728 x 90

پمپئو فشار حداکثری بر رژیم ایران را بسیار موفقیت‌آمیز دانست

مایک پمپئو وزیر خارجه  آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مجازی بروکسل در روز پنجشنبه ۵تیرماه فشار حداکثری بر رژیم ایران را بسیار موفقیت‌آمیز دانسته و مجدداً بر ضرورت تمدید تحریم تسلیحاتی و جلوگیری از دستیابی این رژیم به سلاح هسته‌یی تأکید کرد.
مایک پمپئو گفت: «تردیدی وجود ندارد که کارزار فشار حداکثری موفقیت‌آمیز بوده است. حزب‌الله منابع کمتری در اختیار دارد. ما توانایی آنها برای تجهیز سیستم‌های نظامی‌شان ... را تضعیف کرده‌ایم و راه‌هایی که آیت‌الله بتواند پول و منابع به آنها بدهد را بستیم. ما ائتلافی بزرگ با کشورهای منطقه و کشورهای خلیج [فارس]‌ درست کردیم تا مقابل ایران بایستیم و اطمینان داریم روشی که دولت [آمریکا] اختیار کرده،‌ درست است.»

وی در ادامه افزود: «در اکتبر امسال ممنوعیت فروش تسلیحاتی به رژیم ایران به پایان می‌رسد و چنین چیزی نباید اتفاق بیافتد. ایران اجازه خرید تسلیحات خواهد داشت و از بزرگترین فروشندگان در جهان خواهد بود. آنها خواهند توانست جت‌های چینی و روسی بخرند. من تصور نمی‌کنم که هیچ‌یک از شهروندان اسلوونی، آلمان، یا یونان و یا هر کشور دیگر اروپایی، به این نتیجه برسد که دادن اجازه این به ایران برای کسب درآمد از طریق فروش سامانه‌های جنگ‌افزاری کار هوشمندانه‌ای است.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «از این رو ایالات متحده اطمینان پیدا خواهد کرد که چنین امری روی نمی‌دهد. ما طرحی را برای ارائه در شورای امنیت سازمان ملل داریم که در هفته‌های آینده مطرح می‌کنیم. ما امیدواریم تمامی متحدان در شورای امنیت سازمان ملل متقاعد شوند تمدید ممنوعیت فروش تسلیحات به ایران با منطق سازگار است. این یکی از بزرگترین ایرادهای توافق هسته‌یی بود که فقط بعد از حدود سه یا چهار سال ما باید در مورد انقضای این ممنوعیت تصمیم بگیریم؛ ممنوعیتی که نه فقط برای امنیت مردم آمریکا، بلکه برای امنیت اروپا، نیز امری اساسی است.»

پمپئو با اشاره به مانیتور کردن فعالیت‌های هسته‌یی رژیم افزود: «ما برنامه هسته‌یی را از نزدیک دنبال می‌کنیم و ... اطمینان دارم که به اتفاق این توانایی را داریم که نگذاریم ایران به سلاح هسته‌یی دست پیدا کند.»