728 x 90

وضعیت پر‌چالش میان رژیم و آژانس با جلسه شورای حکام برای بررسی نقض تعهدات رژیم

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه اول آذر به تهران رفت تا دربارهٔ وضعیت پر‌چالش میان رژیم و آژانس، با رژیم مذاکره کند. همزمان از روز سه شنبه ۲ آذر جلسهٔ شورای حکام برای بررسی نقض تعهدات رژیم هم برگزار می‌شود.

در همین حال، هشدارها نسبت به رژیم، در رابطه با مانع‌تراشی‌ها بر سر مذاکرات وین، هر چه بیشتر شده است.

گزارشی در این باره:

طی روزهای گذشته، هشدارها به رژیم به‌خاطر اقداماتش در رابطه با مذاکرات وین و نقض تعهدات برجام شدت گرفته است.

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران گفت: «اگر رژیم ایران به اقدامات تنش‌زایش ادامه دهد، حتی اگر قرار باشد به برجام بازگردیم، این کار غیرممکن خواهد شد».

رابرت مالی هم‌چنین هشدار داد اقدامات رژیم وضعیت را هر چه بحرانی‌تر کرده و اگر «به مسیر کنونی ادامه دهد، جرقه زده خواهد شد».

لوید آستین وزیردفاع آمریکا هم برای نخستین بار از زمان ورود بایدن به کاخ سفید، از «گزینه‌های روی میز» در برابر ایران صحبت کرد و گفت اگر مذاکرات وین شکست بخورد، کاخ‌سفید در رابطه با رژیم ایران، سایر گزینه‌ها را در نظر دارد.

مک گرک، هماهنگ‌کننده کاخ‌سفید برای خاورمیانه و شمال آفریقا هم گفت: «از ابتدا، در دولت بایدن بر اساس تجربه و تحلیل، فرض کردیم که رژیم ایران یک دشمن است و تا آینده قابل پیش‌بینی، همین‌طور خواهد ماند».

آکسیوس و نیویورک تایمز هم در گزارشی گفتند که دولت آمریکا از احیای برجام ناامید شده و اکنون در اتاقهای نشست کاخ سفید، بحث طیفی از اقدامات، در صورت شسکت مذاکرات روی میز است. طیفی از «تحریم‌های شدیدتر» تا «اقدامات نظامی».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات