728 x 90

پیآمدهای حمله رژیم ایران و به تله افتادن خامنه‌ای کلان بازنده استراتژیک

حمله موشکی - عکس از آرشیو
حمله موشکی - عکس از آرشیو

وال استریت ژورنال در ۲۸ فروردین نوشت، رژیم ایران به درگیری علنی تشجیع شد و به یک قمار خطرناک دست زد. در حالی که برای دو دهه در سایه باقی مانده بود و به شبه‌نظامیانی متکی بود که در سراسر خاورمیانه توسط این رژیم تأمین مالی می‌شوند. اما وارد شدن به حملهٔ مستقیم به اسراییل یک چرخش استراتژیک و یک قمار بزرگ بود... این یک نمایش دراماتیک از چرخش تهران از سازگاری با غرب به‌سمت درگیری علنی با آمریکا و متحدانش بود. حالا، ایران و اسراییل در آستانهٔ یک چرخهٔ صعودی خشونت هستند که خطرات فوق‌العاده‌ای برای هر دو طرف دارد. اعضای کابینهٔ جنگ اسراییل گفته‌اند که کشورشان در زمان و مکانی که انتخاب می‌کنند، حمله متقابل خواهد کرد؛ و مقامات آمریکایی می‌گویند این حمله احتمالاً به‌زودی انجام شود... این چرخش تهدیدات عظیمی برای تهران دارد و به اسراییل این فرصت را می‌دهد که موضوع را از جنگ غزه که به‌لحاظ بین‌المللی بواسطهٔ آن مورد تقبیح است عوض کند و آزمایشی است برای توانمندی‌های نظامی ایران که چه بسا برای آن آماده نباشد.

 

یهود اولمرت نخست‌وزیر پیشین اسراییل اعلام کرد رژیم ایران در حمله اخیرش شکست‌خورده و به قدری تحقیر شده است که دیگر هیچ نیازی به پاسخگویی به آن و استقبال از درگیری و ایجاد بحران و تنش در منطقه نیست.

 

به گزارش رویترز، سومین جلسه کابینه جنگ اسراییل که قرار بود روز سه‌شنبه برگزار شود تا درباره پاسخ به اولین حمله مستقیم رژیم ایران تصمیم‌گیری شود تا روز چهارشنبه به تعویق افتاد، زیرا متحدان غربی به‌دنبال تحریم‌های جدید سریع علیه رژیم ایران برای کمک به منصرف کردن اسراییل از تشدید تنش بودند.

رویترز افزود: واشنگتن به همراه متحدان اروپایی در عوض روز سه‌شنبه تلاش کرد تا تحریم‌های اقتصادی و سیاسی علیه رژیم ایران را تشدید کند تا اسراییل را از انتقام‌جویی گسترده دور نگه دارد.

در همین حال اسراییل کاتز، وزیر خارجه اسراییل گفت که او یک حمله دیپلماتیک را رهبری می‌کند و به ۳۲کشور نامه نوشته تا از آنها بخواهد برنامه موشکی رژیم ایران را تحریم کنند و از واشنگتن در تحریم سپاه پاسداران، به‌عنوان یک گروه تروریستی پیروی کنند.

 

نیویورک تایمز ۲۸فروردین درباره پیآمد حمله رژیم نوشت: بگفتهٔ مقامات، رهبران اسراییل روز سه‌شنبه در حال رایزنی بودند که بهترین راه پاسخ به حملهٔ هوایی بی‌سابقهٔ آخر هفته ایران چیست و در حال بررسی یک مجموعه گزینه هستند که هر یک نتایج استراتژیک متفاوتی عرضه می‌کند: بازداشتن از یک حملهٔ مشابه در آینده، استمالت از متحدان آمریکایی، و احتراز از یک جنگ تمام عیار...

سخنگوی ارتش اسراییل روز شنبه گفت، ”ما نمی‌توانیم در مقابل چنین تجاوزی کاری نکنیم“ .

مقامات گفتند اعضای کابینهٔ جنگ اسراییل در حال بررسی گزینه‌هایی هستند که به اندازه کافی بزرگ باشد که یک پیام روشن به رژیم ایران بفرستد که چنین حملاتی بی‌پاسخ نخواهد ماند، اما نه آن‌قدر بزرگ که موجب یک تشدید عمده وضعیت شود.

 

نیویورک تایمز افزود: مقامات آمریکایی گفته‌اند که درک می‌کنند که مقامات اسراییلی فکر می‌کنند باید به یک حملهٔ مستقیم ایران به اسراییل به‌صورتی پاسخ دهند که جهان آن را مشاهده کند. بگفتهٔ مقامات آمریکایی، یک حملهٔ مخفیانه توسط اسراییل به ایران به احتمال زیاد کافی نخواهد بود.

مقامات آمریکایی گفتند اگر این ضدحمله موجب دور دیگری از موشکها و پهپادهای رژیم ایران شود، هواپیماهای جنگی و کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا بار دیگر به دفاع از متحد خود در مقابل دشمن اصلی آن در خاورمیانه خواهند آمد.

آمریکا هم‌چنین از تلاش‌های دیپلماتیک برای فشار و تنبیه رژیم ایران حمایت می‌کند. وزیر خزانه‌داری در یک کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن در روز سه‌شنبه گفت. دولت بایدن در حال بررسی محدود کردن بیشتر صادرات نفت رژیم ایران است. آمریکا هم‌چنین در حال بررسی راههای قطع دسترسی رژیم ایران به قطعات نظامی است که برای ساختن تسلیحاتی نظیر پهپاد از آنها استفاده می‌کند...

 

از این پیش‌تر مخالفان بایدن در سنا و کنگره آمریکا بایدن را به‌شدت مورد حمله قرار داده بودند که چرا با سرازیر کردن پولهای نفت و هم‌چنین آزاد کردن پولهای رژیم از کره جنوبی و تمدید معافیت عراق برای پرداخت ۱۰ میلیارد دلار پول برق به رژیم ایران، جیبهای ملایان را برای انجام کارهایشان، پر از پول کرده است.

 

واشنگتن پست در مقاله‌یی به‌نقل از تحلیلگران سیاسی نوشت: تحلیلگران (حمله رژیم ایران به اسراییل) را یک فرصت نادر برای گردهم آوردن یک ائتلاف ضد رژیم ایران توصیف می‌کنند. یک پاسخ نظامی خویشتندارانه برای اسراییل در صحنهٔ جهانی بسیار سودمند است و به ترمیم روابط آسیب‌دیده با آمریکا و همسایگان عربش کمک می‌کند. رژیم ایران جنگ را تشدید کرده. اما اسراییل باید زیرکانه عمل کند تا جبهه منطقه‌یی و جهانی علیه آنها را تقویت کند“ .

 

وال استریت ژورنال۲۷فروردین نوشت:

سوءمدیریت جورج دبلیو بوش در جنگ اشغال عراق، تنها قدرت منطقه‌یی را که می‌توانست رژیم ایران را به تنهایی مهار کند، بدون ایجاد یک جایگزین مؤثر، حذف کرد.

- سیاست نسنجیده باراک اوباما در سوریه نیز به رژیم ایران موقعیت فرماندهی در قلب خاورمیانه داد. سیاست‌های سخت‌گیرانه ترامپ در قبال رژیم ایران مسیر درستی را نشان داد، اما خیلی کم، و خیلی دیر بود.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/ea458bcb-0c79-4e43-b819-ee8053fb81a1"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات