728 x 90

خوی - وضعیت فاجعه‌بار هموطنان زلزله‌زده و آتش‌سوزی در چادرها + توئیت خانم مریم رجوی

زلزله خوی
زلزله خوی

توئیت خانم مریم رجوی 

پس از گذشت یک هفته از زمین‌لرزه خوی، وضعیت مردم در این شهر هم‌چنان بحرانی است و زلزله‌زدگان در بیرون از منازل و در دمای زیر صفر زندگی خود را سپری می‌کنند.

خبرگزاری حکومتی خبر آنلاین ۱۵بهمن درباره روستای تپه باشی که کانون اصلی زمین‌لرزه خوی بوده است اعتراف کرد: در این روستا خانه‌ها به‌صورت گسترده تخریب شده‌اند. با گذشت چند روز از وقوع زلزله مردم این روستا هم‌چنان از ترس زمین‌لرزه‌ها خارج از خانه‌هایشان به‌سر می‌برند. ساکنان روستاهای زلزله‌زده از کمبود امکانات شکایت دارند و منتظر کمک هستند.

خوی - آتش سوزی چادر هلال احمر در یکی از کمپهای شهرک ولیعصر- ۱۶ بهمن 

گزارشی از تپه باشی خوی:

در اینجا تپه باشی کانون مرکز زمین‌لرزه بوده است. ببینید این عمق فاجعه است کلاً خونه از هم پاشیده متلاشی شده عمق فاجعه را ببینید. در این سرمای سوزان عمق فاجعه کل زندگی این فرد اینجا به باد رفته است.

آبادیها خراب شده بیا اینجا همه چی با خاک یکی شده کم مونده خودمون بمیریم. مشکل زیاده از همه لحاظ مشکل داریم. خونمون خراب و ویران شده. موندیم بیرون توی سرما. وسط حیاط توی چادر زیر برف و باران و سرما و رو خاک هستیم از لحاظ بهداشتی هیچ چیز نداریم.

گزارش یک روان‌شناس از وضعیت روحی کودکان زلزله‌زده‌ی خوی که می‌گوید کودکان از ترس زلزله مجدد در وضعیت روحی خوبی نیستند و کسی هم فریادرس نیست. 

 اهالی زلزله‌زده‌ی خوی:
مسئولان دروغ می‌گویند. فامیل‌های خودشان را می‌آورند جلوی دوربین حرف بزنند.
دولت برای این مردم ارزشی قائل نیست.

گزارشی از وضعیت وخیم زلزله‌زدگان خوی در شرایط سخت زمستانی

بنا‌به‌گزارشهای دریافتی از خوی مردم با کمبود شدید نان دست و پنجه نرم می‌کنند و هر بسته نان در خوی به قیمت ١٠٠هزار تومان به فروش می‌رسد. اکنون در نبود امکانات دولتی، مردم سایر مناطق، به جمع‌آوری کمک و رساندن آنها به زلزله‌زدگان پرداخته‌اند.

بحران وضعیت زلزله‌زدگان در خوی هم‌چنان ادامه دارد، نداشتن امکان گرمایش و استفاده از ذغال برای گرم کردن چادرها منجر به حوادث دردناک و مرگبار می‌شود به اعتراف خبرگزاری سپاه یک مادر و فرزند زلزله‌زده در چادر خود در خوی به‌علت گاز ذغال در درون چادر جان سپردند.

مدیر حوادث و فوریتهای پزشکی آذربایجان‌ غربی گفت: امروز شنبه مادر ۸۰ساله و پسر ۵۵ساله زلزله‌زده اهل فیرورق خوی به‌علت گازگرفتگی ناشی از مصرف زغال در داخل چادر با هدف گرمایشی جان خود را از دست دادند. 

-گازگرفتگی ناشی از مصرف زغال

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fb101a12-4003-471c-b14d-5da5c1aaaba0"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات