728 x 90

وزیر خزانه‌داری آمریکا: سوئیفت خدمات رسانی به بانک مرکزی ایران را قطع کرده است

سوئیفت
سوئیفت

استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا از قطع کامل دسترسی رژیم آخوندی به سوئیفت خبر داد.

منوچین در پیامی گفت: سوئیفت، خدمات رسانی به بانک مرکزی و نهادهای مالی تحریم‌شده رژیم ایران را قطع کرده است.

منوچین افزود: سوئیفت تصمیم درستی گرفته است و این کار را برای حفاظت از یکپارچکی نظام مالی بین‌المللی انجام می‌دهد.

 

 

یکی از رسانه‌های حکومتی نوشت: «سه روز پیش بود که «جامعه جهانی ارتباطات بانکی» مشهور به سوئیفت اعلام کرد دسترسی برخی از بانکهای ایرانی به این سامانه پیام‌رسان بانکی را تعلیق کرده است. سوئیفت البته اشاره‌یی به نام این بانکها نکرده بود. در حال حاضر بیش از ۹۷۰۰بانک و مؤسسه مالی در ۲۰۹کشور جهان عضو جامعه جهانی ارتباطات بانکی هستند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا در توئیت امروزش، ماجرا را به کلی تغییر داده و از قطع ارتباط سوئیفت با بانک مرکزی سخن گفته است. سوئیفت در هر کشور یک نقطه دسترسی با عنوان SAP دارد که این نقطه دسترسی در ایران، در بانک مرکزی قرار گرفته است. دیگر بانکهای عامل ایرانی، از طریق این SAP به سوئیفت وصل می‌شوند. اتصال ایران به سوئیفت پیش از این در ۲۷اسفند ماه سال ۱۳۹۰و در نتیجه اعمال تحریم‌های اروپایی قطع و در روز ۲۷دیماه سال ۱۳۹۴ در نتیجه انعقاد برجام، مجدداً وصل شده بود».

 

سوئیفت برخی از بانکهای رژیم ایران را از دسترسی به خدمات خود محروم کرد

سوئیفت (سیستم جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) اعلام کرد از تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران تبعیت می‌کند. این مؤسسه که مرکز آن در بلژیک است اعلام کرد از دسترسی تعدادی از بانکهای ایران به سیستم تبادلات فرامرزی جلوگیری می‌کند.

 

سوئیفت دوشنبه ۱۴آبان۹۷ اعلام کرد به‌عنوان یک سیستم که به فعالیتهای مالی جهانی خدمات رسانی می‌کنیم برای انعطاف پذیری و یکپارچگی اقتصاد جهانی بانکهای مشخصی در ایران را از برخورداری از خدمات خود معلق می‌کنیم.

این مؤسسه افزود این اقدام برای ثبات و یکپارچگی سیستم گسترده‌تر مالی جهان اتخاذ شده است.

 

روزنامه تایمز مالی این اقدام سوئیفت را ضربه‌ای به برجام اروپایی که رژیم آخوندی به‌ دنبال آن بود توصیف کرد.

تایمز مالی نوشت به این ترتیب تلاش اروپا برای نگه‌داشتن روابط تجاری‌اش با رژیم ایران ناپایدار می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

گروه اتحاد علیه ایران اتمی: دانمارک دسترسی رژیم ایران به سوئیفت را قطع کند

رئیس گروه اتحاد علیه ایران اتمی با صدور بیانیه‌یی از تصمیم دانمارک برای ترغیب اتحادیه اروپا به اعمال تحریم علیه رژیم ایران استقبال کرد. دیوید ایبسن در بیانیه‌ خود گفت: «رژیم ایران توسط یک رژیم خطرناک رهبری می‌شود که نشان داده است از انجام ترور در خاک کشورهای اروپایی ابایی ندارد. وی از درخواست دولت دانمارک از اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه رژیم ایران تقدیر کرد.»

 

درخواست برخی اعضای کنگره آمریکا از ترامپ برای افزودن تحریم سوئیفت علیه رژیم ایران

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خواستند که تحریم سوئیفت را به فهرست تحریم‌هایی که علیه رژیم ایران اعمال خواهد شد، اضافه کند.

 

بنا‌ به گزارش آسوشیتدپرس، برخی اعضای سرشناس کنگره و مشاوران ترامپ به او فشار می‌آورند که سوئیفت را به فهرست تحریم‌ها اضافه کند، زیرا که تحریم‌های فعلی به اندازه کافی قوی نیستند.

 

از سوی دیگر در این گزارش آمده است که گروهی از طرفداران دولت ترامپ در کنگره که با نام «شاهین‌ها» شناخته می‌شوند از تحریم‌هایی که قرار است روز ۵نوامبر-۱۳آبانماه اعلام شود ناراضی بوده و باور دارند که این تحریم‌ها مانع دسترسی رژیم ایران به مهم‌ترین عنصر سازو کارهای مالی جهان نمی‌شود.

 

آنها قوانینی پیشنهاد داده‌اند که بر اساس آن دولت آمریکا دسترسی ایران به سامانه سوئیفت یا «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» را ناممکن می‌کند. آنها نگرانند تهران پس از تحریم‌ها نیز از این امکان استفاده کند.

این در حالی است که ریچارد گولدبرگ، معاون سابق یک سناتور جمهوریخواه و مشاور ارشد مؤسسه دفاع از دموکراسی‌ها از رئیس‌جمهوری آمریکا خواست بیشترین فشار را به رژیم ایران وارد کند و این امر شامل منع دسترسی بانکهای ایرانی به سامانه سوئیفت شود.

 

دونالد ترامپ روز پنجشنبه سوم آبان وعده داد که همه آنچه در توان دارد را برای فشار به ایران به کار گیرد تا رفتار‌های شرور این کشور مانند ساخت تسلیحات اتمی، موشک و حمایت از تروریسم و گروه‌هایی که ثبات در خاورمیانه را تهدید می‌کنند، متوقف کند.

 

تلاش آمریکا برای قطع رژیم ایران از سوئیفت و به صفر رساندن صادرات نفت

خبرگزاری رویترز، ۲۹مهر ۹۷خبر داد، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا گفته است، برای کشورها گرفتن معافیت در مورد تحریمهای نفتی ایران سخت‌تر از زمان دولت اوباما خواهد بود و نگرانیها در مورد این‌که قیمتهای نفت افزایش می‌یابد را رد کرد و گفت بازار کمبودها را در نظر گرفته است.

 

تمرکز ما بر این است که تحریمها اعمال شوند

منوچین در شروع سفر خاورمیانه‌ای خود گفت کشورهایی که خواهان گرفتن معافیت از تحریم برای خرید نفت از رژیم ایران هستند، بایستی بیش از ۲۰درصد از حجم واردات نفت خود را کاهش دهند، یعنی پیش از آنچه که از سال ۲۰۱۳تا ۲۰۱۵برای گرفتن معافیت انجام می‌دادند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت«انتظار دارم اگر ما معافیت بدهیم میزان کاهش‌ها به‌طور چشمگیری بیشتر خواهد شد».

منوچین همچنین پیرامون تبادلات مالی با رژیم ایران گفت«می‌توانم به شما اطمینان دهم که هدف ما این است که اطمینان پیدا کنیم که تبادلات مالی تحریم شده خواه از طریق سوئیفت یا هر مکانیزم دیگری انجام نشود»،«تمرکز ما این است که اطمینان پیدا کنیم تحریمها اعمال شود».

 

مذاکره برای قطع رژیم ایران از شبکه پیام‌رسان مالی سوئیفت

منوچین گفت وزارت خزانه‌داری آمریکا در حال مذاکره با سرویس پیام‌رسانی مالی سوئیفت است تا رژیم ایران را از این شبکه قطع کند، (سرویس پیام رسانی مالی سوئیفت که تبادلات مالی برون مرزی اکثر جهان را انجام می‌دهد در بلژیک مستقر است).

واشنگتن به سوئیفت فشار آورده است تا همان‌طور که در سال ۲۰۱۲و قبل از توافق اتمی برجام انجام داده بود، رژیم ایران را از این سیستم قطع کند.

اگر چه آمریکا در هیأت مدیران سوئیفت دارای اکثریت نیست اما دولت ترامپ می‌تواند مجازاتهایی را بر سوئیفت اعمال کند مگر این‌که رژیم ایران را از این شبکه پیام رسانی مالی قطع کند.