728 x 90

كولبران كرد,

کشتار سیستماتیک کولبران در رژیم دیکتاتور آخوندی

-

کشتار سیستماتیک کولبران در رژیم دیکتاتور آخوندی
کشتار سیستماتیک کولبران در رژیم دیکتاتور آخوندی
از ابتدای به قدرت رسیدن کابینه آخوند روحانی یعنی از (دوازدهم مردادماه ۹۲ تا پایان شهریورماه ٩٥)، ١٥٦ کولبر در استان کُردستان بر اثر شلیک مأموران جنایتکار نیروی انتظامی و یا مزدوران سپاه جان باخته‌اند.

بنا‌ به گزارشهای منتشر شده در سال ۱۳۹۴ در مجموع ۵۸ کولبر کشته و زخمی شدند.

در جریان کشته و زخمی ‌شدن کولبران، دو کولبر ۱۷ ساله بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی جان باخته‌اند..
مأموران سرکوبگر نیروی انتظامی به بهانه “مبارزه با قاچاق کالا ”بدون علامت دادن و در نظر گرفتن شرط‌های تیراندازی، کولبران مرزی را هدف تیراندازی قرار می‌دهند.

طی 6 ماه گذشته عده‌یی از کولبران محروم جان خود را بر اثر شلیک مأموران از دست داده و یا مجروح شده‌اند که عبارتند از:
-عصر روز یک‌شنبه، یکم فروردین‌ماه در منطقه‌ی مرزی شهر نودشه و در مکانی به‌نام “هانهو دشت ”کولبری ۴۴ ساله به نام رستم رستمیان فرزند نصرالدین جان می‌دهد.

- شامگاه هفتم فرودین‌ماه، عبدالخالق غفاری فرزند ابوبکر اهل روستای“انجینه ”از توابع شهرستان بانه که در مناطق مرزی بانه مشغول کولبری بوده هنگام عبور از رودخانه “چومان ”غرق و جان خود را از دست داد.

-: سرنوشت پشتیوان نهرویی جوان کولبرکُرد اهل روستای“آرمرده ”از توابع شهر بانه پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در هاله‌ای ابهام قرار دارد.

-: بیست و نهم اردیبهشت‌ماه در مرز پیرانشهر تعدادی کولبر منطقه با کمین نظامیان حکومتی مواجه می‌شوند. در حادثه تیراندازی به‌روی کاسبکاران، جوانی ٢٨ ساله به نام عباس آتش‌بریک در دم جان می‌سپارد.

-: روز دوشنبه ١٣ اردیبهشت ماه، یک شهروند کرد اهل “اشنویه ”به نام “محمود صوفی محمودی ”فرزند ابراهیم به علت انفجار مین یکی از پاهای خود را از دست داد.

-: در روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵، گرمان امینی فرزند وحدت ۳۶ ساله، اهل روستای دشوان از توابع شهرستان سلماس به همراه برادرش رحیم امینی ۳۳ ساله، کریم اطمانی فرزند فرزامی ۳۸ ساله، کوهزاد اطمانی فرزند افروز ۲۶ ساله و صمد گل محمدی فرزند علی ۲۹ ساله، هدف تیراندازی مستقیم نیروی سپاه پاسداران قرار گرفتند.:“درپی این تیراندازی گرمان امینی در دم جان باخت و چهار شهروند دیگر به‌شدت زخمی شدند“.

- روز دوشنبه ١٧ خردادماه سال جاری دو کولبر کرد اهل «ده قولاستیر» در نزدیکی شهر بانه، در کمین نیروهای انتظامی این ناحیه افتاده و به‌سختی مجروح می‌شوند.

-دو کولبر به نام‌های لطیف علیخانی و رئوف علیخانی بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی ایران در مرز سردشت جان خود را از دست دادند

-! یک کولبر به نام رسول درویشانی مشهور به جلال که دو روز قبل توسط نیروهای انتظامی حکومتی اسلامی زخمی شده بود، به علت جراحات وارده فوت نمود

- در یازدهم اردیبهشت‌ماه در شهرستان دیواندره دو جوان اهل “کول ”در کوه‌های اطراف این روستا جان سپردند. هویت این دو جوان، سید رضا حسینی و سید جمیل حسینی اعلام شده است.

- بیست و نهم اردیبهشت‌ماه در مرز پیرانشهر تعدادی کولبر منطقه با کمین نظامیان حکومتی مواجه می‌شوند. در حادثه تیراندازی به‌روی کاسبکاران، جوانی ٢٨ ساله به نام عباس آتش‌بریک در دم جان می‌سپارد.

- یکم خردادماه شماری از کولبران سردشتی مورد حمله‌ی نیروهای مسلح حکومتی قرار گرفتند. در تیراندازی مأموران سپاه، کولبری ٣٠ ساله به‌نام محسن محمد گویژی از ناحیه ران پای راست به‌شدت زخمی می‌شود.

- ۲۲ خرداد جسد یک کولبر کرد در ارتفاعات مرزی شهرستان ارومیه و در محلی موسوم به چهل میر شهیدان کشف شد. کامران‌پور سمویان هویت کولبر جان‌باخته است.

- عصر یکم تیرماه در مسیر جاده مریوان ــ سقز، ٣ کاسب‌کار بر اثر شلیک مستقیم نیروهای مسلح حکومتی جان خود را از دست دادند. هویت یکی از جان‌باختگان، یحیی خسروی ٣١ ساله اهل روستای «کانی پری» اعلام‌شده است.

- روز پنجشنبه ٢٤ تیرماه، بر اثر تیراندازی نیروهای انتظامی به کولبران، یک کولبر کرد به نام ”درویش عادوی ”فرزند “عادل ”در شهر سلماس زخمی شد.

-عصر روز شنبه ١٩ تیرماه، کولبر دیگری به نام “هیدی اسماعیلی ”در نزدیکی روستای“مێرگهسه ”از توابع آلان سردشت با کمین هنگ مرزی این شهر روبه‌رو و از ناحیه کمر به بالا به‌شدت مجروح می‌شود.

- شامگاه روز پنجم تیرماه درپی شلیک مستقیم هنگ مرزی سردشت در نزدیکی روستای“بزیله ”، کولبر ٤٠ ساله‌ای به نام عزیز صداقت فرزند یوسف جان خود را از دست می‌دهد.
- در همان هفته اول تیرماه در مرز شهرستان سردشت و این بار در نزدیکی روستای“بیتوش ”نیروهای حکومتی به سوی گروهی از کاسبکاران کُرد شلیک کرده که در نتیجه‌ی آن دو شهروند کُرد زخمی شدند. هویت دو کاسبکار مصدوم؛ عبدالله رسولی و رسول رسولی می‌باشد.

-در سردشت نیروهای مسلح سپاه پاسداران به روی کاروان کولبران کُرد آتش گشودند که مرگ یکی از آنها را درپی داشت. شلیک مستقیم به کولبران سردشتی در منطقه “آلان ”بوده که جوانی ٣٣ ساله با نام سلام حافظی به قتل می‌رسد.

- بیست و سوم مردادماه یک شهروند کُرد در مناطق مرزی مرگور از توابع شهرستان ارومیه با دو گلوله از ناحیه لگن و شکم مورد اصابت قرار گرفته.

- شنبه ١٣ شهریورماه در نتیجه شلیک نیروهای نظامی مستقر در پایگاه مرزی ارتفاعات “دالانپر ”از توابع منطقه مرگه‌ور ارومیه به کولبران کُرد، دو کولبر کُرد جان باختند و یک کولبر دیگر به‌شدت زخمی شده است.
-روز شنبه، بیستم شهریورماه، جمعی از کولبران کرد در منطقهی مرزی ”پیرانشهر ”در کمین نیروهای مسلح افتاده که در نتیجه یک کولبر کشته شد. هویت این کولبر کُرد، «آوات ابراهیمی» اهل پیرانشهر عنوان شده است.

- در روستای مرزی آلانه نیروهای هنگ مرزی در پایگاه مرزی «سرمیلان» بر روی شماری از کولبران کرد آتش گشوده و در نتیجه دو تن زخمی شدند که در هنگام انتقال به بیمارستان، یک تن جان خود را از دست داد. هویت کولبر کشته شده را «صلاح بورکه» از اهالی روستای «سوغنالو» ی بخش مرکزی پیرانشهر عنوان کرده که به هنگام انتقال به بیمارستان شهر چومان در منطقهٴ کردنشین عراق جان خود را از دست داده است.

کولبران مرزهای مناطق کُردنشین در ازای مبلغی ناچیزی اقدام به انتقال اجناس و کالا به داخل کشور می‌کنند، که در صورت توقیف و از بین رفتن این اجناس، باید خود آنها متقبل ضرر و زیانهای وارده به صاحبان اصلی کالاها شوند.