728 x 90

کشته و زخمی شدن ۱۰کولبر زحمتکش طی یک هفته

کشته و مجروح شدن ۱۰کولبر زحمتکش در دو هفته
کشته و مجروح شدن ۱۰کولبر زحمتکش در دو هفته

بنا بر اخبار دریافتی از هفته‌ٔ آخر تیرماه تا کنون ده کولبر از اهالی شهرستانهای مرزی پیرانشهر، چالدران، سردشت، ارومیه، ماکو و خوی بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی کشته و زخمی شده‌اند که شامل چهار کشته و شش زخمی است.

بامداد روز جمعه ۵مرداد ۱۳۹۷، گروهی از کولبران در نقطه‌ٔ صفر مرزی ماکو توسط نیروهای مرزبانی مورد هجوم قرار گرفتند که در نتیجه یک تن به نام «اسماعیل دودکانلو» ساکن ساری‌سو از ناحیه‌ٔ پشت و پاها دچار جراحت شدید شد.

یک منبع مطلع با تأکید بر این که‌ این افراد بدون اخطار قبلی مورد هجوم قرار گرفته‌اند، گفت: «اسماعیل دودکانلو جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در تبریز منتقل شده و وضعیت جسمی‌اش وخیم گزارش شده است.»

 

به رگبار بستن کولبران در پیرانشهر و سردشت

همزمان پاسداران در پاسگاه سقر پیرانشهر گروهی از کولبران را به رگبار بستند که در نتیجه «کامل بالاشهر» جان خود را از دست داده و «عزیز شوخلان» و «صلاح شیخ‌محمد» هم به‌شدت زخمی شدند.

همان‌ روز دو کولبر از اهالی سردشت به نام‌های «کوسرت مامند» ١۵ساله فرزند جلال از اهالی روستای دوله‌تو و «حسین» ٢۵ساله فرزند محمد از اهالی روستای گردنه در پی شلیک مستقیم همین نیروها به‌شدت زخمی شدند که وضعیت عمومی‌شان نامناسب گزارش شده است.

 

کشته و مجروح شدن کولبران در خوی و ارومیه

روز چهارشنبه ۳مرداد هم یک کولبر به نام «محمود» ۴۵ساله فرزند سعید از اهالی روستای گرناویک در بخش قطور شهرستان خوی در پی شلیک نیروهای هنگ مرزی، جان خود را از دست داد.

از سوی دیگر شامگاه سه‌شنبه ۲مرداد هم یک کولبر به نام «رشید محمدعلی» ۳۴ساله فرزند یوسف از اهالی روستای شکل‌آباد از توابع منطقه‌ٔ مرگور ارومیه در محلی به نام «زینی» در پی شلیک مستقیم مرزبانی جان خود از دست داد.

پیش از آن روز یکشنبه ۳۱تیر نیز یک کولبر پیرانشهری به نام «آکام رسولی» فرزند خدر از اهالی روستای «کانی‌شینکه» در پی شلیک مستقیم نیروهای انتظامی زخمی شده بود.

در خبری دیگر در همین رابطه روز پنجشنبه ۲۸تیر، یک کولبر به نام «حکیم حیدرانلو» فرزند جبرئیل از اهالی چالدران در نزدیکی پاسگاه قرخ لرمیشه در پی شلیک نیروهای مرزبانی، جان خود را از دست داد.

 

ضبط اموال کولبران زحمتکش و شلیک به اسبهای آنها

همچنین طی هفته‌ٔ گذشته، نیروهای مرزبانی رژیم در مناطق مرزی، اجناس دهها کولبر را ضبط کرده‌اند و بیش از ۲۰۰رأس از اسب‌هایشان را با شلیک گلوله تلف کرده‌اند.

در تمامی این موارد، نظامیان به ظن حمل کالای قاچاق، کولبران را مورد تیراندازی قرار داده‌اند.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر... در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتاً این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به‌عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

مطالب مرتبط

 

کشتار سیستماتیک کولبران در رژیم دیکتاتور آخوندی

جان باختن و زخمی شدن دو تن از هموطنان بر اثر شلیک مستقیم پاسداران