728 x 90

پیمان شانگهای و معضل FATF برای رژیم آخوندی

شانگهای و اف ای تی اف
شانگهای و اف ای تی اف

سایت حکومتی سرپوش در مقاله‌ای به تاریخ پنجشنبه اول مهر با اشاره به روند عضویت و استفاده از ظرفیتهای اقتصادی پیمان شانگهای برای اعضا؛ تصویب FATF را تنها راه برای رژیم آخوندی دانست.
مقاله با اشاره به روند عضویت می‌نویسد: «امضای سند عضویت ایران در اجلاس اخیر سران کشور‌های عضو پیمان شانگهای نه پایان عضویت بلکه شروع فرآیند طولانی عضویت ایران در این پیمان است. بر اساس یادداشتی که بین این پیمان با اعضا امضا می‌شود (MOO) کشور‌ها موظف هستند که ۳۴ توافقنامه و یک کنوانسیون را به تصویب برسانند. اعضای پیمان شانگهای باید «کنوانسیون مقابله با تروریسم، جدایی‌طلبی و افراط‌گرایی» را در مجالس خود تصویب کنند تا فرآیند عضویت آنها تکمیل گردد.


در همین راستا، اعضا نیز باید به تعهدات سازمان متبوع خود عمل کنند. در چنین شرایطی چنان‌چه یکی از کشور‌های عضو آن سازمان در لیست سیاه قرار گرفته یا استاندارد‌های نهاد FATF را انجام نداده باشد، وضعیت عضویت آن سازمان نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. چنان‌چه پس از نهایی شدن فرآیند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، هم‌چنان در لیست سیاه FATF باشیم، عضویت سازمان شانگهای در این نهاد هم دچار مشکل خواهد شد.


از طرف دیگر، جهانشمول شدن استاندارد‌های FATF باعث شده که کشور‌های مختلف دنیا، مراودات بانکی و مالی خود را با کشور‌های دیگر، بر اساس الزامات این نهاد، تنظیم خواهند کرد. ساده‌انگارانه است که تصور شود بدون حل مشکل FATF می‌توان از ظرفیت اقتصادی پیمان شانگهای استفاده کرد».


مقاله در پایان با تأکید بر این‌که بدون پایبندی به مقررات و قوانین پیمان شانگهای عضویت در آن ارزشی ندارد ادامه می‌دهد: «هم‌چنین در اجلاس سال۲۰۱۴ این سازمان، تسریع شد که سازمان همکاری شانگهای، متعهد به اجرای الزامات FATF به‌منظور مقابله با تروریسم و تأمین مالی آن است که خود نشانه دیگری از رابطه و وابستگی این نهاد با استاندارد‌های FATF است.


در پایان می‌توان گفت، سازوکار‌های بین‌المللی، به‌صورت جزیره‌ای عمل نمی‌کنند. این‌گونه نیست که در یک سازمان بین‌المللی عضو باشید، الزامات مبارزه با پولشویی را رعایت نکنید، اما بقیه اعضا هم‌چنان با شما در تعامل باشند. لذا مادامیکه موانع تبادل اقتصادی بین کشور‌ها وجود داشته باشد، عضویت به تنهایی ارزشی ندارد. عضویت در سازمان همکاری شانگهای به تنهایی نمی‌تواند شرایط تجارت بیشتر را فراهم کند چه این‌که کشوری، چون ایران که در تحریم و لیست سیاه FATF قرار دارد موانع مضاعفی را پیش رو دارد».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات