728 x 90

پارلمان اروپا ـ بیانیه فوری دوستان ایران آزاد در محکومیت اعدام مصطفی صالحی از دستگیر ‌شدگان قیام دی۹۶

بیانیه فوری دوستان ایران آزاد در محکومیت اعدام مصطفی صالحی از دستگیر ‌شدگان قیام دی ۹۶
بیانیه فوری دوستان ایران آزاد در محکومیت اعدام مصطفی صالحی از دستگیر ‌شدگان قیام دی ۹۶

دوستان ایران آزاد در پارلمان اروپا طی یک بیانیه فوری اعدام مصطفی صالحی از دستگیر شدگان قیام دی۹۶ را محکوم کردند. در این بیانیه آمده است:

«صبح زود امروز، چهارشنبه ۵اوت۲۰۲۰، رژیم ایران مصطفی صالحی را در زندان دستگرد اصفهان بدار آویخت. صالحی ۳۰ساله یکی از زندانیانی بود که به‌دنبال قیام دسامبر۲۰۱۷ - ژانویه۲۰۱۸ در کهریزسنگ، اصفهان دستگیر شد. وی به جرم "رهبری شورشهای کهریزسنگ در نجف آباد" دستگیر و متعاقباً به اعدام محکوم شد.

اکنون، معترضان دستگیر شده در قیام‌های از دسامبر۲۰۱۷-ژانویه۲۰۱۸ و از نوامبر-دسامبر۲۰۱۹ به اعدام محکوم می‌شوند که اعدام مصطفی صالحی اولین اقدامات غیرانسانی از این نوع است.

با توجه به این حوادث، ما توجه شما را به استمرار نقض حقوق‌بشر در ایران، به‌ویژه اعدام یکی از تظاهر کنندگان جلب می‌کنیم. ما به‌شدت نگران بدرفتاری و شکنجه دستگیر شدگان اعتراضات ضد رژیم و احکام اعدام برای آنها هستیم.

ما شدیداً این احکام را علیه شهروندان ایرانی که به‌دلیل شرکت در اعتراضات را محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط این زندانیان و متوقف شدن فوری این اعدامها هستیم.

ما به فوریت از آقای جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا می‌خواهیم که اعدام مصطفی صالحی را به‌شدت محکوم کرده و از رژیم ایران بخواهد که به حقوق شهروندان در آزادی بیان و آزادی اجتماعات احترام بگذارد و آزادی بازداشت شدگان قیامها را تضمین کند. بنابراین، ما درخواست اعزام هیأت حقیقت‌یاب به زندانهای ایران را داریم تا گزارشی از وضعیت بازداشت شدگان قبل این‌که تعداد بیشتری از معترضان اعدام شوند، تهیه شود.

سکوت و بی‌عملی در مقابل نقض حقوق‌بشر نتیجه عکس دارد و توسط تهران به‌عنوان یک چراغ سبز از اتحادیه اروپا برای ادامه در برابر نقضهای گسترده حقوق‌بشر تلقی می‌شود. ما مجدداً موضع اظهار شده خود را تأیید می‌کنیم که روابط اتحادیه اروپا با ایران باید منوط به توقف اعدامها و پیشرفت آشکار در وضعیت حقوق‌بشر باشد.

خالصانه

میلان زور

رئیس مشترک

دوستان یک ایران آزاد - پارلمان اروپا»