728 x 90

چهل‌وسومین روز جنگ در غزه - وزیر امور خارجه اردن: کشورهای عربی نیروهای حافظ صلح پس از جنگ را به غزه نمی‌فرستند

جنگ در غزه
جنگ در غزه

اخبار و تحولات چهل‌وسومین روز جنگ در غزه و اسراییل در این صفحه به روز می‌شود.

 

رویترز: آژانس فلسطینی سازمان ملل می‌گوید تصاویری از تعداد زیادی کشته و زخمی در حمله به مدرسه غزه دریافت کرده است
رویترز: دولت اسراییل در حالی که خانواده‌های گروگانها برای یافتن پاسخ به اورشلیم راهپیمایی می‌کنند، با فشار مواجه است
رویترز: مقامات بهداشتی بیمارستان نصر غزه گفتند که دستکم ۱۵نفر روز شنبه در پی حمله هوایی که به خانه‌یی در غرب خان یونس صورت گرفت، کشته شدند.

آسوشیتدپرس: خان یونس، نوار غزه -  مقامات بهداشتی گفتند که بیماران، کارکنان و آوارگان بزرگ‌ترین بیمارستان غزه را روز شنبه ترک کردند و تنها نیروهای اسراییلی و یک خدمه اسکلت برای مراقبت از کسانی که بیش از حد بیمار بودند، باقی ماندند.
نیویورک تایمز: یک مقام اردنی می‌گوید کشورهای عربی نیروهای حافظ صلح پس از جنگ را به غزه نمی‌فرستند. وزیر امور خارجه اردن روز شنبه گفت که کشورهای عربی در هیچ طرحی پس از جنگ که شامل اعزام نیروهای بین‌المللی برای تأمین امنیت غزه باشد، شرکت نخواهند کرد و چنین ایده‌ای را شبیه درخواست از دیگران برای پاکسازی آشفتگی اسراییل توصیف کرد.
نیویورک تایمز: وزیر، ایمن صفدی، هم‌چنین استدلال کرد که موافقت با شرکت در یک نیروی حافظ صلح پس از درگیری اساساً به ارتش اسراییل اجازه می‌دهد تا غزه را نابود کند.
فلسطینیها و سازمان ملل از حملات شدید در جنوب غزه خبر می‌دهند. خبرگزاری وفا روز شنبه از حملات در دیرالباله در مرکز غزه و هم‌چنین خان یونس و رفح در جنوب گزارش داد. ارتش اسراییل فوراً این حمله را تأیید نکرد.

آناتولی: هزینه اولیه جنگ غزه برای اسرائیل بالغ بر ۵۱میلیارد دلار است
بر اساس گزارش روزنامه محلی، این مبلغ حدود ۱۰درصد از تولید ناخالص داخلی اسرائیل را تشکیل می دهد
برآوردهای اولیه اسرائیل در روز یکشنبه نشان داد که جنگ با غزه (۵۱میلیارد دلار) برای بودجه دولت هزینه خواهد داشت.

 

 

 

خبرهای کوتاه از جنگ در غزه - ۲۷آبان:

 • ارتش اسراییل به محل حمله اشاره‌ای نمی‌کند، تنها می‌گوید که دهها هدف غزه از جمله شبه‌نظامیان، سایتهای پرتاب موشک و کارخانه‌های مهمات را در ۲۴ساعت گذشته هدف قرار داده است.
 • نزدیکان حاضر در صحنه به رویترز می‌گویند برخی از کشته‌شدگان حمله هوایی‌ خان یونس، مهاجرانی از شمال غزه بودند که «هیچ ارتباطی» با حماس نداشتند.
 • سازمان ملل می‌گوید که هیچ کمکی در روز جمعه برای سومین روز متوالی وارد غزه نشد و توزیع آنها در مناطق محصور تقریباً متوقف شد و در برخی مناطق فاضلاب خام در خیابان‌ها جاری شد.
 • سعودیها خواستار آتش‌بس فوری اسراییل و حماس در غزه شدند
 • کنفرانس امنیتی سالانه بحرین با محوریت جنگ غزه
 • امارات نسبت به رادیکال شدن در اثر هر گونه جنگ طولانی غزه هشدار داد
 • وزیر خارجه اردن روز شنبه ابراز تردید کرد که اسراییل بتواند با بمباران و تهاجم شدید خود به نوار غزه که مدتها تحت تسلط حماس است، به هدف خود برای نابودی حماس برسد.
 • پس از آن‌که اسراییل مجدداً به غیرنظامیان هشدار داد در حملات هوایی اسراییل به بلوک‌های مسکونی در جنوب غزه دست‌کم ۳۲فلسطینی کشته شدند. اسراییل اعلامیه‌هایی را بر فراز خان یونس منتشر کرده بود که در آن به ساکنان می‌گفت به پناهگاهها بروند که نشان می‌داد عملیات نظامی در آنجا قریب‌الوقوع است.
 • انور قرقاش وزیر خارجه امارات گفت این نشان می‌دهد که شاید درسی که ما به‌عنوان اکثریت مردم منطقه از بحران غزه می‌گیریم، یعنی نیاز به بازگشت به راه‌حل دو کشوری، باید به یک کشور اسراییلی و فلسطینی برگردیم که در کنار هم زندگی می‌کنند.
 • یکی از مقامات وزارت بهداشت حماس در نوار غزه گفت که بیش از ۸۰نفر در روز شنبه در حملات مضاعف اسراییل به اردوگاه آوارگان جبلیه کشته شدند. جبلیه بزرگترین اردوگاه پناهجویان در غزه است، جایی که حدود ۱.۶میلیون نفر به‌دلیل بیش از شش هفته درگیری بین اسراییل و حماس آواره شده‌اند.
 • اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه در دیدار با عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر در قاهره گفت که با «آوارگی اجباری فلسطینی ها» مخالف است.
 • رسانه‌های دولتی لبنان اعلام کردند که اسراییل روز شنبه یک کارخانه آلومینیوم را در عمق خاک لبنان، یک هفته پس از طولانی‌ترین حمله از زمان آغاز درگیریهای مرزی در ماه گذشته، مورد حمله قرار داد.
 • بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، از ماه گذشته تاکنون حداقل ۹۰نفر در سمت لبنان در درگیریهای مرزی کشته شده‌اند که اکثر آنها از شبه‌نظامیان حزب‌الله هستند اما حداقل ۱۰غیرنظامی در میان آنها دیده می‌شوند.
 • منابع هلال احمر فلسطین و فتح اعلام کردند که ۵جنگجو در شاخه مسلح حزب فتح به رهبری محمود عباس، رئیس‌جمهور فلسطین بامداد روز شنبه در یک حمله هوایی نادر اسراییل به کرانه باختری اشغالی کشته شدند.
 • یورو نیوز: همزمان با تشدید حملات زمینی اسراییل به غزه، ایهود اولمرت، نخست‌وزیر سابق این رژیم به یورونیوز گفت: «جنگ باید ادامه یابد» تا زمانی که اسراییل به پایان بازی خود یعنی پایان حماس برسد. اولمرت هم‌چنین مدعی شد که مرکز فرماندهی زیرزمینی حماس نه در بیمارستان شفا بلکه در خان یونس، شهری در جنوب نوار غزه مستقر است.

 

 

اسراییل پایگاه فرماندهی جهاد اسلامی در شمال غزه را منهدم کرد

خبرگزاری رویترز: در تازه‌ترین تشدید تنش در مرز لبنان حزب‌الله و اسراییل حملات متقابل داشتند

جوزپ بورل: تنها تشکیلات خودگردان فلسطین می‌تواند غزه را پس از پایان جنگ اسراییل و حماس اداره کند

آسوشیتدپرس: ارسال سوخت به غزه هر ۴۸ساعت ۱۴۰هزار لیتر

آسوشیتدپرس امروز ۲۷آبان خبر داد: یک مقام آمریکایی می‌گوید اسراییل اجازه می‌دهد هر ۴۸ساعت ۱۴۰۰۰۰لیتر سوخت از طریق گذرگاه مرزی رفح با مصر، وارد غزه شود. این محموله به انبار سوخت در سمت مرز غزه تحویل و از آنجا توزیع خواهد شد. این مقام گفت ۱۲۰هزار لیتر (۳۱۷۰۰ گالن) برای کامیونهای آوارگان فلسطینی حامل کمکهای بشردوستانه و هم‌چنین نمک‌زدایی آب، پمپاژ چاه و فاضلاب، دفع زباله‌های جامد، نانوایی‌ها و بیمارستانها در اختیار آژانس سازمان ملل قرار خواهد گرفت. ۲۰۰۰۰لیتر دیگر برای ژنراتورهایی است که توسط شرکت مخابراتی فلسطینی پالتل به‌منظور بازیابی شبکه‌های ارتباطی استفاده می‌شود.

 

پیگیری پرونده جنایات جنگی در غزه و اسراییل توسط دادگاه بین‌المللی لاهه
به گزارش آسوشیتدپرس دادگاه کیفری بین‌المللی لاهه در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره جنایات جنگی در طول جنگ اسراییل و حماس است.
کریم خان، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی می‌گوید که دفتر او «حجم قابل توجهی از اطلاعات و شواهد» در مورد جنایات صورت گرفته در طول جنگ اسراییل و حماس دریافت کرده است.
وی درباره ماهیت اطلاعاتی که دفترش دریافت کرده توضیح بیشتری نداد.
کریم خان این اظهارنظر را روز جمعه در بیانیه‌یی کتبی بیان و تأیید کرد که آفریقای جنوبی، بنگلادش، بولیوی، کومور و جیبوتی درخواست این بررسی را در مورد وضعیت در کشور فلسطین رسماً به دادگاه ارجاع داده‌اند. آفریقای جنوبی این ارجاع را روز پنجشنبه اعلام کرد. 

 

خبرگزاری فرانسه - جنگ غزه
مشاور امنیت ملی نتانیاهو، گفت که کابینه جنگی اسراییل پس از «درخواست ویژه» واشنگتن با «تامین دو تانکر سوخت در روز» موافقت کرد. او گفت این سوخت برای راه‌اندازی سیستم‌های فاضلاب و آب اداره شده توسط آن‌روا آژانس سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی، استفاده خواهد شد.

هلال احمر فلسطین اعلام کرد که در حمله به ساختمانی در کمپ آوارگان بالاتا در کرانه باختری، پنج نفر کشته و دو نفر زخمی شدند.
یک مقام ارشد سازمان ملل متحد روز جمعه مجدداً خواستار «آتش‌بس بشردوستانه» شد تا کمک‌ها به ۲.۲میلیون نفری که در درگیری خونین بین اسراییل و حماس گرفتار شده‌اند، برسد.
مدیر یک بیمارستان محلی روز شنبه گفت که در حمله به یک ساختمان مسکونی در منطقه خان یونس در جنوب نوار غزه حداقل ۲۶نفر کشته شدند.

 

خبرگزاری فرانسه: هلال احمر فلسطین: پنج نفر در حمله به اردوگاه کرانه باختری کشته شدند
هلال احمر فلسطین اعلام کرد که در حمله به ساختمانی در کمپ آوارگان بالاتا در کرانه باختری، پنج نفر کشته و دو نفر زخمی شدند. اداره کنندگان این اردوگاه گفتند که یک حمله هوایی مقر محلی گروه فلسطینی فتح در اردوگاه نابلس را هدف قرار داد. ارتش اسراییل گفت که در حال بررسی این گزارشها است. شاهدان به خبرگزاری فرانسه گفتند که به نظر می‌رسد این حمله از طریق یک هواپیمای بدون سرنشین انجام شده است، اگر چه هیچ تأیید فوری وجود ندارد. حدود ۲۴۰۰۰ نفر در اردوگاه آوارگان بالاتا در شمال کرانه باختری زندگی می‌کنند و چندین گروه مسلح فلسطینی در داخل آن فعالیت می‌کنند. این حمله یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که ارتش اسراییل اعلام کرد حداقل هفت شبه‌نظامی را در دو درگیری جداگانه در کرانه باختری کشته است. ارتش گفت که پنج نفر در اردوگاه پناهندگان جنین کشته شدند و افزود که دو مهاجم نیز در نزدیکی الخلیل پس از شلیک به سربازان کشته شدند... .

 

رویترز: حدود ۲۶ فلسطینی که اکثراً کودک بودند در بمباران جنوب غزه کشته شدند.
آژانس خبرگزاری فلسطینی وفا گفت: در بمباران شهر خان یونس در جنوب غزه بامداد روز شنبه، حدود ۲۶فلسطینی که بیشتر آنها کودک بودند، کشته شدند.

 

رویترز: هشدار اسراییل برای فرار ساکنان غزه از جنوب شهر
اسراییل به فلسطینیان ساکن در جنوب شهر خان یونس هشدار داد که از خط آتش خارج شده و به کمکهای بشردوستانه نزدیکتر شوند و این آخرین نشانه‌ای است که نشان می‌دهد قصد دارد به حماس در جنوب غزه پس از تسخیر شمال حمله کند.
مارک رگو، دستیار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل جمعه، به‌ام. اس.ان.بی. سی گفت: ما از مردم می‌خواهیم که جابه‌جا شوند. می‌دانم که این برای بسیاری از آنها آسان نیست، اما نمی‌خواهیم شاهد گرفتار شدن غیرنظامیان در تیراندازی متقابل باشیم. 

رویترز نوشت: چنین اقدامی می‌تواند صدها هزار فلسطینی را که از حمله اسراییل به شهر غزه به جنوب گریخته‌اند را وادار کند به همراه ساکنان خان یونس، شهری با بیش از ۴۰۰۰۰۰نفر، دوباره به منطقه دیگری نقل مکان کنند و بحران انسانی را وخیم‌تر کند...

 


چند خبر کوتاه از رویترز
اسرائیل هشدار جدیدی به فلسطینی‌ها در شهر جنوبی خان یونس صادر کرد تا از خط آتش خارج شوند و به کمکهای بشردوستانه نزدیک‌تر شوند و این نشان می‌دهد که قصد دارد پس از تسخیر شمال غزه به حماس در جنوب غزه حمله کند.
رهبران حاشیه اقیانوس آرام پس از اجلاس دو روزه مجمع همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) در روز جمعه، بر سر جنگ در اوکراین و غزه اختلاف‌نظر نشان دادند...
دفتر امور خارجه، مشترک‌المنافع و توسعه بریتانیا (FCDO) روز شنبه در بیانیه‌یی اعلام کرد که طارق احمد وزیر دولت انگلیس در امور خاورمیانه برای گفتگو در مورد بحران اسراییل و غزه به بحرین و قطر سفر خواهد کرد.
کاخ سفید: ما معتقدیم که تحویل سوخت به غزه باید به‌طور منظم و در مقادیر بیشتر ادامه یابد
وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه اعلام کرد که یک هیأت منصفه آمریکا دو مرد در ایالت تگزاس را به اتهام تلاش برای فروش نفت ایران برخلاف تحریم‌های اعمال شده توسط واشنگتن و توطئه برای ارتکاب پولشویی محکوم کرده است.
آسوشیتدپرس:
خدمات محدود تلفن و اینترنت روز جمعه در سراسر غزه پس از تحویل سوخت به ژنراتورهایی که شبکه‌ها را تغذیه می‌کنند، دوباره شروع به کار کردند.
 اسراییل اعلام کرد که اجازه می‌دهد روزانه دو تانکر سوخت برای سازمان ملل متحد و سیستم‌های ارتباطی وارد غزه شود. این مقدار نیمی از چیزی است که سازمان ملل اعلام کرده است... نیاز دارد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/3b5ee08a-59d2-44b5-946b-d923d270bf24"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات