728 x 90

پنجمین روز قیام و اعتصاب در لبنان

پنجمین روز  قیام در لبنان
پنجمین روز قیام در لبنان
  • قیام مردم و جوانان شورشگر در لبنان علیه دستگاه فاسد حکومتی و حزب‌الشیطان کلان ضربه دیگری بر رژیم آخوندی است.
  • آسوشیتدپرس: تظاهر کنندگان لبنان در حالی که پرچمها را تکان می‌دادند خواهان سرنگونی نظام حاکم شدند

 

شورش، قیام و اعتصاب جوانان لبنانی روز دوشنبه ۲۹مهر۹۸ برای پنجمین روز ادامه یافت. حدود دو میلیون نفر از مردم این کشور بامداد روز دوشنبه بار دیگر به خیابانهای بیروت سرازیر شدند.

 

قیام مردم لبنان در ابعادی بسیار گسترده‌تر از روزهای قبل در بیروت و سایر شهرهای این کشور جریان دارد. با وجود وعده‌های اصلاحات، قیام‌کنندگان می‌گویند تا سرنگونی نظام حاکم، خیابان‌ها را ترک نمی‌کنند.

تظاهر کنندگان اعلام کردند روز یکشنبه بیش از یک میلیون و هفتصد هزار نفر در تظاهرات و تجمعهای مختلف شرکت کردند.

 

قیام‌کنندگان خواستار اعتصاب علنی و مستمر برای متوقف کردن همه فعالیت‌ها به‌منظور فشار بر دولت کنونی برای مجبور کردن آن به استعفا شدند.

گزارشها حاکی است تمام جاده‌های منتهی به مناطق مختلف بیروت و هم‌چنین به جنوب کشور قطع شده است. هم‌چنین راههای منتهی به صیدا و شماری از مناطق جنوب نیز بسته شده است.

 

اعتصاب عمومی سراسر لبنان را فراگرفت. اغلب سندیکاها و تشکلهای کارگری و کارمندی و دانشگاهها و مدارس و بانکها و ادارات به اعتصاب پیوستند.

به گزارش العربیه در این تظاهرات حتی بازنشستگان ارتش نیز به خیابان‌ها آمدند. آنها می‌گویند نه به دولت و نه به سیاستمداران حاکم. مردم لبنان از اداره کشور توسط این حکومت به ستوه آمدند و جانشان از اقتصاد نابود شده، به لب رسیده است. مردم لبنان از پنجشنبه گذشته گفته‌اند به هیچ‌کس اعتماد نداریم.

گزارشگر العربیه گفت با دهها نفر مصاحبه کرده‌ایم. مردم خواهان اصلاحات نیستند، نه اصلاحات سیاسی و نه اصلاحات اقتصادی یا سندیکایی، آنها خواهان برکناری نظام سیاسی به‌طور کامل هستند.

 

یک شهروند معترض در جنوب لبنان خطاب به سرکرده حزب‌الشیطان گفت: «تو می‌خواهی لبنان را به آتش بکشی و صحبت‌های تو دیگر کسی را نمی‌فریبد، تو مزدور رژیم ایران هستی»..

شهروند لبنانی: «ما با این شیوه صحبت کردنت خوب آشنا هستیم و به آن وقعی نمی‌گذاریم. تو خودت هم لبنانی تو برای رژیم ایران کار می‌کنی بله تو شخص حسن نصرالله مزدور ایران هستی تو سلاحهای کالیبر ۷و دستگاههای بی‌سیمی وارد لبنان کردی و به مزدورانت دادی و با آنها بیروت را به آتش کشیدی.»

 

یک شهروند دیگر لبنانی نیز خطاب به سرکرده حزب‌الشیطان لبنان گفت: «ما نه از تو و نه بزرگتر از تو نمی‌ترسیم ما در دو مرحله در لبنان جنگیده‌ایم یکی در سال ۲۰۰۵و یکی هم ۱۹۸۲و ۱۹۹۸و ۱۹۹۹که تو اصلاً حضور نداشتی. اما ما ماندیم. ای ننگ بر تو. ما مشکلات معیشتی زیادی داریم که مسبب آن تو هستی چون تو فقط مزدوری رژیم ایران را می‌کنی.»

 

دکتر ولید فارس گفت:‌ «از سال ۱۹۸۵ تاکنون دیده نشده است. شیعیان علیه فساد و شبه‌نظامیان در شهر در کنترل حزب‌الله در نبطیه لبنان تظاهرات کنند. نسلی کاملاً جدید از جوانان میانه‌رو شیعه لبنانی ایدئولوژی تیره و تار آیت‌الله‌های ایران را رد می‌کنند.»

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد: تظاهر کنندگان در خیابان‌ها آواز می‌خواندند و برخی پرچم لبنان را تکان می‌دادند و شعار مردم خواهان اسقاط نظام هستند می‌دادند

در اوایل صبح، زنان و مردان جوان کیسه زباله‌های آبی در دست داشتند و به نظافت خیابانهای پایتخت پرداختند و آشغالهای سطح خیابان را جمع‌آوری کردند. این کلان تظاهرات خودجوش، بزرگترین از نوع خود طی ۵سال گذشته است که به فراتر از بیروت گسترش یافته است. خشم دیرین آنها از قشر حاکم رو به افزایش است، قشر حاکمی که قدرت و ثروت لبنان را بین خودشان تقسیم کرده‌اند و کار اندکی برای اقتصاد رو به فروپاشی و زیرساختهای منهدم شده لبنان انجام داده‌اند. این خشونتها وقتی فوران کرد که دولت می‌خواست مالیاتهای جدیدی را اعمال کند که بخشی از برنامه ریاضت کشانه بود. این اعتراضات مردم را از تمام طیف فرقه‌یی و مذهبی که کشور لبنان با آنها تعریف شده به خیابان‌ها آورده است.

بسیاری از اعتراض کنندگان پیشاپیش گفتند به اصلاحات دولت اعتمادی ندارند و خواهان استعفای هر ۳۰وزیر کابینه هستند.

 

مطالب مرتبط