728 x 90

پمپئو از عملکرد آلمان در قبال تحریم‌ها علیه رژیم ایران ناراضی است

مایک پمپئو
مایک پمپئو

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌یی با تلویزیون بیلد آلمان در پاسخ به سؤالی که "شرکتهای آلمانی که در آینده با رژیم ایران تجارت کنند با چه عواقبی مواجه خواهند شد"، گفت: «ایران یک رژیم مذهبی و دزدسالار حاکم است که خطرات عظیمی را برای جهانیان ایجاد می‌کند. آمریکا اجازه نخواهد داد که این رژیم با قاچاق سلاح این خطر را افزایش دهد. ما از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد استفاده کرده‌ایم تا اطمینان حاصل کنیم چنین اتفاقی نمی‌افتد . آمریکا قصد دارد از تمام ظرفیت خود برای اطمینان از اجرای تحریم‌های سازمان ملل استفاده کند. تحریم‌ها به‌طور برابر و عادلانه علیه شرکتها در سراسر جهان اجرا خواهند شد. شرکتهای آلمانی این موضوع را درک خواهند کرد . آنها این خطر را درک خواهند کرد».

مایک پمپئو افزود: «رژیم ایران اقدامات تروریستی در سراسر اروپا دارد. دولت آلمان می‌گوید نباید رژیم ایران بتواند اسلحه بخرد و بفروشد اما هیچ راهی برای جلوگیری از آن ارائه نمی‌دهد. ما اجازه نمی‌دهیم رژیم ایران پول و ثروت داشته باشند تا به ایجاد وحشت ادامه دهد. ما نمی‌خواهیم بسته‌های پول نقد برای رژیم ایران ارسال شود. ما تلاش می‌کنیم رژیم ایران هرگز سلاح هسته‌یی نداشته باشد و آمریکا این توانایی را دارد که جهان را به سوی عقب‌راندن این تهدید تروریستی هدایت کند».(سایت وزارت امور خارجة آمریکا ۳۱شهریور۹۹)

الیوت آبرامز نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران گفت: «به اعمال تحریم‌های حداکثری علیه ایران تا تغییر رفتار آن ادامه می‌دهیم و واشنگتن برای مقابله با هر تهدید ایرانی آماده است».

آبرامزا هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که «اروپایی‌ها در اجرای تحریم‌ها علیه تهران همکاری کنند».