728 x 90

وضعیت کرونایی تهران، قرمزتر شده است

مینو محرز
مینو محرز

مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، درباره وضعیت قرمز شهر تهران گفت: «در حال حاضر با گذشت زمان بیماری کرونا نه تنها کاهش نیافته است بلکه وضعیت شهر تهران قرمزتر شده است. خردادماه، ویروس کرونا جهش پیدا کرد و تغییراتی در آن به‌وجود آمد که موجب مبتلا شدن بسیاری از افراد در اقصی نقاط کشور شد».

وی افزود: «حتی به‌دلیل جهش ویروس کرونا اگر عضوی از خانواده نکات لازم را رعایت نکند می‌تواند موجب مبتلا شدن کل اعضا خانواده شود و با وجود شیوع ویروس آنفلوآنزا شرایط برای کل اعضا خانواده ناگوار شود. ویروس کرونا به‌طور متداول تغییر می‌کند و موجب می‌شود که نوع مبتلا شدن در افراد هر شهر یا کشور با هم متفاوت باشد همین امر موجب سخت‌تر شدن شناسایی و درمان بیماری می‌شود. به همین دلیل تنها با یک کوتاهی می‌توانیم نه تنها به خود بلکه به تمام افراد جامعه صدمه بزنیم». (روزنامه حکومتی انتخاب - ۳۰شهریور۹۹)

از سوی دیگر علیرضا زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در تهران گفت: «مجموعه بستریهای ما بالاتر از ۵۰۰نفر در طول شبانه روز است و میزان بستریها تقریباً به یک الگوی ثابت تبدیل شده است و اگر در هفته آینده هم این الگوی افزایش آمار را در تهران داشته باشیم، نشان‌دهنده آن است که ما باید در انتظار اوج‌گیری مبتلایان به این بیماری باشیم، در واقع باید تا آخر هفته صبر کنیم تا تحلیل آماری این هفته را مورد ارزیابی قرار دهیم».
وی در خصوص وضعیت قرمز تهران گفت: «نکته مهم و قابل ذکر این است که تهران هم‌چنان به‌عنوان یک منطقه قرمز و پرخطر تلقی می‌شود.»

روند صعودی مبتلایان به کرونا در استان فارس

جانشین استاندار رژیم در استان فارس از صعودی شدن روند ابتلا به کرونا در این استان طی روزهای اخیر اعتراف کرد و گفت: روند نزولی تعداد مبتلایان به کرونا که در هفته‌های گذشته شاهد بودیم، متوقف شده و اکنون حدود یک‌سوم از کل تست‌های آزمایش شده برای تشخیص کرونا، مثبت است.

قاسمپور افزود: قبل از این شاهد کاهش شمار تست‌های آزمایش شده کرونا به ۱۹ درصد کل تستها بودیم اما طی روزهای اخیر این میزان به ۳۱ درصد رسیده است. (ایسنا۲۹شهریور)

هشدار نسبت به کمبود نیرو در موج سوم کرونا در مشهد

رئیس بخش آی‌سی‌یو کرونای بیمارستان امام رضا در مشهد نسبت به نبود نیروی تازه نفس و تجهیزات در موج سوم کرونا هشدار داد. علی رضا صداقت گفت نیروها به‌شدت از لحاظ جسمی و روحی خسته شده‌اند. همین که ما هر روز شاهد فوت افرادی هستیم که شاید تا دو هفته قبل سالم بودند، فشار بسیار بزرگی بر روی پرستاران و پزشکان وارد می‌کند. وی افزود: اگر میزان ورودی بیمارستانها کنترل نشود به‌دلیل نبود تجهیزات کافی و فرسودگی پرستاران و پزشکان با بحران روبه‌رو خواهیم شد. (ایلنا ۲۹شهریور)