S&D در کمیته روابط خارجی پارلمان مشغول به کار بود. ممدوف را خوب به‌خاطر می‌آورم. هر بار که ما قطعنامه‌یی را در مورد حمله به رژیم آخوندها اعلام می‌کردیم، ممدوف گروه S&D را متقاعد می‌کرد که با آن مقابله کنند. ممدوف در تعاملات خود با اعضای مجلس، مرتباً تبلیغات تهران بر ضد سازمان مجاهدین خلق را تکرار می‌کرد و مقالات متعددی را در مورد شیطان‌سازی از سازمان مجاهدین خلق ارائه می‌کرد و در عین‌حال جنایات رژیم و رفتار منطقه‌یی تهاجمی و جنگ‌طلبانه رژیم را کم‌اهمیت جلوه می‌داد. او به‌طور مداوم مواضع طرفدار رژیم ایران را اتخاذ کرد و این ظن را برانگیخت که گفته می‌شود او سخنگوی مخفیانه آخوندها است. رژیم ایران میلیاردها دلار برای حمایت از جنگ داخلی خونین بشار اسد در سوریه هزینه کرده است. آنها شورشیان حوثی را در یمن آموزش، تسلیح و تأمین مالی کرده‌اند و مستقیماً در حملات موشکی و پهپادی و حمل ونقل تجاری در دریای سرخ نقش دارند. اکنون می‌دانیم که سرویس‌های اطلاعاتی ایران روابط نزدیکی با باندهای جنایتکار سازمان‌یافته در سراسر اروپا و بریتانیا ایجاد کرده‌اند تا توانایی شبکه‌های خود را گسترش دهند. در نوامبر گذشته، به طرز وحشتناکی، این شامل تلاش برای ترور آلخو ویدال کوادراس، معاون سابق پارلمان اروپا بود. آنها سعی کردند ویدال-کوادراس را در مادرید بیرون از خانه‌اش به‌قتل برسانند. در واقع، از آغاز سال۲۰۲۲، سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا می‌گویند که بریتانیا به بیش از ۱۵ تهدید معتبر برای کشتن یا ربودن افراد انگلیسی یا افراد مستقر در بریتانیا توسط رژیم ایران پاسخ داده است. رژیم ایران از طریق سرمایه‌گذاریهای مالی هنگفت و ساختن استراتژیک لابی‌های بانفوذ، پیوسته به‌دنبال تغییر در فرآیندهای تصمیم‌گیری نهادها و دولتهای غربی بوده است. این کار بی‌وقفه توسط یک سیاست طولانی مماشات تسهیل شده است و میزان نفوذ عمیق رژیم ایران بر سیاستهای کلیدی غرب را آشکار می‌کند.

اکنون که حقایق مشخص‌شده و کارشناسان متقلب افشا شده‌اند، غرب باید به مماشات خود پایان دهد و این رژیم را منزوی کند. سال گذشته ۵۹۸ نماینده پارلمان اروپا در این مجلس به لیست‌گذاری تروریستی سپاه رأی دادند. رئیس پارلمان روبرتا متسولا موافقت کرد. چرا هنوز این اتفاق نیفتاده است؟ زمان آن فرا رسیده است که سازمان ملل، ایالات‌متحده، اتحادیه اروپا و بریتانیا مذاکرات خود را با اپوزیسیون ایران، شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین آغاز کنند تا از مردم ایران برای سرنگونی این دیکتاتوری مذهبی و تحقق صلح، عدالت، دموکراسی و حقوق‌بشر برای مردم ایران حمایت کنند. بسیار از شما متشکرم.

 

خاویر سارسالخوس - شبکه ایکس سوم بهمن ۱۴۰۲:

«امروز در پارلمان اروپا ما گزارش «ردیابی شبکه نفوذ (رژیم) ایران در سیاست اروپا» را ارائه کرده‌ایم که شبکه نفوذی را افشا می‌کند که رژیم ایران برای تأثیرگذاری بر سیاست اروپا و شیطان‌سازی از اپوزیسیون در تبعید به‌کار گرفته است.

تشکر از استرون استیونسون که ما را در پارلمان اروپا همراهی کرد و به‌خاطر مشارکتش در بحث امروز دربارهٔ دخالت‌های رژیم ایران در اروپا».

 

 

پارلمان اروپا

کنفرانس مقابله با دخالت‌های خارجی

پیگیری نفوذ رژیم ایران در اروپا

 

ارائه گزارش گروه دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا

درباره شبکه کارشناسان رژیم برای شیطان‌سازی علیه مقاومت ایران

 

سخنرانی‌های

پائولو کازاکا نماینده پیشین پارلمان اروپا از پرتغال

و فرزین هاشمی به‌نمایندگی از شورای ملی مقاومت

 

‌پائولو کازاکا – نماینده پیشین پارلمان اروپا

آقای سارسالخوس، من هنوز فرصت خواندن این گزارش را نداشتم. که مطمئنم بسیار بسیار آموزنده خواهد بود. دقیقاً قصد داشتم سؤالم را با این شروع کنم، آیا این نوک کوه یخ نیست؟

و بنابراین من فقط همان چیزی را که شما گفتید تکرار می‌کنم. از آنجایی‌ که من در اینجا می‌بینم این است که این گروه خاص به‌راحتی افشا شده‌اند و برخی از آنها هنوز هم ادامه می‌دهند.

این خانم هست که با اجازه دسترسی به اسناد سری به همین سمت ادامه می‌دهد و همین کار را در وزارت دفاع در واشنگتن انجام می‌دهد.

بنابراین مسأله این است، خوب، آیا واقعاً فکر نمی‌کنید که واقعاً فوق‌العاده است که پارلمان اروپا، جایی که من نیز ۱۰سال در آن بودم، که برای این همه سال، هزاران نفر کار می‌کردند، این همه قرارداد، آنها هرگز فرصت دعوت از کارشناسان واقعی در مورد ایران را نداشتند.

فقط اجازه بدهید اینجا بگویم که بیشتر چیزهایی را که می‌دانم از بزرگ‌ترین استادم حسین مدنی در اشرف در عراق یاد گرفتم، زمانی که تا شش صبح در مورد مسائل بحث می‌کردیم و خیلی چیزها یاد گرفتم. منظورم این است که من هرگز کسی را به این روشنی ندیده بودم،

اما مسأله این است که کارشناسان واقعی هرگز به این ارگانها راه نیافتند، هرگز به این مؤسسه‌ها دسترسی نداشتند.

بنابراین می‌توانیم به افشای این «متخصصان» ادامه دهیم که این مجلس پر از آن‌هاست، واقعاً عجیب نیست؟ و آیا واقعاً نباید در کوه یخ عمیق‌تر برویم؟

بله، متشکرم.

 

فرزین هاشمی

خیلی ممنون آقای سارسالخوس. این باعث افتخار من است که فرصت صحبت در این پنل را دارم و فکر می‌کنم این کنفرانس بسیار به موقعی است که در مورد این موضوع بحث می‌کند.

سند منتشر شده توسط دوستان ایران آزاد مجموعه‌یی عالی از حقایق است که نشان می‌دهد رژیم آخوندها چگونه تصمیمات سیاسی در اروپا را دست‌کاری کرده است. من می‌خواهم به‌طور خلاصه از زاویه‌یی دیگر به این موضوع بپردازم و سپس به چند مورد خاص از نحوه انجام این کار در اینجا در پارلمان اروپا اشاره خواهم کرد. کمپین اطلاعات دروغ رژیم آخوندی برای رژیم آخوندها یک موضوع فرعی نیست، بلکه بخش مرکزی استراتژی بقای آن‌هاست. بنابراین، دیدن این اطلاعات دروغ در محتوای واقعی آن، حیاتی است. رژیم آخوندها به‌رغم وحشیانه‌ترین سرکوب در ایران، از جمله ۱۲۰هزار اعدام سیاسی، کشتار ۳۰هزار زندانی سیاسی در سال۱۳۶۷، نتوانسته است خواسته مردم ایران برای رسیدن به دموکراسی را حذف کرده و یا از بین ببرد و به‌ویژه در نابودی یا از بین بردن سازمان مجاهدین خلق ایران در داخل کشور به‌عنوان جنبش اصلی علیه نظام ناکام مانده است. از اوایل دهه۱۹۹۰، رژیم ایران علاوه بر سرکوب فیزیکی، یک بخش بزرگ در داخل وزارت اطلاعات ایجاد کرد که به آن بخش اطلاعات نادرست می‌گفت و آنها به انتشار اطلاعات علیه اپوزیسیون ایران در داخل و خارج از کشور مشغول بودند. در داخل ایران یک سری سازمانهای غیردولتی و به‌اصطلاح جعلی راه‌اندازی کرده‌اند که به‌عنوان مثال یکی از آنها انجمن نجات است که در هر استان و بسیاری از شهرهای کشور شعبه دارد و تنها تمرکز آنها دقیقاً بر روی سازمان مجاهدین خلق و شورای ملی مقاومت است. سیاست رژیم در خارج از ایران، این است که روزنامه‌نگاران، دانشگاهیان یا عوامل خود را از داخل ایران فرستاده تا به‌عنوان منتقد رژیم عمل کنند، اما در عین‌حال توجه خود را بر تلاش برای بدنام کردن اپوزیسیون ایران، به‌ویژه شورای ملی مقاومت ایران و سازمان مجاهدین خلق ایران متمرکز کنند. علی فلاحیان، وزیر اطلاعات پیشین، وزیر اطلاعات و امنیت، یک‌بار در یک مصاحبه عمومی گفت، ما مأموران خود را با برچسب این‌که ما مأمور وزارت اطلاعات هستیم به آلمان یا کشورهای دیگر در اروپا یا کانادا نمی‌فرستیم. ما آنها را به‌عنوان روزنامه‌نگار می‌فرستیم، آنها را به‌عنوان تاجر یا فعال حقوق‌بشر می‌فرستیم.

بنابراین آنها این عملیات را به‌این ترتیب انجام داده‌اند. تئوری این تاکتیک‌ها توسط رژیم ایران بسیار ساده است. آنها نمی‌توانند از سوابق خود در مورد هیچ موضوعی دفاع کنند، چه در زمینهٔ حقوق‌بشر، یا برنامه تسلیحات هسته‌یی، یا تروریسم و یا دخالت آنها در امور داخلی کشورهای دیگر در خاورمیانه. بنابراین، آنها به این نتیجه رسیده‌اند که تنها گزینه آنها این است که آلترناتیو، یعنی آلترناتیو دموکراتیک این رژیم را شیطان‌سازی کنند تا ادعا کنند که هیچ آلترناتیو قابل قبولی برای رژیم وجود ندارد. بنابراین، سیاست واقعی به دولتهای اروپایی یا آمریکا حکم می‌کند که با امتیاز دادن، با این رژیم کنار بیایند و سیاست مماشات را دنبال کنند. بنابراین، عوامل رژیم که به‌عنوان کارشناسان مستقل، فعالان حقوق‌بشر و یا حتی منتقدان نظام ظاهر می‌شوند، وظیفه انتشار روایت رژیم ایران در موضوعات مختلف و در عین‌حال تمرکز بر مخالفان را برعهده می‌گیرند. بنابراین در این مرحله، من می‌خواهم به‌طور خاص‌تر توضیح دهم که چگونه این متخصصان این بازی را انجام داده‌اند. همان‌طور که گفتم از یک‌سو، مأموریت آنها این است که روایت رژیم ایران را در مورد مسائل مختلف، گسترش دهند، و هم‌چنین این تصور نادرست از وجود یک جناح به‌اصطلاح میانه‌رو در رژیم ملایان را برای پیشبرد سیاست مماشات در این راستا توجیه کنند، آنها از سیاست آشتی‌طلبانه دولتهای غرب در قبال ایران برای پیگیری هدف خود و در عین‌حال تقویت سیاست مماشات استفاده کرده‌اند. به‌عنوان مثال، تحت عنوان تروریسم رژیم، استدلال آنها همیشه این بوده است که این تقصیر رژیم نیست، بلکه برخی عناصر سرکش در داخل رژیم هستند که این کار را می‌کنند.

در موضوع هسته‌یی مدام ادعای نادرستی را تکرار می‌کنند که خامنه‌ای اعلام کرده یا فتوا داده است که هسته‌یی خلاف اسلام است، در حالی‌که رژیم برنامه تسلیحاتی خود یعنی برنامه تسلیحات هسته‌یی را دنبال می‌کند. بنابراین بیایید به این گزارش منتشر شده توسط کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا، نگاه کنیم. این گزارش توسط روزبه پارسی و دانا اسفندیاری نوشته شده است که هر دو آنها از اعضای ابتکار کارشناسان ایران هستند که با رژیم ایران کار می‌کنند. وضعیت روابط اتحادیه اروپا و ایران و آینده برجام که در ۲۲اکتبر ۲۰۲۰ منتشر شد. ببینیم توصیه‌ای که آنها به اتحادیه اروپا یا پارلمان اروپا کرده‌اند چیست. من نقل‌قول می‌کنم، گفت و گوهای استراتژیک تقویت‌شده، در مرحله بعد، پارلمان اروپا باید برای تعامل مجدد با مجلس، یعنی پارلمان رژیم، تلاش کند تا نه‌تنها دیدگاههای مختلف اروپایی را ارائه کند، بلکه برای درک بهتر نیروهای سیاسی و تفاوت‌های ظریف در ایران که در موضوعات مختلف فعال هستند. مبادلات محیطی فناوری و منابع مالی را ایجاد کند، مدیریت آب و پسماند کلیدی هستند. بودجه برای هیأت اتحادیه اروپا در تهران اختصاص دهید و بر آن به‌عنوان بخشی از جدول زمانی پیشرفت اصرار کنید. همکاری در زمینهٔ مبارزه با قاچاق مواد مخدر را گسترش داده و برنامه‌های بازپروری مواد مخدر را ارتقاء دهید. و در نهایت، بحث توافقنامه تجارت و همکاری را از سر بگیرید.

این توصیه‌ها در زمانی ارائه‌شده است که آخوندها به برنامه تسلیحات هسته‌یی خود ادامه می‌دهند. آنها به انجام فعالیت‌های تروریستی در خاک اروپا مشغول بوده‌اند. و هم‌زمان سرکوب در داخل ایران را ادامه داده‌اند. اما هیچ توصیه‌ای برای انجام کاری برای توقف تروریسم رژیم در خاک اروپا وجود ندارد. آن را کاملاً نادیده می‌گیرند.

اما این همه ماجرا نیست. روزبه پارسی در مورد ایجاد درک بهتر صحبت می‌کند و من نقل می‌کنم، درک بهتر نیروهای سیاسی و تفاوت‌های ظریف. درک بهتر از کدام نیروهای سیاسی در ایران. نیروی معتدلی که وجود ندارد. اما همان‌طور که گفتم این همه ماجرا نیست. پارسی در این گزارش به دو سوءقصد توسط رژیم ایران در اروپا اشاره کرده است. این چیزی است که او در همان گزارش نوشته است. اولین توطئه در برابر پس‌زمینه تظاهرات ۳۰ژوئن در پاریس که توسط گروه مخالف تبعیدی، مجاهدین خلق ایران، برگزار شد، بود. و سپس به‌جای محکومیت رژیم ایران یا گفتن چیزی در مورد عمل شنیع رژیم، سازمان مجاهدین خلق را (مقصر) توصیف کرد، او شروع به حمله به مجاهدین خلق، کرد و گفت: من نقل می‌کنم ایران مجاهدین خلق را یک سازمان تروریستی می‌داند. زیرا آنها پشت چندین ترور و بمب‌گذاری علیه مقامات بلندپایه دولتی در دهه۱۹۸۰ بوده‌اند و احتمالاً در ترور دانشمند هسته‌یی ایران در سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۱۲ دست داشته‌اند. ایالات‌متحده آنها را تا سال۲۰۱۲ در لیست تروریستی گذاشته بود. اما تعدادی از سیاستمداران، دموکراتها و جمهوری‌خواهان، از حامیان این گروه هستند (پایان نقل‌قول). و سپس پیوندی به دو مقاله منتخب علیه مجاهدین خلق که توسط کارشناسان مشابه‌نوشته شده است ارائه می‌دهد. یکی از این مطالب شامل اظهارات یکی از مأموران بدنام وزارت اطلاعات ایران است. این‌گونه است که رژیم آخوندها نهادهای اروپایی را دست‌کاری کرده است. در سال۲۰۱۸ که این گزارش به فعالیت رژیم اشاره می‌کند، یکی از افراد رژیم ایران که به‌عنوان دیپلمات در اروپا خدمت می‌کرد، به‌دلیل طراحی توطئه تروریستی علیه تجمعات شورای ملی مقاومت در پاریس دستگیر شد که در صورت موفق شدن، دهها نفر نه صدها نفر، کشته می‌شدند. اما اشاره‌یی نمی‌کند که این دیپلمات بمب را در یک چمدان دیپلماتیک با یک شرکت هواپیمایی تجاری از ایران آورده است. او کاملاً سکوت کرده است. هنگامی‌که او به نام سازمان مجاهدین خلق به‌عنوان یک سازمان تروریستی اشاره می‌کند، فراموش کرده است که بگوید یا عمداً چیزی در این مورد نمی‌گوید که یکی از مقامات بالا یا ارشد آمریکایی علناً اعلام کرده است که این نام‌گذاری یک حسن‌نیت به (رئیس‌جمهور) رژیم ایران، محمد خاتمی بوده است که تازه به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب‌شده بود و فکر می‌کردند او یک میانه‌رو است. او به این واقعیت اشاره نمی‌کند که پرونده به دادگاه و دادگاه تجدیدنظر در واشنگتن دی. سی برده شد و آنها لیست‌گذاری را به دور انداختند زیرا آنها هیچ مدرکی نداشتند. بنابراین از یک‌سو، او از نزدیک شدن مجدد به رژیم، روابط بهتر، تجارت بیشتر با رژیم حمایت کرده است. در همین گزارش در مورد حمله به مخالفان اصلی رژیم. هیچ‌چیز در مورد این واقعیت که شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین خلق ایران و بسیاری از مقامات، قربانی بالقوه عمل تروریستی یک دیپلمات رژیم در خاک اروپا بوده‌اند، نیست.

در پایان، اولاً، به اعتقاد من، رویکرد آشتی‌جویانه اتحادیه اروپا و سیاست مماشات، زمینه را برای رژیم برای پیشبرد کارزار اطلاعات دروغ خود فراهم کرده است. وقت آن است که از این سیاست مخرب که به ضرر مردم ایران و هم‌چنین مردم اروپا است، دست‌برداریم.

و دوم، زمان آن فرا رسیده است که اتحادیه اروپا به صدای مردم ایران گوش دهد. زمان آن فرا رسیده است که در کنار مردم ایران و مقاومت آنها برای تغییر رژیم مذهبی ایران قرار بگیرد. مردم ایران از اروپایی‌ها یا آمریکایی‌ها یا هیچ‌کس نمی‌خواهند این رژیم را سرنگون کنند. این وظیفه آن‌هاست و آنها قادر به انجام آن هستند. اما آنها از اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها انتظار دارند که به رژیم کمک نکنند و مبارزه مشروع آنها را علیه رژیم و سپاه سرکوبگر آن، به‌رسمیت بشناسند. من از شما بسیار تشکر می‌کنم.

پایان

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/7c0fe7f3-7be3-4a82-8a13-70b507b0c9ef"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات